date_range سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۰۴:۰۰ ق.ظ

ولایتی در نشست خبری: اظهارات حریری القای سعودی‌ها است/مذاکرات با حریری تند، خشن و تهدیدآمیز نبود

ولایتی در نشست خبری: اظهارات حریری القای سعودی‌ها است/مذاکرات با حریری تند، خشن و تهدیدآمیز نبود
منبع خبر: خبرگزاری فارس

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل عنوان کرد: آقای سعد حریری نکته‌ای را ذکر کردند که از القائات سعودی‌ها بوده است. ایشان گفتند که در ملاقاتی که با بنده داشتند، گفته‌اند در امور داخلی لبنان دخالت نکنید درحالی‌که اصلا چنین حرفی نزد و اصلا مذاکرات ما تند و خشن و تهدیدآمیز نبود.

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس ، علی اکبر ولایتی دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی صبح امروز در نشست خبری پیرامون اجلاس جهانی محبان اهل بیت و مسئله تکفیری‌ها در سالن رضوان صدا و سیما اظهار داشت: درگذشت عده‌ای از هم‌وطنان عزیزم در زلزله کرمانشاه را تسلیت گفته و برای آنان علو درجات از خداوند متعال درخواست و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت داریم.

وی افزود: اجلاس جهانی محبان اهل بیت و مسئله تکفیری‌ها یکم و دوم آذرماه در تهران برگزار می‌شود.

ولایتی تصریح کرد: خوشبختانه جمهور علمی مسلمین چه اهل سنت و شیعه بر محبت اهل بیت اعتقاد راسخ دارند و این دو (قران و اهل بیت)ریسمان وحدت بین مسلمین و مورد تایید همه علما است.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: امروز به واسطه دخالت دشمنان اسلام آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و عوامل آن‌ها در منطقه بر ایجاد تفرقه در اسلام اشتراک نظر دارند و همه مسائل امروز در منطقه به این دلیل است.

وی ادامه داد: این جنگ های امروز در منطقه بی‌فایده و پر ضرر و به صرف یک گمان القایی و سوء نظر ایجاد می‌شود.

ولایتی خاطرنشان کرد: در اجلاس بیش 500 نفر از علما سنی و شیعه از 94 کشور دعوت شدند و 250 علما شیعه و سنی داخل کشور دعوت خواهد شد که این جلاس در نوع خود به این شکل گسترده در ایران بی نظیر است.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: مقابله با تکفیری‌ها یکی از موضوعات این نشست است و در این اجلاس کمیته های مختلف تشکیل و تحولات منطقه بررسی خواهد شد.

وی با اشاره به کتاب خاطرات کلینتون وزیر اسبق خارجه امریکا که ما داعش را بوجود اوردیم، گفت: آن ها به دنبال ایجاد یک چهره خشن از اسلام هستند.

ولایتی در پاسخ به اتهامات سعد حریری گفت: ایشان نکته‌ای را گفتند که از القائات سعودی‌ها بوده است. آقای حریری گفتند که در ملاقاتی که با بنده داشتند، گفته‌اند در امور داخلی لبنان دخالت نکنید درحالی‌که اصلاً چنین حرفی نزد و اصلاً مذاکرات ما تند و خشن و تهدید نبود. معلوم شد این القای سعودی‌هاست و حاضر نیستند لبنان را در آرامش و دوستی دو ملت ایران و لبنان را ببیند.

وی افزود: ما آقای حریری را تهدید نکردیم و در مورد مسائل جاری منطقه بحث کردیم. ایشان می‌خواست به‌نوعی وساطت کند بین ایران و عربستان سعودی و ما تاکید کردیم که ما مشکلی با عربستان سعودی نداریم اما اینکه سعودی‌ها بیش از 2 سال مردم یمن را بمباران می‌کنند و این کشور را محاصره کردند و 700 هزار نفر دچار وبا شدند این دیگر ربطی به سیاست ندارد و به خاطر مسائل انسانی هم که شده با یمنی‌ها مذاکره کنند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در همین زمینه ادامه داد: آقای حریری گفتند که ولایتی من را تهدید نکرد. بله؛ دلیلی نداشت که ایشان را تهدید کنم.  ما از اتحاد 14 و 8 مارس استقبال می‌کنیم که بعد از مدت‌ها به توافق رسیدند و دولت تشکیل دادند و به‌اتفاق هم توانستند لبنان را جزو کشورها امن قرار دهند و این به دلیل درک و شعور مردم و مقاومت اسلامی است. اگر مقاومت اسلامی نبود رژیم صهیونیستی چه بلاهایی که صورت می‌داد. ما امیدواریم آقای حریری به سرکار خود برگردد.

ولایتی در پاسخ به این پرسش که آیا در اجلاس محبان اهل بیت از شخصیت های دولتی دیگر کشورها هم دعوت شده است، گفت: خیر؛ اجلاس یک اجلاس فصلی بین فرهیختگان است و NGOهای بین الملل اسلامی حضور دارند.

