date_range یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۳۶:۰۰ ق.ظ

دمکرات‌ها می‌دانند با ترامپ نمی‌توان معامله کرد

دمکرات‌ها می‌دانند با ترامپ نمی‌توان معامله کرد
منبع خبر: ایرنا

نیویورک- ایرنا- ستون‌نویس تارنمای سیاست خارجی در نقطه کانونی می‌گوید: دمکرات‌ها می‌دانند که امکان معامله با ترامپ بر سر دیوار مرزی وجود ندارد، زیر از نظر ترامپ، بازی سیاسی فقط به معنای برد و باخت است و نباید امتیازی داد.

'کان هالینن' در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا درباره ادامه تعطیلی بخش هایی از دولت آمریکا و کشمکش بر سر دیوار مرزی با مکزیک افزود: ترامپ به مکزیک به عنوان یک هدف و فرصت نگاه می کند. او به خوبی می داند درحال حاضر میزان مهاجرت در سطحی پایین قرار دارد و مسایلی همچون موادمخدر و ورود مجرمان نه از طریق مرز که از طریق فرودگاه ها انجام می شود.
تعطیلی بخش هایی از دولت که در پی اختلاف ترامپ و کنگره آمریکا برای اختصاص 5.7 میلیارد دلار شروع شده بود، اکنون به روز 23 رسیده و برخلاف همه فشارها و دیدارهایی که ترامپ با رهبران دمکرات های کنگره داشته است، هنوز نتوانسته از این بحران خارج شود.
این تصمیم ترامپ که به آن افتخار می کند نزدیک به 800 هزار پرسنل بخش های مختلف را متاثر کرده و آنها بدون دریافت حقوقی کار کرده اند. کارکنان برج های مراقبت پرواز جزئی از این بخش های تعطیل شده است.
وی ادامه داد: اما برای وی داستان سرایی اهمیتی ندارد و او می خواهد با حرف هایش مخاطبانش را جذب کرده و موج راه بیندازد. از این زوایه باید تلاش وی برای دامن زدن به ترس و نگرانی را دریافت. او گفته است مهاجران که بیشترشان زنان و کودکان هستند، تا اتاق خواب ما خواهند آمد. او برای این هراس افکنی بر مرز با مکزیک متمرکز شده است، زیرا کانادایی ها به این شکل از مرز عبور نمی کنند.
این کارشناس سیاسی درباره کشمکش میان مجلس نمایندگان دمکرات و ترامپ هم گفت: دمکرات ها مسیر دشواری را در پیش روی دارند. ایده مذاکره و سازش یا 'هنر معامله' با ترامپ بی معناست. برای ترامپ بازی سیاسی، صرفا برد و باخت است. این، کار را با او سخت می کند.
هالینن اضافه کرد: من فکر می کنم نانسی پلوسی بهترین فرد برای مقابله با ترامپ است، اما مطمئن نیستیم کسی واقعا بتواند وارد 'معامله' با ترامپ شود که آخر آن به تسلیم شدن نینجامد. ازسوی دیگر، پلوسی را نباید دست کم گرفت و او در بزنگاهی می تواند ورق را برگرداند. باید دید که روند کشمکشی که میان ترامپ و پلوسی شروع شده است به کجا خواهد رسید.

** نامزدی سناتور وارن
وی درباره رویکرد دمکرات ها به انتخابات ریاست جمهوری 2020 و اعلام نامزدی سناتور الیزابت وارن برای ریاست جمهوری هم گفت: خیلی زود است که بگوییم او می تواند ترامپ را به طور جدی به چالش بکشد یا نه. او برنامه های منسجمی دارد که می تواند برای ترامپ دردسرساز باشد.
این روزنامه نگار آمریکایی تصریح کرد: البته سناتور وارن یک مهارت بسیار قوی دارد. او می داند نقظه ضعف ترامپ چیست و کجا ضربه را وارد کند. او یک زن سرسخت است که نباید به هیچ وجه با فرد ضعیفی همچون هیلاری کلینتون مقایسه شود.

**احتمال بازگشت سندرز
ایرنا از این تحلیلگر پرسید که سناتور برنی سندرز یک شخصیت متضاد در حزب دمکرات است، اما به نظر می رسد که محبوبیت او بتواند ترامپ را به طور جدی به چالش بکشد. آیا فکر می کنید رهبری حزب دموکراتیک، او را به عنوان نامزد اصلی در انتخابات 2020 مطرح کند؟
هالینن پاسخ داد: دشوار بتوان این موضوع را پیش بینی کرد. درحال حاضر یک جریان به راه افتاده است تا او را خراب کنند. روزنامه نیویورک تایمز نیز سردمدار این حمله شده است.
وی تصریح کرد: سندرز از سوی آنها به نژادپرستی متهم می شود و یک مقاله طولانی علیه وی کار شده است. بعد کسی او و کارکنان کارزار انتخاباتی اش را متهم به تبعیض علیه زنان کرده و روی آن موج راه انداختند.
این روزنامه نگار خاطرنشان کرد: سران دمکرات از او نفرت دارند و به هر کاری دست می زنند تا بتوانند موقعیت وی را پایمال کنند اما درعین حال، آنها از محبوبیت او، به خصوص در میان جوانان که نیروهای شوک برای پیروزی های دمکراتیک در انتخابات 2018 را تشکیل می دادند، می ترسند.
هالینن با بیان اینکه دمکرات ها ممکن است انتخابی نداشته باشند، اظهار کرد: اگر سندرز به اندازه کافی آرای درونی ایالتی را به دست آورد، من فکر می کنم رهبری دمکرات ها چاره ای جز پذیرش وی نخواهند داشت اما آنها قطعا از آن ناراحت خواهند بود.
وی خاطرنشان کرد: شاید برخی از آنها مایل باشند چهار سال دیگر ترامپ را هم تحمل کنند تا سندرز به اوج نرسد اما من فکر می کنم که آنها واقعا از چیزی که ترامپ در کاخ سفید انجام داده خسته و شوکه شده اند و چهار سال دیگر از حضور ترامپ در ریاست جمهوری می تواند فاجعه ای برای دمکرات ها رقم بزند که جبرانش ساده نخواهد بود.

