date_range شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۴۱:۰۵ ق.ظ

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور: بودجه 98 را در زمان معین تقدیم مجلس می‌کنیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تلاطم فضای بین‌المللی گفت: با توجه به این فضا، پیش‌بینی برای بودجه ۹۸ کار دشواری است، اما تلاش دولت اینست که بودجه را با دقت ارزیابی کرده و در زمان معین آن را تقدیم مجلس کند.
به گزارش خبرطلایی به نقل از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور: بودجه 98 را در زمان معین تقدیم مجلس می‌کنیم مرکز اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، دکتر محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: با توجه به اینکه نیمی از سال ۹۷ گذشته، ۵۰ درصد بودجه قابل ارزیابی است؛ بودجه ۳۸۶ هزار میلیارد تومانی عمومی کشور در بین دستگاه‌های مختلف اجرایی کشور (حدود ۳۱ دستگاه) توزیع می شود.
وی افزود: خوشبختانه هر کمیسیونی به اقتضای دستگاه‌های اجرایی که با آنها مرتبط است علاقمند است بدانند در ۶ ماه نخست چه سهمی را دستگاه‌های مرتبط از بودجه و منابع داشته‌اند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه ما از بودجه ۳۸۶ هزارمیلیارد تومانی در نیمه اول سال، بالغ بر ۱۵۴ هزارمیلیارد تومان از محل مالیات‌ها، فروش نفت و واگذاری اوراق مالی درآمد داشته‌ایم، ادامه داد: این درآمدها به تفکیک هرکدام از مالیات‌ها ۶۳ هزارمیلیارد تومان،آنچه که مربوط به نفت است ۶۳ هزار میلیارد تومان و ۲۷ هزارمیلیارد تومان هم مرتبط به اوراق مالی می‌شود،البته ۶ هزار هشتصد میلیارد تومان از اوراق بند(ز) است.
وی با بیان اینکه ۷ هزار و دویست میلیارد تومان هم توانسته‌ایم از تنخواه در بانک مرکزی استفاده کنیم، گفت:جمع ۱۶۸ هزارمیلیارد تومان توزیع شد و از این ارقام ۱۳۶ هزارمیلیارد تومان برای هزینه‌ای، ۲۷ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی و ۵ هزار میلیارد تومان هم برای خرید اوراق سررسید شده است که البته آنچه که مربوط به مسائل عمرانی است ۲۷ هزارمیلیارد تومان است. این مبلغ در سال گذشته در همین زمان ۷ هزارمیلیاردتومان بود که خوشبختانه از نظر طرح‌های عمرانی قابل توجه است.
دکتر نوبخت با بیان اینکه همه ارقام ما در شش ماهه اول، نسبت به ۶ ماهه اول سال گذشته بیشتر است، افزود: همه این ارقام نسبت به آنچه که در قانون پیش‌بینی کرده بودیم کمتر است؛ امروز کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس مایل بود که گزارشی داشته باشند و ببینند نیروهای مسلح، وزارت کشور، سازمان انرژی اتمی، وزارت دفاع، وزارت اطلاعات و سازمان‌هایی که مرتبط با این کمیسیون هستند، هرکدام چه سهمی از بودجه داشتند و به چه نحوی توانستند از این منابع شش ماهه اول برخوردار بشوند که بنده گزارشی را در کمیسیون برنامه و بودجه داشتم و از این فرصت استفاده کرده به کمیسیون امنیت ملی رفتم و گزارشی از عملکرد بودجه را تقدیم این کمیسیون کردم.
وی بابیان اینکه ما خودمان را برای لایحه بودجه سال ۹۸ آماده می‌کنیم، تاکید کرد: همانطور که مستحضرید ۱۵ آذرماه هرسال بودجه را به مجلس تقدیم می‌کنیم، برای اینکه بودجه در زمان مناسب حاضر شود از ۱۵ مردادماه این کار را شروع کردیم و حداقل ۸ جلسه به عنوان ستاد بودجه تشکیل داده‌ایم .
وی با بیان اینکه ما در مراحل پایان کار لایحه بودجه هستیم، ادامه داد: در مراحل پایان کار لایحه بودجه قرار داریم و بعد باید آن را به دولت بدهیم، فرآیندی هم در دولت باید انجام شود و پس از آن به مجلس تقدیم می‌شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح کرد: دستگاه‌ها و همچنین کمیسیون ها علاقمند هستند که بدانند که چه مقدار از ماموریت دستگاه‌ها باقی مانده است که باید آن را در بودجه ۹۸ که الان در دست تهیه است، به انجام برسانیم.
دکنر نوبخت با تاکید براینکه تا الان مشکلی برای این که بودجه در ۱۵ آذرماه تقدیم شود، نداشته‌ایم، ادامه داد: طی ۵ سال گذشته فقط یک سال آن هم به دلیل مسائل سیاسی و برجام ما منتظر ماندیم تا اجرایی شود بعد بودجه را تقدیم مجلس کردیم؛ در دولت یازدهم و دوازدهم دقیقاً در همان وقت قانونی ۱۵ آذرماه بودجه را تقدیم مجلس کرده‌ایم .
وی تاکید کرد: امسال هم خودمان را آماده کرده‌ایم تا بودجه همان زمان مشخص تقدیم شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ماده یک قانون محاسبات عمومی، تصریح کرد: البته باتوجه به تعریفی که ماده یک قانون محاسبات عمومی و بودجه دارد و بودجه را یک پیش‌بینی از منابع و مصارف می‌داند؛ از الان ما برای سال آینده آن هم در شرایط تحریمی پیش‌بینی می‌کنیم که دقیقاً چقدر نفت خواهیم فروخت و قیمت هربشکه نفت چقدر خواهد شد؛ با توجه به تلاطمی که در فضای بین‌المللی وجود دارد، کار دشواری است، اما تلاش می‌کنیم تا آنجا که امکان دارد با دقت ارزیابی کرده و امیدواریم که با همه این اتفاقات به وقت بودجه را تقدیم مجلس کنیم.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

تصویرها
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور: بودجه 98 را در زمان معین تقدیم مجلس می‌کنیم
نمایش موجودیت‌ها