date_range سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۱۹:۰۰ ق.ظ

قاسمی در نشست خبری مطرح کرد؛ پیگیر آزادی اسدی هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: پیگیر آزادی دیپلمات بازداشت شده در اروپا که به اتهامی واهی دستگیر شده هستیم.
بهرام قاسمی دیروز در نشست خبری هفتگی در پاسخ به سوال سیاست روز مبنی بر اینکه تاکنون وزارت خارجه کشورمان چه اقداماتی را برای آزادی دیپلمات ایرانی بازداشته شده در اروپا انجام داده و آیا اینکه وزیر خارجه کشورمان رایزنی‌هایی را با همتایان اروپایی دیگر خود، که مدعی اقدام تروریستی این دیپلمات ایرانی هستند، داشته است، تصریح کرد: اقدامات لازم توسط ایران صورت پذیرفته و در تماس دائم با این کشورها بودیم و هستیم. برنامه‌های تدوین شده در این زمینه کماکان ادامه دارد و امیدواریم هر چه زودتر بی‌گناهی این فرد ثابت شده و به کشور بازگردد.
وی افزود: ایران از هیچ تلاشی در این خصوص کوتاهی نکرده ولی دلیلی ندارد که اقدامات خود را با توجه به ماهیت اتهامات و نقش گروه‌های معاند و تروریستی به ریز و روز به روز بیان کنیم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه هیچ کشوری جزئیات گام‌های خود در چنین مواردی را برملا نمی‌سازد، اظهار داشت: در زمان لازم می‌توانیم توضیحات مفصل‌تر را بیان کنیم. روابط ما با اتحادیه اروپا مهم است و تماس‌ها وجود دارد و با جدیت برای اثبات بی‌گناهی دیپلمات ایران تلاش خواهیم کرد.
وی گفت: متاسفانه در اینجا افراد و گروه‌هایی هستند که آگاهانه و ناآگاهانه با بهانه‌گیری علاقه‌مندند اقدامات جمهوری اسلامی افشا و اعلام شود، چنین کاری، نادرست و خلاف منافع ایران است. بهتر است دوستان به این موضوع توجه داشته باشند.
وی درباره مشارکت جمهوری اسلامی ایران در بازسازی سوریه اظهار داشت: قطعا ایران با توجه به درخواست دولت سوریه و حضوری که در مبارزه با تروریسم داشته، در بازسازی آن کشور هم شرکت خواهد داشت و برنامه ما نیز حضور بخش خصوصی ایران در مرحله است. وی افزود: امیدوارم شرایط برای آغاز کار فراهم شود و بخش خصوصی ایران در این حوزه هم برای کمک به سوریه نقش اساسی خودش را ایفا کند.
قاسمی درخصوص روابط میان ایران و عربستان نیز گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به کشورهای همسایه حاشیه خلیج فارس، روشن است و در صورت فراهم شدن شرایط لازم، این سیاست‌های اصولی ایران شکل عملیاتی به خود می‌گیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه کورمان تاکید کرد: همکاری کشورهای منطقه می‌تواند در صلح ثبات و امنیت منطقه کمک کند. وی درخصوص مساله حضور ایران در اف.ای.تی.اف دامه داد: قطعا پیوستن به این سازمان مزایایی زیادی را برای ایران به دنبال خواهد داشت و ما هم با در نظر داشتن قوانین داخلی خود، در این مسیر حرکت خواهیم کرد.
وی درخصوص حضور و نقش آمریکا در سوریه، گفت: مداخله آمریکا در سوریه بدون مجوز دولت سوریه کاری است خلاف موازین بین‌المللی و باید از هرگونه دخالت در امور داخلی سوریه اجتناب کند چراکه بدون دعوت و خواست دولت سوریه دست به اقداماتی می‌زند که قطعا با شناختی که از آن دولت داریم، این کشور در جهت بی‌ثباتی و ناآرامی و کمک به گروه‌های تروریستی در سوریه دارند.