** ریشه تضاد دمکرات ها و سندرز
این روزنامه نگار درباره ریشه های مخالفت سران با نفوذ حزب دمکرات با برنی سندرز هم گفت: سندرز در واقع عضو حزب دمکرات نیست، بلکه یک چهره مستقل است که گرایش های سوسیالیستی دارد. رای او در سنا با دمکرات ها همراه است و از مواضع آنها دفاع می کند. اما او در نهایت، شخص خودش است.
هالینن افزود: دمکرات ها با این موضوع راحت نیستند. بنابراین بخشی از مخالفت آنها با سندرز ساختاری است و به مساله عدم عضویت وی در حزب باز می گردد.
وی با بیان اینکه در عرصه سیاست خارجی، هیلاری کلینتون و رهبری دمکراتها تقریبا همانند جمهوریخواهان در برابر ایران قرار دارند، ادامه داد: آنها به اندازه جمهوریخواهان وحشت دارند اما بسیاری از اعضای جدید دمکرات در کنگره، از توافق هسته ای حمایت می کنند و مایلند تا تنش با ایران کاهش یابد. سندرز نیز قطعا همین دیدگاه را دارد. بنابراین سیاست خارجی بخشی از مساله دمکرات ها با سندرز است.
این تحلیلگر مسایل سیاسی آمریکا اضافه کرد: از سوی دیگر، سندرز یک سوسیالیست است، گرچه بیشتر در قالب یک سوسیال دمکرات اروپایی باید او را تعریف کرد. زمانی بود که چنین رویکرد سوسیالیستی می توانست در درون حزب دمکرات پذرفته شود اما با آغاز دوران کارتر، دمکرات ها به راست و به سمت لیبرالیسم گردش کردند.
هالینن یادآور شد: کاهش مالیات بر ثروتمندان، کوچک کردن دولت، خصوصی سازی موسسات دولتی (مانند استفاده از پول مالیات دهندگان برای تامین بودجه مدارس خصوصی موسوم به چارتر)، تجارت آزاد و برداشتن محدودیت سرمایه، همه سیاست هایی بودند که دمکرات ها به اجرا گذاشتند و زمینه گرایش به راست حزب را فراهم کردند.
وی تصریح کرد این بیل کلینتون دموکرات بود، نه جورج بوش جمهوریخواه که محدودیت های مالی بانک ها را با حذف قانون برداشت و زمینه ساز بحران اقتصادی سال 2008 شد. سندرز با این نئولیبرالیسم مخالف است. در مقابل، هیلاری کلینتون از جناح راست حزب دمکرات است و تمام این سیاست ها را قبول کرده است.

** چهره های جوان دموکرات ها
روزنامه نگار تارنمای سیاست خارجی در نقطه کانونی با اشاره به مشکلات اقتصادی در آمریکا خاطر نشان کرد: اخیرا دمکرات ها به چپ گرایش پیدا کرده اند اما نه تا آن حدی که سندرز را بپذیرند. رهبران دمکرات از او هراس دارند و استدلال می کنند که او بیش از حد چپ بوده و مستقل ها به او رای نمی دهند. من فکر نمی کنم که این درست باشد، زیرا نتایج انتخابات در سال 2018 این را نشان نمی دهد.
هالینن گفت: من فکر می کنم مردم به دنبال پاسخ و راهی برای این واقعیت هستند که فقیرتر شده اند، مدارس کار خود را نمی کنند، هزینه های درمانی و بهداشتی، زیاد و زیرساخت های کشور دچار فرسایش و مشکل است.
وی افزود: کلینتون یک نسخه نرم تر از نئولیبرالیسم را ارائه داد اما هنوز همان فلسفه گذشته را داشته است. بسیاری از دمکرات های جدیدی که درحال خودنمایی در کنگره هستند، لیبرال تر از کلینتون هستند و بسیاری نیز با سندرز اشتراک نظر دارند. در واقع، این سندرز بود که الهام بخش بسیاری از آنها شد تا در انتخابات میان دوره ای نامزد بشوند.
شبک**اروپام*م.ع*1429**1392نمایش موجودیت‌ها