date_range چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۱۳:۰۰ ب.ظ

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس: طرح بازپیرایی پیشخوان آرامگاه فردوسی اجرایی می‌شود

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس گفت: زمینی قبل از ورودی آرامگاه وجود دارد که ما برای این زمین طرح بازپیرایی لحاظ کرده‌ایم که قرار است به‌عنوان فضای مکمل برای آرامگاه فردوسی استفاده شود.

احسان زهره‌وندی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در مورد طرح بازپیمایی و ساماندهی پیشخوان آرامگاه فردوسی اظهار کرد: ممکن است که این زمین به‌عنوان یک باغ ساخته شود. در نظر داشتیم که از آن به عنوان باغ مشاهیر استفاده شود و امکان دارد به باغ مشاهیر تبدیل شود.

وی ادامه داد: طرحی که ما برای این قسمت داده‌ایم طرح فضای سبز، آب‌نما و ره‌باغ است و قرار است از کف‌سازی و نورپردازی خاصی در این مکان استفاده شود که مردم هم بتوانند از این فضا‌ی فاخر به‌راحتی استفاده کنند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس اظهار کرد: طرح را در کمیته فنی سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب کردیم و طی تفاهم‌نامه‌ای که با شهرداری مشهد داشتیم، طرح را به آن‌ها ابلاغ کردیم و 7.5 هکتار را به آن‌ها تحویل داده‌ایم تا از شنبه بحث اجرایی آن آغاز شود.

زهره‌وندی خاطرنشان کرد: این زمین 7.5 هکتاری قرار است شبیه به فضای خود آرامگاه و نه ساختمان آن، ساخته شود تا از لحاظ ظاهری، هم به خود آرامگاه لطمه‌ای وارد نشود و هم اصالت بنا و فضای آن حفظ شود.

وی تشریح کرد: ورودی آرامگاه بلیط فروشی دارد، اما برای فضای ساخته‌شده جدید قرار نیست بلیط‌فروشی داشته باشیم؛ به همین خاطر مردم می‌توانند به صورت رایگان از این فضا استفاده کنند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس گفت: البته ما خوش‌بین هستیم که در این فضا اتفاقات زیادی رخ دهد و در مناسبت‌های مختلف برنامه‌های متفاوتی اجرا شود؛ محل‌هایی برای اجرای نمایش‌های شاهنامه و همینطور مکان‌هایی برای فعالیت‌های فرهنگی در این فضا در نظر گرفته شده است. 

احسان زهره‌وندی عنوان کرد: این اتفاقات قرار است در فضای باز رخ دهد؛ چرا که قرار نیست در این مکان ساختمانی ساخته شود و فضای آرامگاه روباز است.

وی اضافه کرد: بودجه‌ای که برای این طرح در نظر گرفته شده بین 14 تا 20 میلیارد تومان است و روز شنبه 26 آبان‌ماه افتتاحیه با حضور مسئولان برگزار خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس ادامه داد: تفاهمی بین سازمان میراث فرهنگی و شهرداری مشهد امضا شده که به لحاظ همکاری صورت‌گرفته بسیار ارزشمند است و در گذشته کم‌تر شاهد رخ‌دادن چنین اتفاقاتی بوده‌ایم.

انتهای پیام
نمایش موجودیت‌ها