date_range پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۲۳:۰۰ ق.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

سناتورهای روس به تحولات ونزوئلا واکنش نشان دادند

سناتورهای روس به تحولات ونزوئلا واکنش نشان دادند
منبع خبر: ایرنا

مسکو - ایرنا - روسیه هنوز به‌صورت رسمی درخصوص اقدام «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا که خود را رئیس‌جمهوری موقت این کشور خواند واکنش نشان نداده است اما برخی سناتورهای روس از اقدام مقام‌های واشنگتن در برسمیت شناختن گوایدو انتقاد و آن را دخالت در امور داخلی دیگر کشورها خواندند.

به گزارش بامداد پنجشنبه خبرنگار ایرنا از مسکو، «آندری کلیموف» معاون کمیته شورای فدراسیون روسیه (سنای روسیه) درباره تحولات اخیر ونزوئلا به ریانووستی گفته است: ما تا به حال نیکلاس مادورو را رئیس جمهوری مشروع این کشورتلقی کرده ایم؛ هیچ چیز در این باره تغییر نکرده است.

** آمریکا به دنبال مداخله در امور داخلی ونزوئلا
«کنستانتین کاساچوف» رئیس کمیسیون امور بین الملل سنای روسیه نیز معتقد است که ونزوئلا از جمله کشورهایی است که آمریکا همواره به دنبال مداخله در امور داخلی آن برای تغییر قدرت بوده است.
این سناتور روس افزود: هر اتفاقی در ونزوئلا صرفا یک موضوع داخلی است و باید به جای محاصره مردم این کشور (از سوی آمریکا) با توسعه همکاری ها از آنان حمایت کرد تا مشکلات انباشته شده اجتماعی و اقتصادی خود را پشت سر بگذارند.
به گفته وی، تمام برنامه های فعلی دولت آمریکا و اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور درباره ونزوئلا مداخله مستقیم و دور از انتظار در امور داخلی این کشور به حساب می آید.

** ونزوئلا قربانی جدید ایالات متحده است
سناتور الکسی پوشکوف رئیس کمیسیون سیاستگذاری شورای فدراسیون روسیه نیز در توئیتی به تازه ترین تحولات در ونزوئلا واکنش نشان داده و نوشته است: ونزوئلا به مانند عراق و لیبی به قربانی جدید ایالات متحده تبدیل شده است.
به گفته وی، آمریکا تغییر رژیم در ونزوئلا را آغاز کرده است اما اینکه واشنگتن یک فرد را به عنوان رئیس جمهوری به رسمیت بشناسد به این معنی نیست که او توسط تمام مردم و همه جهان به رسمیت شناخته شده باشد.
وی در ادامه توئیت خود نوشته است: در هر نقطه ای از جهان که آمریکا تغییر رژیم در آن را (از عراق تا لیبی) دنبال کرد شاهد بودیم که هرج و مرج رونق گرفت؛ ونزوئلا یک قربانی جدید است.
پوشکوف اقدامات آمریکا در خصوص ونزوئلا را دخالت مستقیم واشنگتن در امور داخلی این کشور دانسته است.
گفتنی است، ساعاتی پیش «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا در جمع هواداران خود در کاراکاس خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا خواند و تعدادی از کشورهای این قاره به تبعیت از امریکا (نخستین کشوری که گوایدو را به رسمیت شناخت) او را به رسمیت شناختند و تعدادی دیگر، از دولت رسمی این کشور اعلام حمایت کردند.
مادورو در نخستین واکنش به تحولات اخیر مخالفان را به تلاش برای کودتا متهم کرد و خواستار وفادار ماندن ارتش این کشور به خود شد.
براساس خبر برخی رسانه ها، او همچنین با آمریکا اعلام قطع رابطه کرده است و 72 ساعت به دیپلمات های آمریکایی برای ترک ونزوئلا فرصت داده است.
اروپام ** 1346 **1859نمایش موجودیت‌ها