وی اظهار امیدواری کرد: انشالله که با مشورت بین علما و اندیشمندان اسلامی فقط توصیه نباشد و در عمل مسلمان ها از تفرقه پرهیز کند.

ولایتی تاکید کرد: ما در این اجلاس بر روی اشتراکات تاکید خواهیم داشت و این تبادل فکر سبب ایجاد مقدمات وحدت فکر ایجاد می‌شود و این می‌تواند در وحدت مسلمین موثر باشد.

وی تاکید کرد: رابطه بین ما، سوریه، ترکیه و عراق رابطه بین همسایگانمان است اما آمریکایی‌ها فعلاً فضولتا در منطقه حضور دارند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها بی‌جهت و بی‌خود کردند که در رقه پایگاه نظامی زدند، تصریح کرد: ترامپ که عقل حسابی ندارد اما آن‌هایی که عقل درست حسابی دارند بدانند که امروز 23 آبان است و در آینده نه چندان دور مردم، آمریکا را از منطقه بیرون می‌کنند.

ولایتی با بیان اینکه آمریکایی‌ها پشت کودتای ترکیه بودند و ما از اردوغان و دولت قانونی وی حمایت می‌کنیم، تصریح کرد: عربستان سعودی چه کاره است از طرف جهان عرب حرف می‌زند. حکومتی است که به زور به مردم تحمیل شده اما به هیچ وجه نیابتی از سوی 22 کشور ندارد که خود را وکیل آن‌ها بداند؛ این چه وکیلی است که قریب به 3 سال است بر سر یمنی‌ها هزاران تن بمب ریخته است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون نقش ایران در عراق گفت: حضور ایران در عراق و سوریه به دلیل دعوت قانونی روسای جمهور این کشورها است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با بیان اینکه ما هیچ مشکلی برای مذاکره با سعودی‌ها نداریم اما مذاکره کردن تایید ظلمی که عربستان در برخی از کشورهای اسلامی و حمایت از تکفیری‌ها کرده نیست، گفت: ما دنبال این هستیم همه با هم با حسن همجواری زندگی کنیم اما مخالف هر کار خلاف شرع و قانون هستیم.

انتهای پیام/ 

نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  حمزه ای

  جدا عجب دنیایی شده خطر ناکترین سلاح را هم دارند هم به عربها میفروشند بر سر مردم بی دفاع یمن میریزند بعد در سازمانهای بین المللی داد میزنند چرا یمنی ها یک موشک زده اند ریاض وبگردید صاحبش را پیدا کنید تا مجازاتش کنیم دوست خودرا گروگان میگیرند ملتی را سر کار میگذارند وادرس به ایران میدهند تحریم میکنند که چرا موشک دارید بیایید بر سر موشک مذاکره کنیم یعنی چیزی که با جنگ بدست نیاوردیم پشت میز مذاکره بدست اوریم بعد هم به ما حمله کنند وتمام ایا باید ساده لوحانه به انها اعتماد کرد

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۱:۳۱:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  اباذر دارآفرین

  متاسفانه سعودیها مسخ ترامپ شده اند و نمیفهمند چه احمقانه عمل میکنند، غافلند از بلایی که آمریکا بر سر پهلوی و صدام و حسنی مبارک و قذافی آورد، امیداریم سفاهت دیکتاتورهای سعودی امنیت منطقه رو بیش از این به خطر نیندازه

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۱۲:۲۳:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ذاکر

  با سلام خدمت برادر بزرگوار جناب آقای دکتر ولایتی .آیا کسی که با یک تلفن محل کارش را ترک کند و بدون هماهنگی مسئول مافوقش از کشور خارج شود و بعد در آن کشور استعفای خود را اعلام کند .جائز است مجددا به محل کار خود باز کردد ؟ایشان تابعیت 3 کشور را دارد .الحمدالله کشور لبنان حزب الله را دارد و غمی ندارد .جوانان مستعد دارد که بتواند کشورش را از بحران ها نجات دهد .و آنانی که گفته اند حضرتعالی ایشان را تهدید نموده اید از بی خردی و بی عقلی شان می باشد .

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۱:۵۶:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ون

  روی این مطلب باید کار کرد و به کشورهای منطقه مفهوم آنرا فهماند

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۱۲:۰۹:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  ولایتی با بیان اینکه آمریکایی‌ها پشت کودتای ترکیه بودند و ما از اردوغان و دولت قانونی وی حمایت می‌کنیم دقیقا وقتی که اردوغان سوار بر هواپیما در حال فرار به قطر بود با تلفن ایرانی ها برگشت و با پیام یوتیوب تونست مملکت رو برگردونه وگرنه مشخص نبود الان ترکیه چه خبر بود. به مملکتمون افتخار کنیم..درسته مشکلات زیاده ولی با توکل بخدا و اعتماد به جوانان و متخصصان حلش میکنیم.

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۱:۵۰:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ون

  اگر حزب الله نبود لبنان الان در حال و روز فلسطین بود. عده زیادی آواره و زمینهایشان هم در اختیار اسراییل بود.

  سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۱۲:۰۸:۰۰ ب.ظ