date_range یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۴۰:۰۰ ق.ظ
تعداد 4 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

مصرف مواد مخدر صنعتی عامل بیماری‌های مزمن است

مصرف مواد مخدر صنعتی عامل بیماری‌های مزمن است
منبع خبر: تدبیر و امید

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مصرف مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان‌ها، بیماری‌های مزمنی در بدن ایجاد می‌کنند که برخی از آنها خطرناک و صعب‌العلاج هستند.

  استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مصرف مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان‌ها، بیماری‌های مزمنی در بدن ایجاد می‌کنند که برخی از آنها خطرناک و صعب العلاج هستند.

مرضیه آملی روز شنبه در تشریح این بیماری‌ها افزود: مصرف موادمخدر صنعتی به سیستم تنفسی بدن آسیب زیادی می‌زند و بیماری‌های ریوی مانند برونشیت و سرطان ریه ایجاد می کند.

وی اظهار داشت: بروز سرطان ریه در افرادی که مواد مخدر مصرف می‌کنند، بسیار بیشتر است. وجود گازهای سمی از جمله مونواکسید کربن در موادی مانند حشیش، شیشه و هروئین باعث تخریب و از کار افتادن قسمت عمده‌ای از ریه می‌شود؛ در این حالت، فرد از کوچکترین فعالیت‌های روزمره خود نیز عاجز می شود و ممکن است به پیوند ریه نیاز پیدا کند.
آملی شایع‌ترین بیماری‌های ناشی از مصرف مواد مخدر را مشکلات مغز و اعصاب عنوان کرد و گفت: حالات نشئگی و لذت ناشی از مصرف مواد بر کارکرد مغز تاثیر می گذارد و مشکلات اساسی را در عملکرد مغز و اعصاب به وجود می‌آورد.
وی ادامه داد: بسیاری از مواد مخدر مانند قرص‌های اکس، ماری‌جوانا یا کوکائین تاثیرات مخربی بر مغز دارد و می‌تواند باعث از دست رفتن حافظه، قدرت تصمیم‌گیری و اختلال حواس شود.

این متخصص داخلی اضافه کرد: استعمال هروئین نیز به کبد بسیار آسیب می زند همچنین افزایش درجه حرارت بدن یا تخریب‌ عضلانی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با مصرف برخی از مواد مخدر باعث تخریب کلیه‌ها می‌شود.
آملی خاطرنشان کرد: با ورود آمفتامین‌ها به سیستم عصبی مرکزی و آزاد شدن ناگهانی واسطه شیمیایی دوپامین در مغز، سلول‌های مغزی تحریک و حالات تهاجمی و پرخاشگرانه به وجود می آید. این مواد در ابتدای مصرف باعث خسارات جبران ناپذیری مانند افت حافظه، پرخاشگری، تهاجم و رفتارهای جنون‌آمیز می‌شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: مصرف طولانی مدت روانگردان‌ها موجب آسیب‌های ماندگار در مغز و بروز افسردگی یا توهم می‌شوند. همچنین وابستگی به حدی شدید می‌شود که تا آخر عمر در وجود فرد باقی می ماند.

آملی گفت: کاهش میل و قوای جنسی و مسایل روانی و خانوادگی از جمله دیگر مشکلات روانی ناشی از مصرف طولانی مدت مواد مخدر است.
وی با تاکید بر ضرورت اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر، خاطرنشان کرد: انواع مواد مخدر صنعتی و شیمیایی امراض دیگری را نیز به وجود می‌آورد که بسیار ویران‌کننده هستند؛ از این رو، لازم است برنامه‌هایی برای افزایش سلامت جسم و روان مردم به ویژه نسل نوجوان و جوان کشور از سوی نهادهایی مانند ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طراحی و عملیاتی شود.
نمایش موجودیت‌ها