date_range چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۱۰:۰۰ ق.ظ

سناتور آمریکایی: بیانیه ترامپ حاکی از سیاست «اول سعودی» است

سناتور آمریکایی: بیانیه ترامپ حاکی از سیاست «اول سعودی» است
منبع خبر: ایرنا

تهران - ایرنا - سناتور هم‌حزبی رئیس‌جمهوری آمریکا با طعنه به سیاست «اول آمریکا» وی، بیانیه ترامپ در حمایت از حاکمان سعودی را حاکی از سیاست «اول سعودی» دانست و خواستار تحریم عربستان شد.

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا، «رند پال» سناتور جمهوریخواه آمریکا از بیانیه رئیس جمهوری این کشور در حمایت از حاکمان سعودی پس از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد، انتقاد کرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه شب در بیانیه ای پیرامون قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی، به جای پرداختن به جنایات سعودی ها با رد دخالت شاه و ولیعهد عربستان در قتل این روزنامه نگار، به اتهام زنی علیه ایران پرداخت.
ترامپ همچنین با بیان اینکه ممکن است محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از قتل خاشقچی باخبر بوده یا نبوده باشد، تاکید کرد که روابط راهبردی واشنگن و ریاض ادامه خواهد یافت.
پال در پیامی توئیتری نوشت: رئیس جمهوری (ترامپ) می گوید که عربستان سعودی کمتر شرور است پس آمریکا قصد ندارد این کشور را به خاطر کشتن وحشیانه و مثله کردن یک روزنامه نگار منتقد مجازات کند.
این سناتور آمریکایی با ابراز مخالفت با این تفکر ترامپ، افزود: ما باید دست کم با تسلیحات پیشرفته خود که عربستان از آن ها برای بمباران غیرنظامیان استفاده می کند، به سعودی ها پاداش ندهیم.
پال همچنین در اظهاراتی طعنه آمیز با اشاره به سیاست «اول آمریکا» ترامپ، تاکید کرد: کاملا مطمئنم این بیانیه «اول عربستان سعودی» است نه «اول آمریکا». همچنین کاملا مطمئنم این بیانیه را جان بولتون نوشته است.
سناتور هم حزبی ترامپ وعده داد که به تلاش های خود در راستای وضع قانونی برای توقف فروش سلاح به عربستان و پایان دادن به جنگ یمن ادامه می دهد.
پال از پیشروترین اعضای کنگره آمریکا در تلاش برای توقف فروش تسلیحات به عربستان به دلیل جنایت های این کشور در یمن است.
وی پیشتر از هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات دعوت کرد برای این کار تلاش کنند و تاکید کرد: آمریکا نباید از کسانی که حقوق بشر را نقض می کنند و از تروریسم حمایت مالی می کنند، حمایت کند.
سناتور آمریکایی همچنین در خصوص توضیحات عربستان در مورد قتل خاشقچی گفته بود: توضیحات عربستان، توهین به هر کسی با هر مقداری از هوش است. نمی توان باور کرد که یک درگیری کوچک منجر به قطع شدن اعضای بدن یک فرد با 'اره استخوان بر' شده باشد.
خاشقچی 59 ساله روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.
حکومت آل سعود پس از 18روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.
مقام های ترکیه ای می گویند شواهد حاکی از آن است که ماموران سعودی خاشقچی را به قتل رسانده و جسد وی را پس از مثله کردن در اقامتگاه سرکنسول سعودی در استانبول از بین برده اند.
شبد**9416**1379نمایش موجودیت‌ها