date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۵۰:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

انگیزه جدید پرسپولیس در کورس یک‌نفره قهرمانی/پیش به سوی مقتدرانه‌ترین اول شدن

انگیزه جدید پرسپولیس در کورس یک‌نفره قهرمانی/پیش به سوی مقتدرانه‌ترین اول شدن
منبع خبر: برنامه نود
دسته خبری: ورزش|فوتسال

وبسایت رسمی برنامه نود - پرسپولیس در این فصل لیگ برتر از همان شروع مسابقات، اسب خود را برای قهرمانی زین کرد.

به گزارش سایت نود و به نقل از شرق، برانکو ایوانکوویچ فصل را با سه برد شروع کرد تا نشان دهد این فصل هم می‌خواهد مدعی اصلی قهرمانی باشد. در چند هفته ابتدایی، پارس جنوبی جم هم پابه‌پای پرسپولیس پیش آمد؛ اما هرچه مسابقات به انتهای دور رفتِ لیگ نزدیک شد، پرسپولیس فاصله را با رقبا بیشتر کرد.

پرسپولیس هفته سیزدهم با شکست‌دادن پارس‌جنوبی صدر جدول را در اختیار گرفت و از آن به بعد هر هفته فاصله را بیشتر کرد. نتایج هفته نوزدهم لیگ برتر فاصله پرسپولیس را با تیم دوم جدول (فولاد خوزستان) به ١١ امتیاز افزایش داد. فاصله‌ای بی‌سابقه در تاریخ لیگ برتر. هیچ‌گاه دیده نشده صدرنشین لیگ پس از برگزاری دوسوم مسابقات این‌گونه بی‌رقیب شود.

جاماندن رقبای سنتی

در این فصل با توجه به افت مدعیان سنتی فوتبال ایران مشخص بود پرسپولیس اصلی‌ترین گزینه قهرمانی است؛ اما شاید تصور نمی‌شد که این تیم خیلی زود بدون رقیب شود. پرسپولیس از تیم دوم جدول ١١ امتیاز بیشتر دارد. فاصله‌اش هم با رقبای سنتی‌اش به این صورت است؛ ذوب آهن: ١٥ امتیاز، استقلال تهران: ١٦ امتیاز، تراکتورسازی: ٢٣ امتیاز و سپاهان: ٢٤ امتیاز.

به نظر می‌رسد در این فصل هم یک قهرمانی زودهنگام در انتظار پرسپولیس خواهد بود و این تیم می‌تواند برای اولین‌بار از عنوان قهرمانی‌اش در لیگ برتر دفاع کند. اما چالش مهم پرسپولیس می‌تواند ثبت مقتدرانه‌ترین قهرمانی باشد.

در تاریخ لیگ برتر مقتدرانه‌ترین قهرمانی تاریخ در فصل قبل به نام پرسپولیس ثبت شد. این تیم با کسب ٢,٢ امتیاز در هر بازی با‌کیفیت‌ترین قهرمان لیگ شد. پرسپولیس همچنین موفق شد با ٩ امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم (استقلال) فصل را به پایان برساند. پیش‌از‌این بیشترین فاصله‌ای که بین تیم‌های قهرمان و نایب‌قهرمان در لیگ ایران ثبت شده بود، هفت امتیازی بود که در لیگ دوم به وسیله سپاهان ثبت شد. پرسپولیس فصل قبل این آمار را بهبود بخشید و با اختلاف امتیاز ٩ به مقام اولی رسید.

اختلاف دورقمی؛ چالش جدید

پرسپولیس حالا می‌تواند رکورد جدیدی به جا بگذارد. در این فصل فاصله پرسپولیس با رقبا بیشتر شده و آنها نسبت به لیگ گذشته ۵ هفته زودتر به اختلاف بیشتر از ۱۰ امتیازی با تیم دوم رسیده‌اند. تا‌به‌حال هیچ تیمی در لیگ برتر ایران نتوانسته با اختلاف دو‌رقمی نسبت به تیم دوم قهرمان شود و پرسپولیس این فصل، جدی‌ترین گزینه برای شکستن این طلسم محسوب می‌شود.

