date_range جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۳۲:۰۰ ق.ظ

هشدار نهاد امنیتی استرالیا در مورد تغییر موضع کانبرا در قبال برجام

هشدار نهاد امنیتی استرالیا در مورد تغییر موضع کانبرا در قبال برجام
منبع خبر: ایرنا

کوالالامپور- ایرنا- یک سازمان امنیتی در استرالیا به دولت این کشور در مورد تبعات حاصل از اظهارات جدید اسکات موریسون نخست‌وزیر این کشور در مورد عقب‌نشینی از توافقنامه بین‌المللی برجام هشدار داد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، موریسون نخست وزیر جدید و افراط گرای استرالیا روز سه شنبه گذشته درموضع گیری جدیدی اعلام کرد که احتمالا سفارت کانبرا در اراضی اشغالی به بیت المقدس منتقل خواهد شد و دولت این کشور در مورد توافقنامه بین المللی برجام نیز تجدید نظر می کند.
روزنامه گاردین استرالیا با انتشار گزارشی برگرفته از یک بولتن تهیه شده توسط یک سازمان امنیتی- جاسوسی استرالیا گزارش داد: این سازمان در مورد عقب نشینی کانبرا در موضعش نسبت به توافقنامه برجام و عواقب آن به دولت جدید هشدار داده است.
طبق این گزارش این بولتن محرمانه روز 15 اکتبر (23 مهر) یک روز پیش از اعلام موضع جدید اسکات موریسون در مورد برجام و فلسطین منتشر شده است.
طبق این گزارش 'در مورد تبعات اعلام هر دو تصمیم جدید اسکات موریسون هشدار داده شده است.'
دراین بولتن محرمانه گزارش شده است: اگر دولت موریسون از معاهده هسته ای ایران عقب نشینی کند، این اقدام جدید دیپلماتیک استرالیا درمورد ایران می تواند با مخالفت روبرو شود.
در گزارش گاردین جزئیات بیشتری دراین زمینه ارائه نشده است.
تغییر رویکرد دولت استرالیا درحالی است که ،«مالکوم ترنبول» نخست وزیر پیشین استرالیا دراردیبهشت ماه امسال با ابراز تاسف از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مبنی خروج آمریکا از توافق‌ برجام، از همه طرف های دیگر این توافقنامه خواسته بود به آن متعهد بمانند.
ترنبول در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه رادیوی ملی استرالیا گفت که از دیگر کشورهای امضا کننده برجام می خواهد که به این توافق پایبند بمانند.
وی افزود: ما از این تصمیم متاسف هستیم اما پیش‌بینی می‌کردیم که رئیس جمهوری آمریکا چنین تصمیمی بگیرد.
نخست وزیر سابق استرالیا با اشاره به پیامدهای زیان بار از بین رفتن برجام بر اقتصاد جهانی، ابراز امیدواری کرد که دیگر کشورها از جمله اروپایی‌ها به آن پایبند باشند.
مدیرکل سیاست‌های چندجانبه وزارت خارجه استرالیا نیز در مرداد ماه جاری با انتقاد از نقض برجام ازسوی آمریکا گفت: وضعیت کنونی برجام مشکلاتی در مسیر مراودات فی مابین بوجود آورده است ولی دولت استرالیا به تداوم تعاملاتش با ایران ادامه خواهد داد.
'جاستین لی' در مرداد ماهافزود: ظرفیت های فراوانی در دو کشور برای توسعه و گسترش ارتباطات فی مابین وجود دارد که باید با برنامه ریزی دقیق از آن بهره برد.
مدیرکل سیاست های چندجانبه وزارت خارجه استرالیا با انتقاد از نقض برجام از سوی آمریکا ادامه داد: وضعیت کنونی برجام مشکلاتی در مسیر مراودات فی مابین بوجود آورده است ولی دولت استرالیا به تداوم تعاملاتش با ایران ادامه خواهد داد.
طبق گزارش گاردین استرالیا در بولتن محرمانه سازمان جاسوسی استرالیا آماده است : ما انتظار داریم هر گونه اعلام در مورد انتقال احتمالی سفارت استرالیا به بیت المقدس و یا رای منفی کانبرا به قطعنامه سازمان ملل در مورد ریاست فلسطین بر گروه 77 ممکن است باعث اعتراض ها در داخل و بروز و گسترش ناآرامی ها و خشونت ها در غزه و کرانه غربی شود.
این درحالی است که دولت جدید افراط گرای استرالیا به هدایت موریسون ، جنگ سیاسی تمام عیاری را علیه فلسطین به راه انداخته که آخرین مورد آن رای منفی کانبرا به قطعنامه سازمان ملل برای تحویل ریاست گروه کشورهای در حال توسعه 77 به فلسطین به همراه آمریکا ورژیم صهیونیستی بود.
براساس این گزارش' هر نوع اقدام استرالیا در انتقال سفارت دراراضی اشغالی ممکن است منافع این کشور را توسط مخالفان مورد هدف قرار دهد و تنش های سیاسی در داخل و خارج را با کانبرا افزایش دهد'.
طبق این گزارش' اعلام تصمیم دولت جدید استرالیا برای انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس می تواند پیامدهای گسترده از سوی مخالفان دولت موریسون را در داخل این کشور نیز به همراه داشته باشد.'
شبد**1599*9122نمایش موجودیت‌ها