date_range یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۵۰:۱۷ ق.ظ
تعداد 3 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

فلاحت‌پیشه: صاحبان ثروت و قدرت امنیت مرزها را به هم زدند

فلاحت‌پیشه: صاحبان ثروت و قدرت امنیت مرزها را به هم زدند
منبع خبر: خبرگزاری بسیج
دسته خبری: سیاست|مجلس

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: صاحبان ثروت و قدرت امنیت مرزها را به هم زدند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، در همایش بین‌المللی "امنیت، پیشرفت، توسعه پایدار مناطق مرزی، کلانشهرها، فرصت‌ها و چالش‌ها" اظهار داشت: در دنیای امروز بزرگترین قربانی جهانی شدن مرزها هستند و کشورهایی که در دنیا بهره جهانی شدن را می‌برند در منطقه ما علیه جمهوری اسلامی فعال هستند. در فرآیند نو منطقه‌گرایی هم مرزها بر داشته می‌شود و هدف ار این برنامه چانه‌زنی بر سرمنافع ملی کشورها است.

وی‌افزود: ایران به رغم تمامی تحولات، کماکان با سنتی‌ترین برخوردها در مرزها روبرو است. اعتقاد من این است که اگر امنیت در مرزها برقرار شود و اقتصاد در این مناطق رونق گیرد، بسیاری از مشکلات تحریم‌ها حل می شود. مجموع مناسبات غیر نفتی ما با عراق برابر 5 برابر مجموع  28 کشور اروپایی است. در مورد افغانستان هم اوضاع همین طور است. در شرایط کنونی بسیاری از کالاهایی را که نمی‌توانیم از اورپا بگیریم، می‌توانیم از مرزها دریافت کنیم.

فلاحت پیشه تصریح کرد: اگر هر مرزنشینی را از مرز خارج کنید، مجبور هستید یک‌ سرباز آنجا قرار دهید. تلاش من این بوده که 3 تا 5 هزار میلیارد برای توسعه مرزها از دستگاه‌ها بگیرم اما برخی دستگاه‌ها کم کاری می کنند. اگر این مبلغ بودجه برای توسعه مرزها تخصیص یابد هیچ‌مشکلی نخواهیم داشت. در مرزهایی که دوربین دید در شب داریم هیچ اتفاق امنیتی نمی‌افتد اما این دوربین‌ها امروز بسیار گران شده است.

وی با بیان اینکه صاحبان ثروت و قدرت امنیت مرزها را به هم زدند، گفت: در منطقه سومار که مشکلات امنیتی هم دارد، طرحی برای کشت خرما داده شد اما عده‌ای زمین ها را بین خود تقسیم کردند، پس باید به سلامت مرزها توجه کنیم.

رئیس‌کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: نباید اجازه دهیم تحریم، سامان مرزها را به هم بزند. کشور ما در طول 40 سال گذشته خطرات زیادی را پشت سرگذاشته و نباید بگذاریم عده‌ای به اسم دورزدن تحریم سامان مرزی را به هم بزنند.

وی‌ در پایان تصریح کرد: باید کاری کنیم تا کسانی که در مناطق مرزی مسئولیت دارند، همانجا بمانند و پارتی بازی‌های پرسنلی را از بین ببریم. باید جلوی رانت‌های مرزی را بگیریم. منابع ملی را در مرزها به کسانی واگذار کردند که این افراد منطقه را غرق کرده و‌ هیچ‌کاری هم انجام نمی‌دهند.

رئیس‌کمیسیون امنیت ملی مجلس اضافه کرد: چند سال پیش مهمترین مشکل مرزهای ما دستگاه "ایکس ری" بود و همچنان هم این مشکلات وجود دارد. ما باید مرز را روشن و شفاف کنیم. در همین مرز "پرویزخان" علیرغم تخصیص منابع هنوز مناقصه لازم برای توسعه این پایانه صورت نگرفته است. هر تصمیمی برای مرز می‌گیریم، زمانی موفق می‌شود که بر مبنای منافع مرزنشینان باشد. ما در مجلس برای مرزهای مناطق جنگی تا 10 درصد بودجه توسعه را افزایش دادیم.کشوری‌که 82 میلیون جمعیت دارد، همواره در معرض فساد مرزی قرار دارد که با سامان دادن به مرزها این مشکلات حل می‌شود.

نمایش موجودیت‌ها