روند نتیجه‌گرفتن پرسپولیس و تیم‌های پایین‌تر نشان می‌دهد که قرمزها توانایی پایان‌بردن فصل با اختلاف دو‌رقمی از تیم دوم را دارند. در‌این‌میان تنها موضوعی که می‌تواند مانع این تاریخ‌سازی شود، قهرمانی زودهنگام این تیم است. پرسپولیس اگر با همین دست‌فرمان پیش برود، چهار، پنج هفته مانده به پایان لیگ از قهرمانی‌اش مطمئن می‌شود. احتمالا پس از قهرمانی به دلیل حضور پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا، کادر فنی تیم به برخی بازیکنان اصلی در لیگ استراحت دهد؛ دقیقا مثل اتفاقی که در هفته سی‌ام لیگ شانزدهم رخ داد؛ پرسپولیس بدون نفرات اصلی به مصاف سیاه‌جامگان رفت و باخت.

در غیر رقابتی‌ترین فصل لیگ برتر برای کسب عنوان قهرمانی ثبت این رکوردهای جدید می‌تواند انگیزه پرسپولیس برای ادامه مسابقات باشد. درست است که کورس قهرمانی یک‌نفره شده؛ اما کمی پایین‌تر یک رقابت نزدیک بین حداقل هفت تیم برای کسب عنوان نایب‌قهرمانی وجود دارد.

فاصله تیم‌های قهرمان و دوم در تاریخ لیگ برتر؛

دوره اول: ١- پرسپولیس ٤٩ امتیاز، ٢- استقلال ٤٨ امتیاز/ اختلاف: یک امتیاز.

دوره دوم: ١- سپاهان  ٥٢ امتیاز، ٢- پاس تهران ٤٥ امتیاز/ اختلاف: ٧ امتیاز.

دوره سوم: ١- پاس ٥٣ امتیاز، ٢- استقلال٥١ امتیاز/ اختلاف: ٢ امتیاز.

دوره چهارم: ١- فولاد: ٦٤ امتیاز، ٢- ذوب‌آهن ٥٨ امتیاز/ اختلاف: ٦ امتیاز.

دوره پنجم: ١-استقلال تهران ٥٩ امتیاز، ٢- پاس تهران ٥٨ امتیاز/ اختلاف: یک امتیاز.

دوره ششم: ١- سایپا ٥٦ امتیاز، ٢- استقلال اهواز ٥٤ امتیاز/ اختلاف: ٢ امتیاز.

دوره هفتم: ١- پرسپولیس ٥٩ امتیاز، ٢- سپاهان ٥٨ امتیاز/ اختلاف: یک امتیاز.

دوره هشتم: استقلال ٦٦ امتیاز (تفاضل گل ٣٦+) ، ٢- ذوب آهن ٦٦ امتیاز (تفاضل گل ١٦+) / اختلاف: صفر.

دوره نهم:   ١- سپاهان ٦٧ امتیاز، ٢- ذوب آهن ٦١ امتیاز/ اختلاف: ٦ امتیاز.

دوره دهم: ١- سپاهان ٦٦ امتیاز، ٢- استقلال ٦٥ امتیاز/ اختلاف: یک امتیاز.

دوره یازدهم: ١- سپاهان ٦٧ امتیاز، ٢- تراکتورسازی ٦٦ امتیاز/ اختلاف: یک امتیاز.

دوره دوازدهم: ١- استقلال ٦٧ امتیاز، ٢- تراکتورسازی تبریز ٦٥ امتیاز/ اختلاف: ٢ امتیاز.

دوره سیزدهم: فولاد خوزستان ٥٧ امتیاز، ٢-پرسپولیس ٥٥ امتیاز/ اختلاف: ٢ امتیاز.

دوره چهاردهم: ١- سپاهان ٥٩ امتیاز، ٢- تراکتورسازی تبریز ٥٨ امتیاز/ اختلاف: یک امتیاز.

دوره پانزدهم: ١- استقلال خوزستان ٥٧ امتیاز (تفاضل گل: ١٩+) ، ٢- پرسپولیس ٥٧ امتیاز (تفاضل گل: ١٦+) / اختلاف: صفر.

دوره شانزدهم: ١- پرسپولیس ٦٦ امتیاز، ٢- استقلال ٥٧ امتیاز/ اختلاف: ٩ امتیاز.

57189

نمایش موجودیت‌ها