date_range شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۵۶:۰۰ ق.ظ

کردهای سوریه زخم‌خورده سیاست‌های دروغین آمریکا

کردهای سوریه زخم‌خورده سیاست‌های دروغین آمریکا
منبع خبر: ایرنا

دمشق- ایرنا- ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا از مرداد 1393 به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش خارج از چارچوب سازمان ملل و بدون هماهنگی با دولت مرکزی وارد مناطق کردنشین این کشور شده، اما همچنان با سیاست‌های دروغین، کردها را بازیچه خود قرار داده است.

به گزارش ایرنا، گروه موسوم به 'نیروهای دمکراتیک سوریه' تحت حمایت آمریکا حدود 2 ماه قبل عملیاتی را برای بازپس گیری مناطق باقیمانده در دست تروریست های 'داعش' در استان 'دیرالزور' در جنوب شرقی سوریه آغاز کردند.
کردهای سوریه با نزدیک شدن به پایان دومین ماه از عملیات خود بر ضد گروه ترویستی - تکفیری داعش در استان دیرالزور این گروه به نقطه آغازین عملیات خود بازگشتند.
نیروهای دمکراتیک سوریه که این حملات را با حمایت هوایی ائتلاف آمریکایی علیه گروه تروریستی داعش آغاز کرده پس از حدود 2ماه نه تنها هیچ پیشرفتی نداشته بلکه نقاطی را که قبلا کردها آزاد کرده بودند، بار دیگر در تصرف داعش افتاده است.
کردهای سوریه در این عملیات ها از حمایت به اصطلاح هوایی ائتلاف آمریکایی بهره مند بودند، اما شواهد نشان می دهد این ائتلاف تنها مردم بی گناه سوری را در مناطق شرقی این کشور هدف قرار داده است و کردها مجبور به عقب نشینی شدند.
حملات ائتلاف آمریکایی در هفته‌های اخیر به شرق سوریه شدت گرفته است، به‌طوری که در تازه‌ترین جنایت، در روز پنجشنبه (24 آبان) با بمباران روستاهای البودران و السوعا و ویران کردن خانه مردمان این دو روستا منجر به کشته شدن 23 تن شدند.
حمایت های ائتلاف آمریکایی در بیشتر مواقع از داعش بوده به طوری که در چند روز گذشته بالگردهای آمریکایی سه تن از اعضای این گروه تروریستی را از روستای السویدیه در شمال استان حسکه به محل دیگری منتقل کردند.
حمایت های پشت پرده ائتلاف بین المللی از تروریست های داعش نشان می دهد کردهای سوریه بازیچه سیاست های آمریکا قرار گرفته که باید هر چه زودتر برای نجات و رهایی خود به دامان دولت مرکزی بازگردند.
بارها کردهای سوریه با اعتماد به ائتلاف بین المللی، اطلاعات میدانی حملات داعش را به مواضع خود به آنان اعلام کردند که دادن این اطلاعات به آمریکایی ها اوضاع میدانی را بارها به نفع تروریست ها رقم زده است.
نیروهای دمکراتیک سوریه از چند هفته گذشته از کاهش پشتیبانی هوایی ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا در مبارزه با گروه تروریستی داعش نیز ناراضی بودند.
مناطق تحت تسلط گروه تروریستی داعش در این مدت افزایش یافته به طوری که از شهرک هجین تا مرزهای سوریه و عراق را شامل می‌شود که شهرک ها و روستاهای هجین، الشعفه، المراشده، البوخاطر، البوبداران، السوسه، الشجله، الباغوز فوقانی و الباغوز تحتانی است.

**فراری دادن سه داعشی توسط بالگردهای آمریکایی
منابع محلی در سوریه فاش کردند که بالگردهای آمریکایی 10 نوامبر (هفت روز قبل) سه تن از اعضای گروه تروریستی داعش را از روستای السویدیه در شمال استان حسکه به محل دیگری منتقل کردند.
بالگردهای ائتلاف بین المللی به اصطلاح مبارزه با داعش در روستای السویدیه در شمال حسکه نزدیک مرزهای عراق فرود آمدند و این سه داعشی را به مکان نامعلومی انتقال دادند.
بالگردهای آمریکایی بارها عملیات مشابهی را در سوریه انجام داده اند و از ابتدای ورود غیرقانونی و متجاوزانه به سوریه اعلام کردند که با هدف مبارزه با تروریست ها این اقدام را انجام می دهند.
آمریکا در چند ماه گذشته کمک های مختلفی به عناصر گروه تروریستی - تکفیری داعش حاضر در صحرای سوریه انجام داده است که در این ارتباط می توان به کمک های تسلیحاتی، آموزشی، اطلاعاتی و غذایی اشاره کرد.
کمک های اطلاعاتی برای حمله به پایگاه های ارتش سوریه و نیز انتقال سرکرده های خارجی داعش و نجات جان آنها از جمله حمایت های آمریکا از این گروه تروریستی بوده است.

