date_range سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۰۳:۳۰:۰۰ ب.ظ

مقام سوری: سرنگونی جنگنده اسرائیلی، آنها را به ارزیابی مجدد اوضاع واداشته است

مقام سوری: سرنگونی جنگنده اسرائیلی، آنها را به ارزیابی مجدد اوضاع واداشته است
منبع خبر: خبرگزاری فارس

یک مقام ارشد سوری به روزنامه «هاآرتص» گفت سرنگونی جنگنده اسرائیلی، آنها را بدان واداشته تا اوضاع را مجددا ارزیابی کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس ، یک مقام ارشد دولت سوریه گفت از نظر دمشق، سرنگونی جنگنده رژیم صهیونیستی پس از تجاوز نظامی به خاک این کشور، نقطه عطف بسیار مهمی در رویکردهای روابط عمومی است.

این مقام سوری که نامش فاش نشد در گفت‌وگو با روزنامه « هاآرتص » چاپ فلسطین اشغالی توضیح داد: «مشاهده توزیع شیرینی در خیابان‌های دمشق و بیروت، نشان دهنده تغییر فضا (منطقه) است و دولت نیز قصد دارد از آن به طور کامل بهره برداری کند.»

وی تصویر لاشه جنگنده اسرائیلی را «تصویر پیروزی» خوانده و تاکید کرد تماس «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه جهت میانجی‌گری برای عدم افزایش تنش‌ها و وخامت اوضاع، نشان می‌دهد اسرائیل نیز در حال ارزیابی مجدد و تجدید نظر در مسائل است.

این مقام سوری، ادعای اینکه دولت دمشق مانع انتشار گزارشات مبنی بر حملات هوایی متعدد اسرائیل به حومه دمشق پس از سرنگونی جنگنده‌شان شده، تکذیب کرده و گفت اعتماد به نفس ارتش سوریه به دلیل موفقیت‌های اخیری که در برابر گروه‌های تروریستی به دست آورده افزایش یافته است.

مقام سوری: سرنگونی جنگنده اسرائیلی، آنها را به ارزیابی مجدد اوضاع واداشته است

 

رژیم صهیونیستی مدعی است که روز شنبه یک پهپاد ایرانی از سوریه وارد بلندی‌های جولان اشغالی شده و هدف یک بالگرد اسرائیلی قرار گرفته است. در پی این حادثه، جنگنده‌های اسرائیلی با ورود به حریم هوایی سوریه، مناطقی را هدف قرار داده‌اند. در جریان این عملیات یک جنگنده اف-16 اسرائیل هدف پدافند هوایی ارتش سوریه قرار گرفته و ساقط شد. اسرائیل تاکنون مدرکی دال بر ایرانی بودن پهپاد یا ورود این پهپاد به آسمان جولان ارائه نکرده است. جولان منطقه‌ای است که تحت اشغال اسرائیل قرار دارد و هنوز بر اساس قانون بین‌الملل بخشی از سوریه به شمار می‌آید.

یک مقام اسرائیلی تایید کرد که جنگنده این رژیم پس از عملیات در سوریه، هدف اصابت موشک پدافند هوایی سوریه قرار گرفته و سرنگون شد. این اولین بار از سال 1982 است که اسرائیل تایید می‌کند که یک جنگنده‌اش هدف سامانه دفاعی سوریه قرار گرفته است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی این حادثه را «ضربه‌ای به اعتبار و ابهت» نیروی هوایی اسرائیل توصیف کرده‌اند.

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی درپی این حادثه مدعی شد: «سوری‌ها و ایرانی‌ها دارند با آتش بازی می‌کنند. البته ما خواهان تشدید تنش نیستیم. آنهایی که علیه ما اقدام کردند، بهای سنگینی خواهند داد».

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم در تماس تلفنی با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه با ادعای اینکه «یک پهپاد ایرانی از اراضی سوریه به داخل اسرائیل» فرستاده شده بود، گفت: «مدت‌هاست که درباره خطر گسترش حضور ایران در سوریه هشدار می‌دهم. ایران تلاش می‌کند تا از اراضی سوریه برای حمله به اسرائیل و دستیابی به هدفی که به آن اذعان کرده، یعنی نابودی اسرائیل، استفاده کند. امروز صبح، ایران گستاخانه حاکمیت ما را نقض کرد.»

یدیعوت آحارونوت اما گزارش داد که اسرائیل در پیامی به روسیه و آمریکا از آنها خواسته تا که میانجیگری کنند و به تهران و دمشق بگوید که با وجود حملاتی که امروز در سوریه انجام دادند، خواهان بالا گرفتن تنش‌ها و درگیری نیست.

انتهای پیام/م

عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

 

تصویرها
مقام سوری: سرنگونی جنگنده اسرائیلی، آنها را به ارزیابی مجدد اوضاع واداشته است
نمایش موجودیت‌ها