date_range سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۵۳:۰۰ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

ایران و پاکستان قرارداد همکاری اطلاعاتی و امنیتی امضا می‌کنند

ایران و پاکستان قرارداد همکاری اطلاعاتی و امنیتی امضا می‌کنند
منبع خبر: ایرنا

اسلام‌آباد - ایرنا - رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با تشریح دستاوردهای سفر هیئت عالیرتبه نظامی ایران به پاکستان، گفت: همکاری راهبردی دو کشور به‌ویژه در زمینه اطلاعاتی و امنیتی افزایش یافته و بزودی سند جامع همکاری اطلاعاتی و امنیتی تهران - اسلام‌آباد امضا می‌شود.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا سرلشکر 'محمد باقری' در پایان سفر سه روزه هیات عالیرتبه نظامی جمهوری اسلامی ایران به پاکستان در تشریح دستاوردهای این سفر و دیدارهای برگزار شده با طرف پاکستانی در جمع خبرنگاران گفت: قرارداد راهبردی ایران و پاکستان در زمینه توسعه همکاری های دفاعی و امنیتی، در آینده نزدیک در سفر مقامات امضا می شود که این قرارداد، مسیر روشن توسعه روابط را نشان می دهد.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: در این سفر با رئیس جمهوری پاکستان، وزیر امور خارجه، فرمانده ارتش، رئیس ستاد مشترک ارتش، فرمانده نیروی دریایی و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان ملاقات های مفیدی انجام شد و مباحث لازم بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

*** بررسی راهکارهای توسعه تجارت دوجانبه
سرلشکر باقری ادامه داد: جدای از مباحث نظامی، در این سفر بر ضرورت توسعه همکاری همه جانبه به ویژه اقتصاد، تجارت، تحقق میزان تجارت و مجموعه فعالیت های اقتصادی دو کشور به میزان مورد انتظار و توافق شده تاکید و راهکارهای تحقق این هدف نیز بررسی شد.
وی اضافه کرد: طی یکسال گذشته سطح همکاری های نظامی ایران و پاکستان رشد مناسبی داشته و در این سفر با ارزیابی توافق های پیشین، برنامه مورد نیاز برای توسعه این همکاری ها طی یکسال آینده مورد گفت و گو قرار گرفت.

*** گسترش همکاری های تحقیقاتی و صنایع دفاعی
رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از تشریح دستاوردهای سفر خود به پاکستان، گفت: همچنین در زمینه همکاری آموزشی، عملیاتی، انجام رزمایش، انجام کار مشترک تحقیقاتی و صنعت دفاعی و دیگر زمینه های مورد نظر با طرف پاکستانی گفت و گو و تبادل نظر شد و به توافق هایی نیز در این زمینه رسیدیم.
وی با تشریح وضعیت بسیار حساس جنوب غرب آسیا و تلاش های دشمنان برای ایجاد ناامنی در منطقه اضافه کرد: آمریکا و برخی کشورها، در حال انتقال ترویست های شکست خورده در عراق به افغانستان هستند و تهران و اسلام آباد باید در این زمینه نیز همکاری و اقدامات مشترک خود را گسترش دهند. مبارزه مشترک با تروریسم و انجام کار هماهنگ در این خصوص، پیشبرد منطقه به سمت آرامش و صلح پایدار از دیگر بخش های مذاکرات خود با طرف پاکستانی است.

***تبادل تجربیات در مبارزه با تروریسم و آموزش نیروها
سرلشکر باقری تاکید کرد: امروز از مناطق عملیاتی شمال پاکستان بازدید شد و در خصوص اقدامات ارتش و نیروهای مرزی این کشور در مقابله با تروریسم و تامین امنیت پایدار با فرماندهان مرزی گفت و گو و تبادل نظر شد.
وی با بیان اینکه در این سفر مقرر شد که تبادل تجربه و پیشبرد کار هماهنگ مقابله با تروریسم تا پایین ترین سطوح بین دو کشور انجام شود، اضافه کرد: همچنین با بازدید هیات عالیرتبه نظامی ایران از چند مرکز آموزشی ارتش پاکستان، مقرر شد که آموزش های خلبانی و دیگر آموزش های تخصصی، با تبادل دانشجو در سطوح عالی همکاری مشترک انجام شده و ارائه آموزش های تخصصی نیروها به منظور ارتقاء کیفیت کار مورد بررسی قرار گیرد.

*** تامین امنیت مرزهای مشترک و بازگشایی گذرگاه های جدید مرزی
سرلشکر باقری در بخش پایانی گفت و گوی خود گفت: از دیگر موضوعاتی که در این سفر مورد ارزیابی قرار گرفت، تامین امنیت مرزهای مشترک دو کشور است و با توجه به وسعت حدود هزار کیلومتری مرزهای مشترک، در راستای بازگشایی دو مسیر جدید در مرزهای مشترک و تردد مجاز شهروندان و انجام فعالیت های اقتصادی توافق شد.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: همچنین با طرف پاکستانی در خصوص شیوه انسداد مابقی مرز و برقراری گشت های مشترک، فعالیت های اطلاعاتی و اقدامات مشترک علیه گروه های تروریستی که از مرز تردد کرده و مشکلاتی برای مرزبانان ایجاد می کنند نیز گفت و گو و تبادل نظر شد.
وی گفت: امیدوارم که نتایج و دستاوردهای این سفر هم در بعد امنیتی و دفاعی و مقابله با تهدایدات، برای دو کشور مفید و سودمند باشد.
به گزارش ایرنا رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و هیات عالیرتبه نظامی روز یکشنبه هفته جاری به دعوت ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش پاکستان وارد اسلام آباد پایتخت پاکستان شدند.
سرلشکر 'محمد باقری' رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز دوشنبه در نخستین برنامه سفر خود به پاکستان، با فرمانده ارتش پاکستان دیدار و گفت و گو کرد.
در این دیدار، موضوعات مربوط به منافع دوجانبه، گسترش امنیت منطقه ای، توسعه همکاری های دفاعی و مدیریت مرزی پاکستان و ایران مورد گفت وگو وتبادل نظر قرار گرفت.
فرمانده ارتش پاکستان (COAS) در این دیدار بر ارتقای همکاری های نظامی میان نیروهای مسلح ایران و پاکستان تاکید کرد.
وی همچنین شامگاه دوشنبه - دیشب - با 'ممنون حسین' رئیس جمهوری پاکستان، عبدالله حسین هارون وزیر امور خارجه دولت انتقالی، دریاسالار 'ظفر محمود عباسی' فرمانده نیروی دریایی، ژنرال 'زبیر حیات' رئیس ستاد مشترک ارتش و دیگر مقامات این کشور، جداگانه دیدار و گفت و گو کرد.
رئیس جمهوری پاکستان، شامگاه گذشته در دیدار با سرلشکر باقری، گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران را راهبرد کشورش خواند و گفت: اسلام آباد برای تحقق صلح و آرامش در منطقه، علاقه مند به گسترش روابط با تهران است.
وی اضافه کرد: کشورش امیدوار است به منظور مقابله با چالش های فرا مرزی، همکاری خود را با ایران گسترش داده و سفر مقامات عالیرتبه دو کشور به ویژه نظامی، زمینه توسعه همکاری دفاعی تهران - اسلام آباد را فراهم می کند.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ساعتی پیش در پایان سفر سه روزه خود به پاکستان، اسلام آباد را به مقصد تهران ترک کرد.
شبد**آساق**6125**1379نمایش موجودیت‌ها