date_range جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ access_time ۱۰:۳۲:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

چرایی لغو تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه سودان

چرایی لغو تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه سودان
منبع خبر: خبرگزاری فارس

آمریکا تحریم‌های 20 ساله خود علیه سودان را به پاس پیوستن این کشور به ائتلاف ضد یمنی عربستان و حمایت نکردن از مقاومت فلسطین لغو کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس ، ایالات متحده آمریکا جمعه گذشته بخشی از تحریم‌های اقتصادی خود علیه سودان را لغو کرد.

این تحریم‌ها از سال 1997 به دلیل حمایت خارطوم از برخی گروه‌ها که واشنگتن آن‌ها را "افراطی" می‌داند، اعمال شده بود.

وبگاه خبری-تحلیلی یمنی « شهاره » در یادداشتی با اشاره به این رویداد نوشت، در آن برهه، عمر البشیر، رئیس جمهور سودان در کنار ائتلاف کشورهایی ایستاده بود که رفتار سیاسی آن‌ها منطقی بود و در اولویت‌های منطقه‌ای خود حمایت از محور مقاومت را گنجانده بودند.

این گونه سیاست‌ها در نتیجه نگاهی بود که از روند مقاومت در فلسطین حمایت می‌کرد و مخالف اشغالگری اسرائیل بود.

با این حال، احساسات و رفتارهای خارطوم با افزایش فشارهای سیاسی و دخالت‌های بیگانگان تغییر کرد و افزون بر این، شرایط منطقه‌ای جدید از شعله ور شدن انقلاب‌های عربی حمایت می‌کرد.

در این مقطع بود که عمر البشیر احساس کرد که نیاز به مشروعیت دارد. علاوه بر این وی در بحران دارفور مشارکت کرد. دارفوری که به دنبال رویارویی سریع با دولت مرکزی سودان بود و بعد از حمایت سیاسی و بین‌المللی به ویژه حمایت رژیم اسرائیل از آن؛ مشروعیت بین‌المللی یافت.

تصمیم البشیر، تسلیم در برابر خواسته‌های آمریکا و تن دادن به این خواسته‌ها بود و این تصمیم هیچ گونه ارتباطی با خواست مردم سودان نداشت. هدف از این تصمیم منصرف کردن انگشت اتهامات بین‌المللی علیه عمر البشیر و حل بحران‌های داخلی سودان بود.

به همین دلیل، تصمیم به باقی ماندن عمر البشیر در کنار محور عربستان بر اساس هدف شخصی بود تا از این طریق بتواند به قدرت سیاسی خود را حفظ کند.

یورش عربستان به یمن تحت عملیات «طوفان قاطع»، برا سودان فرصت سیاسی‌ای بود تا به آنچه محور عربستان خوانده می‌شد، بپیوندد تا از این طریق، برخی از بحران‌های داخلی، چالش‌ها و فشارهای خارجی را حل کند و البشیر به آنچه می‌خواست رسید.

رئیس جمهور مادام العمر سودان توانست خود را از اتهام‌هایی که عربستان علیه وی به عنوان جنایت‌کار جنگی می‌زد، با پیوستن به ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان مبرا کند.

از آن زمان به بعد بود که مرحله جدیدی در مواضع و سیاست‌های سودان گشوده شد و این کشور از حامی فلسطین به دولتی تبدیل شد که پشت سر عربستان حرکت می‌کرد و در همه تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی دنباله‌رو سیاست‌های ریاض شد.

ولی وضعیت فعلی نشان داد که سودان و شماری از کشورهای عربی دیگر در ارزیابی خود از تحولات منطقه‌ای دچار اشتباه راهبری شده‌اند.

نگاه خارطوم به طوفان قاطع و جنگ یمن ناقص بود؛ چرا که معتقد بود این عملیات ظرف چند ماه تمام خواهد شد و عربستان پیروز میدان نبرد خواهد بود و سهم بزرگی از جوایز سیاسی به سودان خواهد رسید.

با ادامه جنگ در یمن و قرار گرفتن عربستان در تنگنای بزرگ، سودان بهتر دیدید که باید خود را به آرامی از ائتلاف عربستان دور کند تا هزینه این عقب نشینی را متحمل نشود.

آمریکا برای اینکه سودان در ائتلاف عربستان باقی بماند، به پیشنهاد و با تلاش مالی عربستان و امارات، پس از چند ماه مذاکره با خارطوم در چند پرونده، اقدام به لغو تحریم‌های خود علیه خارطوم کرد.

این سایت یمنی نوشت: لغو تحریم‌های سودان به دلیل اصرار این کشور بر خواسته‌های مردم و مقاومت داخلی نبود بلکه پاداش پیوستن سودان به ائتلاف عربستان در کشتن کودکان یمن بود. افزون بر این، سودان از حمایت خود از مقاومت فلسطین دست کشید و لغو تحریم‌ها، تبریکی از جانب رژیم صهیونیستی به عدم حمایت سودان از فلسطین شد.

انتهای پیام/ص

عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

نمایش موجودیت‌ها