قاسمی درخصوص نشست بعدی میان ایران و طرف‌های باقی مانده در برجام، افزود: مذاکرات ما با طرف‌های دیگر در سطوح مختلف و عمدتا در سطح کارشناسی همچنان ادامه دارد و خواهد داشت و آخرین جلسه آن هم در سطح وزرای امور خارجه در نیویورک بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: گرد هم آمدن وزاری خارجه همیشه آسان نیست اما، اگر ضرورتی احساس شود حتما این اتفاق خواهد افتاد ولی نشست‌های کارشناسی کماکان ادامه دارد و امیدوارم هر چه زودتر به نتیجه لازم دست پیدا کنیم. وی درخصوص زمان اقدام متقابل ایران در برابر اخراج دیپلمات‌های ایران در هلند، گفت: ایران در برابر هرگونه اقدام ناپسند از سوی کشورهای دیگر، با درایت و فهم شرایط عکس‌العمل لازم و مناسبی را داشته و خواهد داشت.
قاسمی افزود: چه درخصوص هلند و چه هر کشور دیگری این حق برای ایران محفوظ است که اقدام متقابل کند؛ نه بحث سکوت است و نه عدم واکنش از سوی ما بلکه ما در شرایط لازم اقدام مقتضی را انجام خواهیم داد. خیلی از مسائل روابط خارجی و روابط میان کشورها در همه جای جهان ممکن است در زمان خودش اطلاع‌رسانی نشود و زمان مناسب آن خبری خواهد شد.
قاسمی درخصوص تلاش آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تصریح کرد: آمریکا اصرار کرد و تلاش وافری را هم انجام داد که به اتفاقی که امکان تحقق ندارد دست پیدا کند که آن صفر کردن صادرات نفت ایران به جهان است که قطعا به این نخواهد رسید و از مدت‌ها قبل ما مکانیسم‌های لازم را داشتیم و فکر می‌کنم صادرات ما همچنان ادامه خواهد داشت و این موضوع توسط وزارت نفت و دیگر نهادهای مربوط پیگیری می‌شود و دولت ترامپ نمی‌تواند به خواست خود نزدیک شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: درخصوص مقاصد و چگونگی صادرات نفت ایران به دلیل امکان سوءاستفاده دشمنان نمی‌توانیم صحبتی کنیم. وی درخصوص خروج آمریکا از پیمان مودت و آخرین وضعیت پس از دستورکار دادگاه لاهه علیه آمریکا گفت: یادداشت کتبی از سوی آمریکا برای خروج از پیمان مودت دریافت کرده ایم. ما با تلاشی که از سوی بخش حقوقی وزارت خارجه صورت گرفت به نقطه‌ای مثبت در این دعوا رسیدیم.
قاسمی در ادامه افزود: خروج آمریکا از پیمان مودت حداقل یکسال زمان می‌برد و ما تمهیداتی را در داخل اندیشیدیم که متعاقب این، اقدامات حقوقی انجام خواهیم داد. وی درخصوص تداوم و نتیجه مذاکرات میان ایران و اروپا افزود: دورنمای مثبتی درخصوص نوع و چگونگی همکاری‌ها میان ایران و اروپا وجود دارد و امیدوارم به نتیجه لازم و مدنظر ایران دست پیدا کنیم و شاهد یک مکانیسم قابل اجرا که بتواند خروج آمریکا از برجام را جبران کند، برسیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص روابط میان ایران و افغانستان و انتخابات اخیر این کشور نیز گفت: افغانستان یکی از کشورهای همسایه ما است و به دلیل اشتراک منافع و نزدیکی به یکدیگر، لازم است که همکاری‌های بیشتری میان ما و آنها برقرار باشد. فارغ از نتیجه که هر چه باشد، برای ایران رای مردم افغانستان قابل پذیرش و مورد احترام است. ما با آنها روابط و همکاری‌های خود را ادامه خواهیم داد.

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

نمایش موجودیت‌ها