date_range سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۵۴:۰۰ ق.ظ

نگاهی متفاوت به بازی بزرگ قهرمانان سابق و فعلی جهان؛ به عمق خشونت، به ارتفاع قدرت

نگاهی متفاوت به بازی بزرگ قهرمانان سابق و فعلی جهان؛ به عمق خشونت، به ارتفاع قدرت
منبع خبر: برنامه نود
دسته خبری: ورزش|فوتبال

وبسایت رسمی برنامه نود - فرانسه و آلمان در حالی امشب سی و یکمین رویارویی خودشان را این بار در چارچوب رقابت‌های لیگ ملت‌های اروپا انجام می‌دهند که در مجموع 30 بازی قبلی کلی اتفاق فوتبالی و غیرفوتبالی منحصر به فرد را رقم زده‌اند.

به گزارش سایت نود، وقتی لوسین لوران فرانسوی اولین گل تاریخ جام‌جهانی را به ثمر رساند، آلمان به خاطر ورشکستگی و دشواری‌های پس از جنگ جهانی اول جایی در اولین دوره جام‌جهانی نداشت. فرانسوی‌ها اولین ضربه را نه در زمین بلکه بیرون میدان به ژرمن‌ها زدند؛ وقتی عامل شکست این کشور در جنگ جهانی اول شدند و آتش کینه آن ناکامی، موجودی به نام هیتلر را به مکیدن خون انسان‌ها واداشت. ضربه دوم، پس از ناکامی آلمان هیتلری شکل خورد؛ در پایان جنگ جهانی دوم و پس از معاهده ورسای فرانسه که طی آن کارخانه‌های آلمانی هم روی دوش خارجی‌ها به عنوان غرامت جنگ به تاراج رفت. در فاصله بین این 2 شکست، آلمان با اشغال فرانسه در جریان جنگ جهانی دوم، ملتی را آواره کرد. این بار پای فوتبال هم وسط بود. 

قصه فراموش شده یک جاسوس

الکس ویلاپلان، کاپیتان تیم ملی فرانسه در اولین جام‌جهانی فوتبال در جریان جنگ جهانی دوم به جاسوس ارتش آلمان تبدیل شد و در کوچه پس کوچه‌های پاریس اشغال شده توسط آلمان نازی به کتک زدن و زندانی کردن مردم می‌پرداخت تا اینکه توسط ارتش آزادی‌بخش فرانسه، پس از پایان اشغال، دستگیر و اعدام شد.

خشونت قرن 

چندین دهه پس از آن روزهای سیاه، نبرد فرانسه و آلمان در زمین فوتبال، فوتبالی‌تر از قبل ادامه یافت اما دلیلی برای کاستن از خشونت وجود نداشت. در جریان بازی نیمه‌نهایی جام‌جهانی 1982، هارولد شوماخر، سنگربان تیم ملی آلمان ظاهرا بر سر تصاحب توپ از محوطه جریمه خارج شد و بدون توپ، چنان لگدی به سینه پاتریک باتیستون، بازیکن فرانسه زد که مضروب دچار شکستگی عمیق قفسه سینه شد. داور در نهایت تعجب حتی به شوماخر اخطار هم نداد. آن صحنه، خشن‌ترین خطای تاریخ جام‌جهانی نام گرفت و مادر باتیستون ادعا کرد پس از آن صحنه تا مدت‌ها قبل از صرف هر وعده عذایی به جای دعا، شوماخر را نفرین می‎‌کرد. با این حجم از کینه تعجبی نداشت که پس از برتری آلمان در آن بازی و شکست این تیم در فینال مقابل ایتالیا، روزنامه‌های فرانسوی با خوشحالی از تیتر «عدالت اجرا شد» استفاده کنند و مردم فرانسه به خاطر شکست آلمان در فینال به خیابان‌ها بریزند و پایکوبی کنند! 

روز شوم

فرانسه 4 سال بعد در مرحله مشابه جام‌جهانی 1986 قصد انتقام از آلمان را داشت اما 2 برصفر شکست خورد و فقط چند دهه بعد موفق به گرفتن انتقامش شد. آن هم پس از یک شکست در مرحله یک‌چهارم‌نهایی جام‌جهانی 2014. پروژه انتقام در نیمه‌نهایی یورو 2016 شکل گرفت. فرانسه 2 بر صفر در خانه آلمان را برد اما همان طور که آلمان پس از برتری در نیمه‌نهایی جام‌جهانی 1982 در فینال شکست خورد، خروس‌ها هم بعد از بردن آلمان در خانه  بازی نهایی یورو 2016 را به پرتغال باختند. در فاصله  2 بازی آخر 2 تیم در تورنمنت‌های رسمی، یک بازی دوستانه بین فرانسه و آلمان تاریخی شد. در اواسط بازی 13 نوامبر 2015 ورزشگاه استادوفرانس پاریس، صدای چند انفجار مهیب شنیده شد و چند دقیقه بعد خبر حمله توریستی گروه داعش به پاریس، تیتر یک اخبار شد. بازی تا پایان ادامه یافت و اولان، رئیس جمهور وقت فرانسه تحت تدابیر شدید امنیتی، سالم از ورزشگاه بیرون رفت اما به محض به صدا درآمدن سوت پایان بازی، تماشاگران از ترس جانشان به جای ترک ورزشگاه به چمن استادوفرانس پناه بردند. 

1977

 

نمایش موجودیت‌ها