**تشکیل یگان رزمی کودکان توسط تروریست های داعشی
گروه تروریستی - تکفیری داعش با تشکیل یگان رزمی از کودکان با نام 'اشبال الخلافه' را برای مقابله با نیروهای دمکراتیک سوریه وارد نبردهای استان دیرالزور کرده است.
پایگاه خبری فرات پست روز گذشته(جمعه) نوشت: داعش تجهیزات جدید و یگان های موسوم به اشبال الخلافه که از کودکان و نوجوانان تشکیل شده را برای تقویت مواضع خود در شهرک هجین و اطراف آن به این منطقه ارسال کرده است.
اشبال الخلافه یگان تشکیل شده از کودکان و نوجوانان آموزش دیده اند که در اردوگاه های داعش بودند که شمار زیادی از آنها کودک های مهاجر به همراه تروریست های سوریه و عراق را در برمی گیرد.
گروه تروریستی داعش از چهار سال قبل اقدام به جذب شمار زیادی کودک و نوجوان در شمال شرق سوریه از طریق توزیع هدایا و وسوسه خانواده ها با پول و کمک های غیر نقدی کرده است.
تروریست های داعش پیشتر از این کودکان به عنوان جاسوس میان عامه مردم استفاده می کرد.
در چند فیلم منتشر شده از داعش این کودکان در عملیات اعدام میدانی نیز در مناطقی مانند الرقه، دیرالزور و موصل بکار گرفته شده اند.

**بازگشت به نقطه صفر کردهای سوریه در جنگ علیه داعش
با پایان نزدیک به دومین ماه از عملیات کردهای سوریه بر ضد گروه ترویستی - تکفیری داعش در استان دیرالزور این گروه به نقطه آغازین عملیات خود بازگشتند.
دیده بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان این کشور دو روز گذشته (پنجشنبه) اعلام کرد که عملیات های نیروهای دموکراتیک سوریه در دو ماه گذشته بر ضد گروه تروریستی داعش هیچ گونه پیشرفتی نداشته است.
کردهای سوریه اگر چه در چند روز گذشته از سرگیری عملیات خود در شرق دیرالزور خبر داده بودند، ولی این عملیات نسبت به دهم سپتامبر سال جاری هیچ گونه پیشرفتی نداشته است.
گروه تروریستی داعش از آغاز عملیات کردهای سوریه اقدام به پاتک های مختلف کرد و خطوط مقدم نیروهای دموکراتیک این کشور و ائتلاف آمریکایی را هدف قرار داده است.
برغم پشتیبانی ائتلاف آمریکایی از نیروهای دموکراتیک سوریه، گروه تروریستی داعش تمام مناطقی را که در عملیات های دو ماه گذشته از دست داده بود را باز پس گرفت.
مناطق تحت تسلط گروه تروریستی داعش از شهرک هجین تا مرزهای سوریه و عراق را شامل می‌شود که شهرک ها و روستاهای هجین، الشعفه، المراشده، البوخاطر، البوبداران، السوسه، الشجله، الباغوز فوقانی و الباغوز تحتانی است.
گروه تروریستی داعش برای بازپس‌گیری این مناطق در طول این دو ماه از نیروهای انتحاری حتی یگان های زنان نیز بهره مند شده است.
استفاده از تونل های عمیق قابلیت عبور و مرور خودروهای بدون دیده شدن را داشت نیز از دیگر شیوه های داعش در طول این عملیات ها علیه کردهای سوریه بوده است.
کردهای سوریه به خوبی می دانند که اعتماد کردن به ائتلاف بین المللی در طول این مدت هیچ دستاوردی نداشته است و در سر دوراهی گرفتار شدند.
حمله ترکیه علیه کردهای سوریه موضوع دیگری جدا از گروه تروریستی داعش است که این روزها نیروهای دمکراتیک این کشور را به خود مشغول کرده است.
'عمر اوسی'عضو کُرد پارلمان سوریه در چند روز گذشته از حزب اتحاد دموکراتیک، یگان‌های مدافع خلق و شورای سوریه دموکراتیک خواست به مذاکرات با حکومت مرکزی ادامه دهد، زیرا حل و فصل موضوع کردی فقط از دروازه دمشق امکانپذیر است.
وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها از حمایت کردهای سوریه دست برداشته یا آن ها را کنار می زند، زیرا واشنگتن روابط با کشوری مانند ترکیه را فدای کردهای سوریه نمی کند.
وی از کردهای سوریه که بیشتر آنها با دولت مرکزی همراه هستند، خواست در ساعت ها و روزهای آینده اقداماتی فوری انجام دهند تا بار دیگر سناریوی اشغال عفرین تکرار نشود.
هشدار های این نماینده کرد سوریه در واکنش به تحرکات اخیر ترکیه برای اشغال بخش هایی از شمال شرق سوریه و اخراج کردها از این مناطق است.
تحرکات نظامی ترکیه در شمال سوریه به خصوص شمال شرق این کشور در هفته های اخیر افزایش یافته است.
کردها در شمال و شرق سوریه این روزها درگیر جنگ علیه تروریست های داعشی و از سوی دیگر حملات ارتش ترکیه هستند که این همه هجمه، آنان را سردرگم کرده است که باید برای نجات از این بحران به دامان دولت مرکزی بازگردند.
گزارش از حسینعلی راشکی
خاورم**8005**1144نمایش موجودیت‌ها