date_range دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ access_time ۰۵:۱۳:۰۰ ب.ظ
تعداد 3 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

درمان گفتاردرمانی از 2 سال به 6 ماه و کمتر کاهش یافته است

درمان گفتاردرمانی از 2 سال به 6 ماه و کمتر کاهش یافته است
منبع خبر: ایرنا

تهران- ایرنا- رئیس انجمن گفتاردرمانی گفت: استفاده از ابزارهای جدید در گفتاردرمانی و استفاده از آزمون و تست‌ها راه تشخیص را سریعتر کرده، لذا زمان گفتاردرمانی دوساله می‌تواند به‌صورت شش ماهه و یا حتی کمتر کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی قربانی روز دوشنبه در آستانه برگزاری هفدهمین همایش گفتاردرمانی ایران اظهار داشت: در منطقه، کشور ما از لحاظ گفتار درمانی رتبه بالاتری را نسبت به سایر کشورهای منطقه دارد و در جهان نیز رتبه خوبی را در زمینه گفتاردرمانی داریم.
وی افزود: مطابق با آمار رسمی نظام پزشکی در حال حاضر حدود 2000 تا 2500 فرد دارای مجوز فعالیت گفتار درمانی در کشور وجود دارند که این افراد با احتساب سایر نفرات در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کل کشور به حدود 4 هزار نفر می‌رسد.
قربانی با بیان اینکه هفدهمین همایش گفتار درمانی ایران از 11تا 13 اردیبهشت ماه سال جاری در دانشگاه علوم بهزیستی تهران برگزار می‌شود، گفت: هدف برگزاری این همایش تبادل اطلاعات به روز و ارائه جدیدترین مطالب به دانشجویان و فعالان این حوزه است. همچنین یک متخصص حوزه زبان و گفتار از کشور بلژیک نیز مهمان این همایش است.
وی افزود: حوزه فعالیت همایش سالیانه گفتار درمانی به صورت کلی و فراگیر است اما کاربرد علم‌ گفتار درمانی در کودکان و بزرگسالان شامل رفع اختلالات گفتاری شایعی همچون نابسامانی‌های گفتار، زبان، صدا و بلع است.
رئیس انجمن گفتار درمانی افزود: این اختلالات به کم توانی ذهنی، افت شنوایی و مشکلات عصبی دوران رشد آسیب های مغزی، بد عملکردی تارهای صوتی منجر می شود که موجب تاخیر در گفتار و زبان، اختلال در صوت، اختلال در بلع و تشدید صدا می‌شود.
قربانی ادامه داد‌: از سایر حیطه های خدمات گفتار درمانی می توان به اختلالاتی از جمله ناروانی گفتار یا به اصطلاح عامه لکنت در کودکان و بزرگسالان، سایراختلالات گفتاری و بلع ناشی از آسیب‌های مغزی، سکته و ضربه مغزی، اختلالات رشدی، اختلال تاخیر در رشد گفتار، اختلال تلفظ، اختلال در صوت و مشکلات عملکردی حنجره را نام برد که نیازمند مراجعه این افراد به گفتار درمانی است.

* خدمات گفتار درمانی تحت پوشش بیمه های پایه کشور قرار ندارد
رئیس انجمن گفتار درمانی با اشاره به اینکه در کشورحداقل هزینه هر جلسه گفتار درمانی حدود 40 هزار تومان است، عنوان کرد: تعرفه شامل میانگین خدمتهای مختلف است و هزینه هر جلسه بنا براینکه چند خدمت در هر جلسه انجام شده می تواند متفاوت باشد، این خدمات نه تنها تحت پوشش بیمه های پایه کشور قرار ندارد، بلکه به تازگی برخی از بیمه های تکمیلی نیز از پرداخت هزینه های گفتاردرمانی سر باز می زنند و بنابراین ضرورت دارد که اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: یکی از چالش‌های پیش روی گفتاردرمانگران پرداخت مالیات است که با توجه به زمان و انرژی که این افراد برای بیماران اختصاص می‌دهند و درآمدی که دارند عادلانه نیست.
قربانی عنوان کرد: مراکز درمانی گفتار درمانی تحت پوشش معاونت درمان دانشگاه‌های مختلف است لذا این دانشگا‌ها شیوه‌های مختلفی در بازرسی، مجوز و بررسی دارند که سبب شده تا یک شیوه متحد حاکم نباشد و این امر گفتاردرمانگران را در سراسر کشور از جمله تهران و به ویژه شهرستان‌ها دچار مشکلات ناشی از بازرسی های ذوقی و سلیقه ای مسئولیت نظارت بر درمان دانشگا‌ه ها می‌کند.
اجتمام*9022*1193نمایش موجودیت‌ها