date_range چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۰۵:۰۰ ق.ظ

طرح تسهیل خروج بانوان نخبه اقدامی مثبت و ارزشمند است

طرح تسهیل خروج بانوان نخبه اقدامی مثبت و ارزشمند است
منبع خبر: ایرنا
دسته خبری: سیاست|مجلس

تهران - ایرنا - رئیس دانشگاه الزهرا (س) طرح تسهیل خروج بانوان نخبه را گامی در راستای حل مشکلات جامعه زنان دانست و گفت: باید شرایط را برای حضور زنان در میادین علمی و فرهنگی تسهیل کرد و این طرح می‌تواند در این روند تاثیرگذار باشد.

مهناز ملانظری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: البته این طرح با شروطی همراه است که معتقدم آنگونه که شایسته است؛ نمی تواند جوابگوی مساله باشد.
وی گفت: کسب اجازه از همسر یا ارگان های خاص فقط تغییر یافتن مجوز دهنده است و تعریف جامع ای نیز از نخبه بودن ارایه نشده است که افراد نخبه دارای چه شاخصه هایی هستند.
رییس دانشگاه الزهرا (س) افزود: این اقدام برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را هر چند یک گام اما رو به جلو می پندارم.
وی ادامه داد: گاهی مشاهده شده که افرادی که همسرانشان حتی صلاحیت اظهار نظر هم نداشتند؛ بایستی برای خروج نخبگان در همایش های علمی، فرهنگی و بین المللی باید نظر دهند.
ملانظری تصریح کرد که باید در این خصوص تمامی جوانب قانون بررسی شود تا از چاله به چاه نیفتیم.
بر اساس بند 3 ماده 18 قانون گذرنامه، زنان شوهردار حتی کمتر از 18 سال تمام با موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری اجازه دادستان شهرستان محل درخواست گذرنامه که ‌مکلف است نظر خود را اعم از قبول درخواست یا رد آن حداکثر در مدت سه روز اعلام کند، کافی است. زنانی که با شوهر خود مقیم خارج از کشور هستند و زنانی‌که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی باقی مانده‌اند از شرط این بند مستثنی هستند.
اعضای فراکسیون زنان مجلس و از طراحان این طرح اصلاحی، تبصره ای الحاقی به بند سه ماده 18 قانون گذرنامه اضافه کردند که بر اساس آن، زنانی که خواهان حضور در المپیادهای علمی، اقتصادی، ورزشی و فرهنگی هستند در صورتی که همسرشان اجازه خروج از کشور را به آنها ندهد با مجوز دستگاه ذیربط یا دادستان یا دادگاه صالحه می توانند از کشور خارج شوند.
این طرح در جلسه 14 مرداد 97 با رای بالای اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصویب شده و در دستور کار بررسی دز صحن علنی خانه ملت قرار گرفته است.
این طرح برای بررسی نهایی به صحن مجلس ارجاع شده و اگر تصویب نهایی و شورای نگهبان هم آن را تایید کند در کشور اجرایی می شود.
9187** 1200نمایش موجودیت‌ها