date_range پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۲۷:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

باران طراوت دوباره به خوزستان بخشید

باران طراوت دوباره به خوزستان بخشید
منبع خبر: ایرنا
دسته خبری: جامعه|محیط زیست

اهواز - ایرنا - بارش باران این رحمت بی‌پایان الهی که از بعدازظهر چهارشنبه در مناطق مختلف خوزستان شروع شده و همچنان به‌صورت پراکنده ادامه دارد طراوت و لطافت خاصی به استان خوزستان بخشیده است.

به گزارش ایرنا این باران بابرکت پاییزی که سبب کاهش دمای هوا تا 6 درجه شده مردم خوزستان را به وجد آورد و خوشحالی و سرور کشاورزان و دامداران را نیز به دنبال داشته است.
با وجود آنکه شدت بارندگی ها سبب آبگرفتگی برخی شهرهای غربی و مرکزی خوزستان از جمله کلانشهر 1.3میلیون نفری اهواز شد ولی این باران پاکی هوا را به شهروندان هدیه داد تا مردم نیز شکر این نعمت را به جای آورند.
پیشتر اداره کل هواشناسی خوزستان نوید داده بود که این سامانه بارشی جدید تا روز جمعه به فعالیت خود ادامه خواهد داد ولی به تدریج از شدت بارش ها کاسته خواهد شد.
در شبانه روز گذشته در اهواز 12.6 ، حسینیه مرکز بخش الوار گرمسیری از توابع شهرستان اندیمشک 60،4 و آبادان 8.7 میلیمتر باران به ثبت رسیده این در حالی است که هنوز بارندگی ها ادامه دارد.
شهرهای ساحلی و شمالی خوزستان نیز در شبانه روز گذشته شاهد بارش متناوب باران بودند تا بار دیگر مردم به شکرانه نزول رحمت الهی دست های خود را به آسمان بلند کنند.
چهارمین بارش موثر و سراسری در فصل پاییز نوید خوبی برای کشاورزان خوزستانی بود به گونه ای که بسیاری از کشاورزان این استان کشت گندم پاییزی از زودتر از موعد شروع کرده و دیم کاران نیز به سرعت زمین مرطوب را با شخم زدن آماده کشت کرده اند.
این بارندگی ها پاییزی به قدری کارگشا بوده که کشاورزان را از آب کانال های آبیاری بی نیاز کرده چرا که زمین های کشاورزی حجم زیادی از آب باران را در خود ذخیره کرده اند.
بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا ، بارندگی پاییزی سبب تثبیت خاک در کانون های گرد و غبار از جمله کانون های جنوب شرق اهواز شده و این بدین معنی خواهد بود که از خیزش گرد و غبار از این کانون ها به دلیل مرطوب بودن خاک فعلا خبری نخواهد بود.
این کانون های گرد وغبار پاییز پارسال بسیار فعال بودند به گونه ای که با کوچکترین باد ، کلانشهر اهواز در هاله ای از گرد و غبار قرار می گرفت و زندگی عادی مردم را با اختلال رو به رو می کرد.
عشایر کوچ رو در استان خوزستان نیز از بارش های اخیر پاییزی بیشترین بهره را بردند چرا که باران سبب رویش مراتع شده و از سویی آب مورد نیاز دام ها نیز تامین شده است.
بارندگی های پاییزی بسیاری از رودخانه های خشک خوزستان از جمله جراحی در رامشیر و زهره در هندیجان را پرآب کرده و حجم زیادی آب از رودخانه ها و مسیل های فصلی وارد تالاب های شادگان و هورالعظیم شده است.
آب کارون که مهمترین رودخانه خوزستان است با بارش های سیل آسای پاییزی به طور کامل گل آلود است که خود نشانه ای از شدت بارندگی ها در مناطق بالادست است.
بارندگی های پاییزی کانون های اصلی آتش در تالاب هورالعظیم را که چهار ماه شعله ور بود نیز خاموش کرد و ورود زیادی روان آب به این تالاب و دیگر تالاب های خوزستان سبب شده وضعیت زیست محیطی آنان نیز بهبود یابد.
تصاویر اخیر ماهواره ای از تالاب هورالعظیم به خوبی نشان می دهد که کانون های اصلی آتش بر اثر بارش باران مهار شده است.
عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر اخیر خود به خوزستان گفت: بارندگی های پاییزی امسال در خوزستان ، وضعیت آبی تالاب های هورالعظیم و شادگان را بهبود بخشیده است.
وی با انتقاد از تامین نشدن حقابه تالاب های شادگان و هورالعظیم توسط وزارت نیرو افزود: خوشبختانه نزولات مناسب پاییزی بخش زیادی از آب مورد نیاز این تالاب ها را تامین کرده است.
اهمیت بارش های پاییزی در خوزستان از این جهت است که خوزستان پارسال بدترین وخشن ترین خشکسالی را در نیم قرن اخیر تجربه کرده بود و نگرانی زیادی از وضعیت مخازن سدهای استان وجود داشت ولی این بارندگی های زودهنگام ، نگرانی ها را تا حدودی زیادی برطرف کرده است.
بارندگی ها موثر پاییزی اخیر بیابان های 'رملی' شمال غرب و غرب خوزستان از جمله منطقه عمومی چذابه را در غرب این استان تثبیت کرد و پیرو آن عملیات مالچ پاشی را نیز سرعت بخشید.
بارش های پاییزی سبب شده خروجی آب از سدهای خوزستان به حداقل برسد و به جای رهاسازی ، ذخیره سازی شود.
در همین حال سازمان هواشناسی پیش بینی کرده از اواسط هفته آینده نیز موج جدید بارشی از غرب کشور وارد می شود و سبب ریزش برف و باران در بیشتر نقاط کشور از جمله خوزستان خواهد شد.
6065/ 6037نمایش موجودیت‌ها