date_range دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۰۱:۰۰ ق.ظ

برداشت یاقوت سرخ در بجستان آغاز شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجستان از آغاز برداشت انار از باغات این شهرستان خبر داد.

محمد شجعی کلاتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان این مطلب اظهار کرد: 1200 هکتار از باغات شهرستان بجستان به کشت انار اختصاص دارد.

وی ادامه داد: در اثر سرمای سال 95 در بجستان، تنه درختان انار دچار آسیب شده و به ناچار درختان کف بر شدند و بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود که امسال 8 تا 10 هزار تن انار از باغات این شهرستان برداشت شود.

شجعی کلاتی با بیان اینکه حدود 5000 تن انار بجستان، درجه یک و صادراتی بوده، خاطرنشان کرد: کشورهای آسیای میانه و حوزه خلیج فارس نظیر امارات و بعضی از کشورهای اروپائی و امریکای لاتین مقصد صادرات یاقوت های سرخ بجستان است.

درمان سرطان با انار بجستان

مدیر جهادکشاورزی بجستان با اشاره به ویژگی منحصر به فرد انار عنوان کرد: این شهرستان در حاشیه کویر واقع شده و اختلاف دمای روز و شب آن بالا بوده و بر همین اساس طبق نظر کارشناسان، این اختلاف دما باعث ترشح آنزیم آنتی هیستامین می‌شود که بهترین عامل برای جلوگیری از سرطان بوده و به عنوان دارو در بعضی از کشورهای آمریکائی مصرف می شود.

وی عنوان کرد: اقدامات اساسی و اصولی جهت اصلاح الگوی کاشت و تلاش برای افزایش بهره‌دهی محصول انار در دست بررسی و انجام داریم که در این راستا نوعی انار آمریکایی در سال قبل وارد منطقه کرده‌ایم و در دو باغ نمونه نیز 500 اصل نهال جهت الگوگیری کاشت شده است.

انتهای پیام
نمایش موجودیت‌ها