date_range پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۰۵:۰۰ ب.ظ

اکوادور: تضمین کافی برای خروج آسانژ از سفارت ارائه شده است

اکوادور: تضمین کافی برای خروج آسانژ از سفارت ارائه شده است
منبع خبر: ایرنا
دسته خبری: سیاست|دولت

تهران - ایرنا - رئیس‌جمهوری اکوادور روز پنجشنبه اعلام کرد که دولت انگلیس به «جولیان آسانژ» موسس پایگاه اینترنتی افشاگر «و یکی لیکس» تضمین داده است که در صورت خروج از سفارت اکوادور در لندن، به هیچ کشور ثالثی که در آن با خطر اعدام مواجه باشد، مسترد نخواهد شد.

به گزارش ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، «لنین مورنو» در یک مصاحبه رادیویی گفت که با توجه به تضمین‌های مکتوب دریافت شده، آسانژ پس از گذشت 6 سال قادر به ترک سفارت این کشور خواهد بود.
وی از سال 2012 در پی تایید حکم استردادش به سوئد در ارتباط با یک پرونده‌ آزار و اذیت جنسی، به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده بود.
دادگاه سوئد بعدها از او در برخی موارد رفع اتهام کرد؛ اما وی همچنان به علت نقض تعهدات مربوط به وثیقه‌، در انگلیس تحت تعقیب است.
آسانژ که ید طولایی در افشای اسناد محرمانه نهادهای آمریکایی از طریق تارنمای اینترنتی ویکی لیکس دارد، بارها ابراز نگرانی کرده بود که در صورت بازگشت به سوئد، به مقام‌های آمریکایی تحویل داده شود.
اظهارات روز پنجشنبه رئیس جمهوری اکوادور در شرایطی است که پیشتر رسانه‌ها از درخواست دولت این کشور برای پایان پناهندگی وی خبر داده بودند.
او مهرماه سال جاری پس از قطع دسترسی‌اش به اینترنت از سوی مقام‌های اکوادور، از سردبیری ویکی لیکس استعفا داده بود.
تیم حقوقی آسانژ هم‌اکنون در حال ارزیابی گام‌های احتمالی بعدی پس از دریافت تضمین‌های لازم برای خروج از سفارت است.
از جمله موارد اتهامی علیه آسانژ در آمریکا، افشای ایمیل‌های محرمانه اعضای حزب دمکرات در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016این کشور بود؛ موضوعی که سایه سنگینی بر همایش معرفی نامزد این حزب در انتخابات انداخت و حتی منجر به کناره‌گیری رئیس کمیته ملی دمکرات شد.
شبس ** 9386 **1613نمایش موجودیت‌ها