date_range سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۴۷:۰۰ ب.ظ

قبولی ناپلئونی تزار؟!

قبولی ناپلئونی تزار؟!
منبع خبر: ایرنا

تهران-ایرنا- 'قبولی ناپلئونی تزار؟!'، 'شغل من را از من نگیرید'، 'ارزیابی روانشناختی ترامپ'، 'فیلتر سفر خارجی'، 'تدبیر اقتصادی با تشدید تحریم‌ها'، از جمله عناوین مقالات و مطالب برگزیده‌ای است که روز سه‌شنبه در صفحه ایرنا مقاله منتشر شد.

** قبولی ناپلئونی تزار؟!
روسیه در چهارمین دوره ریاست‌ جمهوری پوتین به‌ تحقیق می‌خواهد در سطح بین‌ المللی خود را بسان ابرقدرتی همانند آمریکا بنمایاند اما آیا «روسیه»، از عمق تئوریک و آمادگی پراتیک لازم برای نقش ‌آفرینی در چنین نقشی در سطح بین‌ المللی و تعامل هدفدار با دوستان برخوردار است؟ آیا روسیه در دور چهارم ریاست‌ جمهوری پوتین می‌تواند بسان آنچه پوتین در سر دارد، مستقل و مانند یک ابرقدرت رفتار کند یا آنکه در بزنگاه‌های مهم تاریخی، در جغرافیاهای خاصی و با توجه به منافع «فقط» روسی، صحنه را به آمریکا واگذار خواهد کرد؟ باید منتظر ماند و دید. در فضای جدید بین‌ المللی پس از خروج سخت آمریکا از برجام، نه آلمان، نه انگلستان، نه فرانسه و نه حتی چین بلکه روسیه نیز در معرض امتحان و ابتلای سختی قرار گرفته است. این امتحان سخت روسیه در کلاس درس ایران است.
آیا روسیه می‌تواند از کلاس درس ایران در پسابرجام و پس از خروج آمریکا، نمره قبولی خوبی بگیرد یا اینکه بر سنت ماضی، روس‌ ها یا نمره ردی می‌گیرند یا با بلند‌نظری و چشم‌پوشی ایران، «ناپلئونی» قبول می‌شوند؛ حتی اگر سرزمین آنها سرزمین «تزارهای یخی» باشد.

** شغل من را از من نگیرید
ما از عصر صنعتی عبور کردیم و در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم. بنا به ویژگی‌های این عصر، هر «چیزی» که اطلاعاتی در خود دارد ارزشمند است و از آنجا که آن «چیز» این اطلاعات را بالاخره از یک «جایی» می‌آورد و بعد از آنکه روی آن پردازشی انجام داد، اطلاعات را به «جای» دیگری انتقال می‌دهد؛ ارتباط با این بسترها هم اهمیت پیدا می‌کند. تلگرام نیز به عنوان یک اپلیکیشن برای تبادل اطلاعات در جامعه مورد استفاده قرار می‌گرفت، اطلاعاتی که بعضا ممکن است نادرست نیز باشد.
اطلاعاتی شخصی و عمومی و داده‌هایی که ممکن است بخشی از آن برای شرکت‌ها محرمانه باشد و بخشی از آن قابل انتشار. جمعیت بزرگی از ایرانیان به تلگرام اقبال نشان دادند و به دلیل آنکه استفاده از آن آسان بوده و تقریباً هر فرمت ارسال پیامی را از متن گرفته تا عکس و ویدئو و... پشتیبانی می‌کند، پتانسیل اینکه در جایگاه نخستین پیام‌رسان پرمخاطب کشور قرار گیرد را دارا بود. بنابراین طبیعی است که ایرانی‌ها، ای‌میل و SMS و تلفن و سایر پیام‌رسان‌ها را کنار بگذارند و فقط و فقط از تلگرام استفاده کنند.
خروج از تلگرام جدا از صدمه زدن به فضای کارآفرینی در حوزه فناوری اطلاعات در آینده، بیکار کردن افرادی است که همین حالا در این فضا درآمدزایی دارند.چنین گفته می‌شود که تلگرام، حدود 600 هزار کانال تلگرامی ایرانی فعال داشته است و با فیلترینگ این پیام‌رسان، تقریباً یک میلیون نفر بیکار شده‌اند

** ارزیابی روانشناختی ترامپ
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا به هنجارهای دیپلماتیک حمله می کند، سطح گفتمان سیاسی را پایین می آورد، با پیش داوری دشمنی می پراکند و واقعیت های عینی را زیر سوال می برد.
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به ویژگی های رفتاری «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و ارزیابی روانشناختی وی، تاکید می کند که ترامپ شخصیتی هنجارشکن و خودشیفته دارد.
اینها همه چالش هایی بلندمدت برای حکومتی است که نیازمند تلاشی گسترده برای پس زدن موج اقتدارگرایی است. اما در رویارویی با این چالش ها در درجه نخست نهادهای مردمسالار، رسانه ها و دادگاه ها ایستاده اند. اما نگرانی اصلی کنگره منفعل و مطیع کنونی است که مابین ترامپ و فاجعه ایستاده است: استاد 'هنر معامله' (عنوان کتاب ترامپ)، توافق هایی را به سرانجام می رساند که ممکن است امنیت و رفاه اقتصادی آمریکا را نابود کند.

