date_range شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۸:۵۶:۰۰ ب.ظ

واشنگتن همچنان کانون بحران‌سازی در جهان است 4500 کامیون سلاح آمریکایی برای تروریست‌ها

رئیس جمهور ترکیه به انتقاد از مواضع و سیاست‌های آمریکا در برخورد با گروه‌های تروریستی در منطقه پرداخت و اعلام کرد آمریکا ۴۵۰۰ کامیون سلاح برای این گروه‌‌ها ارسال کرده است.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در کنگره حزب عدالت و توسعه در شهر الازیگ گفت: ما در قبال پرونده عراق و سوریه که دو کشور همسایه ما هستند مواضع مثبتی اتخاذ کرده‌ایم زیرا وظیفه داریم از امنیت ملی خود دفاع کنیم و به همه شهروندان خدمت کنیم در نتیجه ماموریت داریم تروریسم را سرکوب کنیم. ما برای رسیدن به این هدف در شرق، غرب، شمال و جنوب ترکیه، تدابیر لازم را اندیشیده‌ایم، تروریست‌ها در پی آن بودند تا از مرزهای ما با سوریه گذرگاهی را برای نفوذ بیابند اما به لطف عملیات سپر فرات چنین هدفی را سرکوب کرده‌ایم.
وی افزود آمریکا ۴۵۰۰ کامیون سلاح را برای سازمان‌های تروریستی در منطقه ارسال کرده است که این اقدام مخالف خواسته هم پیمانان این کشور است. شایسته نیست آمریکا از سازمان‌های تروریستی در منطقه حمایت کند. ما با این کشور شراکت راهبردی داریم و به همین سبب در سرکوب گروههای تروریستی باید همکاری کنیم. به خوبی می‌دانیم تسلیحات ارسالی آمریکا به سازمان‌های تروریستی رسیده است در نتیجه از آمریکا می‌خواهیم در این زمینه تجدید نظر کند. کسی نمی‌تواند ما را در برابر کار انجام شده قرار دهد، آنان به ما دروغ می‌گویند در نتیجه ما گام‌های لازم را برای حل بحران سوریه برخواهیم داشت، هر چند برخی بر تن تروریسم لباس نظامی می‌پوشانند اما تغییر پوشش موجب نمی‌شود تا اندیشه‌های تروریسم هم عوض شود. تروریست‌ها بخشی از تسلیحاتی را که از برخی طرف‌ها تحویل می‌گیرند می‌فروشند و بخشی دیگر را علیه ما در عراق به کار می‌گیرند. ما به عنوان دولت ترکیه دوست داریم سیاست‌هایمان در منطقه با همکاری آمریکا اجرا شود اما هیچگاه تمایل نداریم از سازمان‌های تروریستی حمایت شود با این حال مشاهده می‌کنیم که آمریکا می‌خواهد خود را در لانه مار قرار دهد. به هر صورت ما این توانایی را داریم که بدون حمایت دیگران هم برنامه‌هایمان را به پیش ببریم و این واقعیت را در عملیاتی که در منطقه آغاز کرده‌ایم به اثبات رسانده ایم.
اردوغان در ادامه اظهارات خود گفت: سه هزار داعشی در مناطقی چون جرابلس کشته شدند و توانایی آن را داریم تا تمامی عناصر داعش و دیگر سازمان‌های تروریستی را در عراق یا دیگر مناطق از بین ببریم پس آنانی که با ما مخالفت می‌کنند در رفتارشان تامل کنند زیرا ترکیه با هیچ یک از طرف‌هایی که امنیت ملی و وحدت ارضی ما را تهدید می‌کند مسامحه نخواهد کرد. آنچه گفتم درباره سازمان ترویستی فتح‌الله گولن هم مصداق دارد. ما هیچگاه در برخورد با این سازمان کوتاهی نخواهیم کرد. لازم به ذکر است ارتش سوریه از محور جدیدی که در جنوب شرقی ادلب باز کرد، حمله جدیدی به مواضع تروریست‌های النصره آغاز کرده و روستاهای بازاشغال شده را پس گرفت. ارتش سوریه و نیروهای متحد از محور جدیدی که روز جمعه در قسمت جنوب شرقی ادلب (به سمت فرودگاه ابوالضهور) باز کرده بودند، حمله جدیدی به مواضع جبهة النصره و گروه‌های متحد آن آغاز کردند و چندین روستا را آزاد کردند.
در این میان یک مسئول سیاسی کرد اعلام کرد که تلاش‌های روسیه برای پایان جنگ در سوریه با شکست مواجه خواهد شد و احتمالا جنگ تا دهه آتی ادامه داشته باشد. الدار خلیل، از رهبران برجسته کرد سوری گفت: آمریکا برای خروج از سوریه عجله ندارد و تلاش‌های روسیه برای پایان جنگ در سوریه با شکست مواجه خواهد شد و احتمالا جنگ تا دهه آتی ادامه داشته باشد. وی پیش‌بینی کرد که با آغاز تلاش‌های آمریکا برای بازسازی مناطقی در سوریه، روابط با این کشور تغییر یابد.
لازم به ذکر است رئیس هیات مخالفان سوری خواهان ازسرگیری برنامه‌هایی شد که آمریکا در حمایت از گروه‌های مخالف دمشق بر آنها نظارت دارد. نصر الحریری، رئیس هیات مخالفان سوری در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای "الحرة" آمریکا گفت: بدون حمایت‌های آمریکا از گروه‌های مخالف سوری آنها طعمه گروه‌های تروریستی خواهند شد. الحریری فاش کرد، گفت‌وگوها و رایزنی‌هایی درخصوص ازسرگیری و بازنگری در این حمایت‌ها در جریان است. قرار است کنفرانس سوچی در روزهای ۲۹ و ۳۰ ژانویه جاری در شهر سوچی روسیه با مشارکت همه گروه‌های مردم سوریه برگزار شود.

نمایش موجودیت‌ها