date_range دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۲۴:۰۰ ق.ظ
تعداد 3 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

تاثیر نوسان‌های نرخ ارز بر وضعیت دانشجویان ایرانی در چین

تاثیر نوسان‌های نرخ ارز بر وضعیت دانشجویان ایرانی در چین
منبع خبر: ایرنا

پکن- ایرنا- التهابات و نوسانات نرخ ارز در ماه‌های اخیر در کنار تاثیری که بر سرمایه، مسکن، پول و کالا در کشور گذاشته است بر تحصیل و کار دانشجویان ایرانی مقیم کشورهای خارجی از جمله چین نیز بی‌تاثیر نبوده است.

به گزارش ایرنا با افزایش نرخ دلار در ایران زندگی بسیاری از جمله دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای خارجی نیز دچار مشکل شده است و آنها اکنون نگران تامین شهریه و هزینه های زندگی خود هستند.
با این حال علیرغم اینکه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نهم شهریور امسال در اطلاعیه ای از پرداخت ارز دانشجویی بابت نیمسال اول تحصیلی ۲۰۱۸ میلادی خبر داد اما شمار دانشجویان ایرانی مقیم چین که حدود یک هزار و 400 نفر اعلام شده همچنان نگران افزایش نرخ ارز هستند.
در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است پرداخت ارز دانشجویی بابت نیمسال اول تحصیلی سال 2018 و تا تاریخ 31 شهریور 1397 قابل پرداخت بوده و پس از تاریخ مذکور ارز دانشجویی به نرخ بازار پرداخت می شود.
بانک مرکزی 13 شهریور نیز در بخشنامه ای اعلام کرد بانک‌ها مجازند از محل ارز‌های خریداری‌ شده، با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی به نرخ بازار و با اخذ مدارک مورد نیاز، اقدام کنند.
'سارا مرادی' دانشجوی ساکن پکن درباره تاثیر نوسانات بازار ارز بر شرایط تحصیل خود به ایرنا گفت: بعد از تحمل سختی ها و مشکلات زیادی توانستم در یکی از دانشگاه های چین پذیرش بگیرم اما اکنون با توجه به نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت دلار و یوان، برای تامین هزینه های دانشگاهم اعم از شهریه، هزینه مسکن و حتی هزینه زندگی با مشکل مواجه شده ام.
او می گوید برای مثال ارزش یوان واحد پول ملی چین در یک سال گذشته سه تا 4 برابر افزایش پیدا کرده است و برای دانشجویانی مثل من که خانواده هایشان از ایران برای انها پول می فرستند این هزینه ها کمرشکن است.
به گفته وی هر یوان چین تابستان سال 96 حدود پنج هزار ریال خریداری می شد اما اکنون خانواده من باید هر یوان را با قیمت 19 هزار ریال خریداری و برای من ارسال کنند.
'علی قادری' دیگر دانشجوی ایرانی مقیم شانگهای می گوید جدا از همه اینها، هزینه بلیط هواپیما از تهران به شانگهای یا پکن از 12 میلیون ریال به حدود 40 میلیون ریال افزایش یافته است.
او می گوید با چنین وضعی تابستان امسال نتوانستم برای دیدن خانواده به ایران برگردم چون هزینه های رفت و برگشت به ایران را نداشتم.
افزایش قیمت ارز به ویژه دلار و یوان، باعث شد تا شورای مرکزی مجامع دانشجویی مقیم چین که مجمع دانشجویان پکن، ووهان، گوانجو، نانجینگ، خفی و ججیانگ تشکیل شده است با ارسال نامه ای به وزارت علوم نسبت به بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر شمول ارز دانشجویی در فهرست موارد و مصارف خدماتی واکنش نشان دهند.
آنها در این نامه نوشته اند اکثریت دانشجویان ایرانی خارج از کشور به دلایلی همچون اقامت طولانی مدت در خارج، عدم امکان داشتن شغل و درآمد مالی، پرداخت شهریه، پرداخت هزینه های سفر، عدم امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی و همچنین عدم امکان استفاده از وامهای دانشجویی متداول، تاثیر پذیری بیشتری نسبت به سایر اصناف مشمول مصارف ارز خدماتی دارند بنابراین دریافت ارز یارانه ای نقش حیاتی در کیفیت زندگی دانشجو دارد و چه بسا ممکن است در ادامه اقامت و اتمام دوره تحصیلی او نیز تاثرگذار باشد.
شورای مرکزی مجامع دانشجویی مقیم چین همچنین با انتقاد از شفاف نبودن شرایط تعلق و پوشش و مدارک مورد نیاز جهت دریافت ارز از یک طرف و اجرای بسیار ناگهانی این سیاست از طرف دیگر، می گوید بدون توجه به تفاهمات قبلی وزارتخانه های علوم و بهداشت با بانک مرکزی، پس از ابلاغ بسته سیاستی جدید ارزی، حتی دانشجویانی که به بانک های عامل معرفی و چه بسا سپرده گذاری نموده بودند، از ثبت درخواست آنها و فروش ارز جلوگیری بعمل آمده است که این خود به نوعی یک تبعیض و بلاتکلیفی آشکار تلقی می شود.
با این حال دانشجویان ایرانی مقیم چین خواستار استثنا شدن ردیف مربوط به دانشجویان و محققان از فهرست مصارف خدماتی و ادامه پرداخت ارز دانشجویی با نرخ دولتی هستند.
'محمد طالب' دبیر مجمع دانشجویان مقیم پکن می گوید ارائه تسهیلات بیشتر و یا جایگزین از جمله بلیط رایگان و یا با تخفیف بالا حداقل یکبار در سال و تخصیص کمک هزینه اسکان دانشجویان متاهل که امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی را ندارند از دیگر خواسته های دانشجویان مقیم چین از مسئولان است.
دانشجویان ایرانی مقیم چین همچنین خواستار برخورد جدی، سخت و بدون ملاحظه با سودجویان، متخلفان و سوء استفاده کنندگان از منابع ارزی کشور و تخصیص عادلانه ارز، توجه ویژه به اقشار آسیب پذیرتر و حمایت از سرمایه های علمی و فکری هستند.
**آساق**1904**1337نمایش موجودیت‌ها