** فیلتر سفر خارجی
بر اساس آمار و ارقام ارسال ‌شده از سوی مقاصد گردشگری سراسر جهان، برآورد می‌شود در سال 2017میلادی میزان سفر گردشگران بین‌المللی (اقامت شبانه) هفت درصد افزایش یافته است که این رشد بالاتر از متوسط رشدی چهار درصدی است که از سال 2010 تاکنون ثبت می‌شده است. بیشترین رشد گردشگری بین‌المللی در مناطق مختلف جهان را قاره اروپا با پیشتازی منطقه مدیترانه ثبت کرده که هشت درصد بیشتر از سال 2016 گردشگر خارجی جذب کرده است.
«مسافرت مسافران به خارج از کشور در کشورمان بیش از حد معمول است و باید متعادل شود.» این صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی در یک برنامه زنده تلویزیونی است که اشاره می‌کند، تراز مسافری ما منفی است به این نحو که بیش از آنکه واردات مسافر خارجی داشته باشیم، صادرات مسافر به خارج از کشور داریم. این اظهارات، واکنش‌های بسیاری از سوی مردم و حتی برخی از فعالان گردشگری و صنعت سفر داشته است. برخی منتقدان عنوان کردند که رئیس کل بانک مرکزی نباید درباره میزان مسافرت‌های خارجی صحبت کند، برخی دیگر با ارایه آمارها عنوان کردند که میزان سفرهای خارجی کشور، نسبت به سایر کشورها که شرایط مشابه دارند، زیاد نیست و شرایط معمولی دارد.

** تدبیر اقتصادی با تشدید تحریم ها
خروج پرهیاهوی دولت آمریکا از برجام آشکارا هدفی جز تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و در تنگنا گذاشتن آن ندارد. موضع دولت‌های اروپایی حفظ برجام و تشویق ایران به ماندن در آن است و برای این منظور تلاش دارند به هر ترتیبی که می‌توانند با تحریم‌های ثانویه آمریکا مقابله کرده و حتی‌ الامکان آنها را خنثی سازند. در چنین شرایطی که سرمایه گذاران داخلی دیگر هیچ انگیزه ای برای سرمای ه گذاری بیشتر ندارند چگونه می توان انتظار داشت سرمایه گذاران خارجی وارد این بازار شوند؟
آیا وقت آن نرسیده با اتخاذ تدبیر اقتصادی جدی و سازگار با منطق علمی، اقتصاد ملی را از دست دیوان سالاران تنگ نظر و مدیران دولتی و شبه دولتی ویژه خوار که آن را به گروگان گرفته اند، رها ساخت؟
به‌ نظر می‌رسد مطابق معمول بوروکراسی ذی‌نفع در حفظ اقتصاد دولتی و نیز برخی مدیران بنگاه‌های دولتی و شبه‌دولتی علت اصلی این وضع بوده‌اند. دیوان‌سالاران دولتی مخالفان سرسخت آزادسازی اقتصادی هستند؛ چراکه چنین کاری موقعیت شغلی و اساسا موجودیت برخی از آنها را توجیه‌ناپذیر می‌کند.
از سوی دیگر، بسیاری از مدیران بنگاه‌ های دولتی و شبه‌ دولتی به هر طریق ممکن بر سر راه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشور سنگ‌ اندازی می‌کنند؛ چراکه فعالیت بنگاه‌ های رقیب خارجی در ایران، ویژه‌ خواری ناشی از شرایط انحصاری یا شبه انحصاری آنها را به‌خطر می‌اندازد و ناکارآمدی مزمن و اسفناک‌ شان را برملا می‌سازد. در این خصوص یادآوری پیشنهاد شرکت رنو برای خرید پارس خودرو بسیار آموزنده است.

متن کامل مطالب بالا را می توانید در تارنمای ایرنامقاله بخوانید.
**تارنمای 'ایرنا مقاله' به نشانی http://article.irna.ir با هدف اطلاع رسانی و انعکاس مقالات؛ گزارش ها؛ تحلیل های متنوع در موضوعات داخلی و خارجی ؛ به بازنشر مقالات و مطالب مهم روز ایران و جهان می پردازد.
پژوهشم**9117**2040نمایش موجودیت‌ها