date_range دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۴۶:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

آیین‌نامه قانون حمایت از اتباع ایرانی در خارج تدوین شود

آیین‌نامه قانون حمایت از اتباع ایرانی در خارج تدوین شود
منبع خبر: ایرنا

تهران - ایرنا - استادیار دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: به نظر می‌رسد گام اخیر قانونگذار برای حمایت از اتباع ایران در خارج از کشور مثبت باشد اما لازم است آیین‌نامه‌ای نیز در این‌باره تدوین شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، حسین قاضی زاده روز دوشنبه در پنل «دایاسپورای ایرانی به مثابه ثروت ملی» با عنوان «حمایت کیفری در ایرانیان دور از وطن در نظام حقوقی ایران، دستاورها و چالش‌ها» در دانشگاه علامه طباطبایی گفت: ایرانیان خارج از کشور باید با راهکارهای قانونی آشنا شده و از حقوق خود مطلع باشند. از این رو آگاه‌سازی ایرانیان از تاسیس این قوانین، می‌تواند جلوی غربت ایرانیان در خارج از کشور بگیرد
قاضی زاده با بیان این جمله که مدت مدیدی از قانون گذاری در ایران گذشته است، افزود: اما تا همین اواخر قوانین حمایتی از اتباع ایرانی در خارج از کشور هنگامی که قربانی می‌شدند، وجود نداشت. در هیچ کدام از قوانین برای حمایت کیفری از اتباع ایران دیده نشده بود. اولین بار در قانون مجازات اسلامی در سال 1392 پیش‌بینی شد، در این قانون هر غیر ایرانی که علیه یک ایرانی مرتکب جرم شود برای مجرم، مجازاتی پیش‌بینی شده است و مشخص شده که چطور افراد خارج از کشور مورد مجازات قرار می‌گیرند.
وی در ادامه گفت: در میان قوانین کیفری مختلف در ایران صرفا در قانون هواپیمایی به ماجرایی گروگانگیری اشاره شده بود و در آن گفته شده بود چنانچه در یک حادثه گروگانگیری تبعه ایرانی حضور داشته باشد دولت ایران حق دارد به این حادثه رسیدگی کیفری کند.
قاضی زاده در ادامه یادآور شد بر طبق این قانون، این تبعه باید تابعیت ایرانی داشته باشد و اگر تابعیت مضاعف داشته باشد اصلا محل بحث نیست و ما کاری با آن نداریم.
این استاد دانشگاه ادامه داد: بر اساس این قانون مجرمی که تبعه ایرانی از آن شکایت دارد باید به ایران مسترد شود و بر اساس عهدنامه استرداد مجرمین، چنانچه او به ایران مسترد شد، می‌توانیم او را مورد پیگرد قضایی قرار دهیم.
وی در ادامه با اشاره به قانون منع مجازات مجدد مجرمان گفت: این قانون مجازات فرد مجرم را به این منوط گرده است که او در کشور محل جرم، مورد محاکمه قرار نگرفته باشد. البته این قاعده صرفا در تعزیرات و جرایم عمومی محل اتکاست و در جرایم شرعی به دلیل تفاوت مبنایی با نظام حقوقی کشورها با یکدیگر دارد پذیرفته نخواهد شد.
قاضی‌زاده گفت: در مواردی که قانون‌گذار به عنوان اتباع خاص اشاره کرده است قوانین متعددی در باره آنها وجود دارد. مثلا درباره جانبازان، قربانیان شیمیایی، دیپلمات‌های ایرانی آسیب‌دیده و اتباع ایرانی که اقدام تروریستی درباره آنها اتفاق اتفاده باشد.
وی ادامه داد : جدید ترین قوانین اضافه شدن اقداماتی که به نقض حقوق بشر و ماجراجویی آمریکا اشاره دارد و بیشتر مربوط به اشخاصی‌ است که در زندان‌های آمریکا حبس شده‌اند. بر همین مبنا ایران این صلاحیت را برای خود قائل شده تا به این قبیل مسائل رسیدگی کند.
قاضی زاده افزود: ایران برخی کنوانسیون‌ها مانند اعمال ارتکابی در هواپیما پذیرفته ولی به اکثر کنوانسیون‌ها مانند منع شکنجه و گروگانگیری را ایران هنوز نپیوسته است .
**ب.ل** 1601**نمایش موجودیت‌ها