date_range دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۳۴:۱۱ ق.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

رئیس امور راه و ترابری و مدیریت عمران شهری و روستایی سازمان برنامه و بودجه: طرح بازآفرینی شهری می‌تواند تا یک و نیم‌درصد رشد اقتصادی کشور را افزایش دهد

رئیس امور راه و ترابری و مدیریت عمران شهری و روستایی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: اجرای طرح بازآفرینی شهری بین یک تا یک و نیم درصد در رشد اقتصادی کشور و تا۳۰ درصد در رشد بخش مسکن اثر گذار می باشد.
به گزارش خبرطلایی به نقل از رئیس امور راه و ترابری و مدیریت عمران شهری و روستایی سازمان برنامه و بودجه: طرح بازآفرینی شهری می‌تواند تا یک و نیم‌درصد رشد اقتصادی کشور را افزایش دهد مرکز اطلاع‌رسانی، ‌روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، اکبر رحمانی قهرودی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: اجرای این طرح ۱۲۰ هزار شغل مستقیم و ۱۸۰ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد می‌کند.
رحمانی قهرودی گفت: با توجه به اینکه برخی منابع اجرای این طرح مورد تایید مجلس شورای اسلامی قرار نگرفت، منابع آن از محل اختصاص یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در قالب طرح اشتغالزایی دولت که به تائید شورایعالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران محترم سه قوه رسیده است، تامین می‌شود.
وی افزود: ۱۰ درصد زمین های مورد نیاز این طرح متعلق به نهادهای دولتی، عمومی و شهرداری هاست که می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ هزار واحد مسکونی در آنها ساخته شود.
رئیس امور راه و ترابری و مدیریت عمران شهری و روستایی سازمان برنامه و بودجه گفت: در الگوی احیای بافت ناکارآمد الگوی واحدی برای محله ها تدوین نشده است.
رحمانی قهرودی افزود: در برخی مناطق مقرر شد زمینی اختصاص داده و واحدهایی در آن ساخته شود و ساکنان مناطق فرسوده به آن واحدها منتقل شوند.
وی گفت: ۱۵۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض برای ارتقاء خدمات زیربنایی و روبنایی و خدمات شهری و ۲۱۲۰ میلیارد تومان بصورت وجوه اداره شده در اختیار بانکها قرار می‌گیرد تا به میزان دو برابر آن تسهیلات کم بهره پرداخت شود و این اتفاق حتماً می‌افتد.

طرح بازآفرینی شهری،اجتماعی محور است
هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری نیز در این برنامه گفت: آیین نامه اجرایی طرح بازآفرینی شهری از ۱۰ خرداد امسال ابلاغ شد.
وی افزود: طرح بازآفرینی شهری طرح عمرانی نیست بلکه طرح اجتماعی محور است.
عشایری گفت: در هفته گذشته ۱۶ پروژه در قالب طرح بازآفرینی شهری ازجمله درمانگاه و ورزشگاه در مشهد به بهره‌برداری رسید.
وی افزود: طرح بازآفرینی شهری برای ۴۸۶ محله آماده شد و با اختصاص بودجه از آبان اجرای آن آغاز می شود.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: طرح چگونگی بازسازی مناطق فرسوده را باید مردم همان منطقه تهیه کنند و دولت در این زمینه دخالتی ندارد.
عشایری افزود: وظیفه ۱۹ دستگاه دولتی، شهرداری ها و بخش خصوصی برای اجرای طرح بازآفرینی شهری مشخص شده است و برنامه اقدام مشترک محله از طریق ستاد بازسازی شهرستان ها تصویب و به بالادست ارسال می شود.
وی گفت: در طرح بازآفرینی شهری امکان ندارد یک محله تخریب و دوباره بازسازی شود.
عشایری افزود: گروه تسهیل گر که می تواند انبوه سازان نیز باشد برنامه بازسازی محله را بر اساس ساخت ساکنان آن تهیه می کند و شهرداری ها برای ساخت و مجوزها و دستگاه های دولتی برای انشعابات تخفیف می دهند.
وی گفت: برای طرح بازآفرینی شهری وام ۵۰ میلیون تومانی با سود ۹ درصد و بدون سپرده گذاری ارائه می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری افزود: دست کم ۱۲ سال برای اجرای طرح بازآفرینی شهری برای هر محله زمان لازم است.
عشایری گفت: تسهیلات این طرح به تسهیلات صندوق مسکن یکم ارتباطی ندارد.
وی افزود: ۳۰۰ میلیارد تومان برای ودیعه مسکن ساکنان مناطق فرسوده که در زمان بازسازی مجبور به اسکان موقت هستند در نظر گرفته شده است.

تصویرها
رئیس امور راه و ترابری و مدیریت عمران شهری و روستایی سازمان برنامه و بودجه: طرح بازآفرینی شهری می‌تواند تا یک و نیم‌درصد رشد اقتصادی کشور را افزایش دهد
نمایش موجودیت‌ها