date_range سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۱۰:۴۴:۰۰ ق.ظ

اسحاق جهانگیری: نگذاریم اختلافات بیخود در کشور دامن زده شود

اسحاق جهانگیری: نگذاریم اختلافات بیخود در کشور دامن زده شود
منبع خبر: فرارو
دسته خبری: سیاست|دولت

اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه در جریان بازدید از نمایشگاه محصولات مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) که در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شده است، افزود: سال 98 شرایط کشور به دلیل فشارهای که آمریکا روی درآمدهای نفتی و جاهای دیگر آورده، ممکن است در بودجه و مسائل اقتصادی محدودیت‌های به وجود بیاید.

معاون اول رییس جمهوری ایران با اشاره به اینکه مکرر از بحث دروغی که اینها در سطح بین المللی مطرح کردند، دیده و شنیده ام، افزود: اینها بیش از ۲۰ سال است که ادعا می کنند ایران به دنبال سلاح هسته ای است و می خواهد بمب اتم بسازد.

معاون اول رییس جمهوری باتاکید بر این که شرایط کشور به دلیل تحریم ها در سال ۹۸ دشوارتر است، گفت: هرکس که در هر موقعیتی بخواهد به وحدت و انسجام ملی ضربه بزند حتما در مسیر آمریکا قرار گرفته است.

اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه در جریان بازدید از نمایشگاه محصولات مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) که در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شده است، افزود: سال ۹۸ شرایط کشور به دلیل فشارهایی که آمریکا روی درآمدهای نفتی و جاهای دیگر آورده، ممکن است در بودجه و مسایل اقتصادی محدودیت هایی به وجود بیاید.

وی ادامه داد: دولت مصمم است این دوران را به خوبی و با کمک ملت پشت سر بگذارد.

معاون اول رییس جمهوری گفت: مدیران کشور باید مردانه و جوانمردانه پای اداره کشور بایستند و انسجام و وحدت ملی را حفظ کنند.

جهانگیری تاکید کرد: هرکس در هر موقعیتی بخواهد به این وحدت و انسجام ملی ضربه بزند حتما در مسیر آمریکا قرار گرفته، چرا که آنها می خواهند داخل این کشور را بهم بریزند.

وی گفت: وظیفه ما این است که انسجام ملی کشور را حفظ کنیم و نگذاریم اختلافات بیخود و بی جهت در کشور دامن زده شود.

معاون اول رییس جمهوری گفت: کشور ما فرصت ها و منابع زیادی دارد که می توانیم این فرصت ها را با انسجام و وحدت برای برون رفت از مشکلات به کار بگیریم.

وی در ادامه به فضلیت های ماه مبارک رمضان اشاره کرد و با بیان اینکه در این ماه خداوند فرصتی برای خودسازی در اختیار انسان قرار داده است، اظهار داشت: امیدوارم دعای خیری که همه مومنان در حق ملت بزرگ و کشور اسلامی ایران کرده اند مورد استجابت حضرت حق قرار بگیرد تا با استفاده از ظرفیت ها و فرصت ها، بتوانیم دوران سختی را که پیش رو داریم به برکت همین ماه رمضان به نحو مطلوبی پشت سر بگذاریم.

جهانگیری ادامه داد: شاید یکی از مهمترین نتایج ماه رمضان از جهت اجتماعی و سیاسی، دمیدن روح همبستگی ملی در جامعه است تا به فکر هم باشیم و همه ما به عنوان انسان های نیازمند دست نیاز به سوی بی نیاز واقعی بلند می کنیم و اعتماد و اعتقاد داریم که دست رد بر نیازهای بندگان خود نمی زند.

وی با بیان این که قناعت و صرفه جویی از دیگر برکات مهم ماه مبارک رمضان است، گفت: در شرایط فعلی کشور درس های رمضان برای ما خیلی آموزنده است؛ با اتکا به همین نکات و آموزه ها شرایط سخت و دشوار پیش رو را به خوبی پشت سر خواهیم گذاشت.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: ما یک دشمن جدی برای ملت و کشور داریم که خواب های آشفته ای برای ما دیده است که حتما این خواب ها تعبیر نخواهد شد و ملت ایران سرفراز از این گذر نیز عبور خواهد کرد.

جهانگیری با بیان این که تناقض و تعارض در گفت و گو های آنها وجود دارد، گفت: زمانی که آنها تهدید می کنند، ناو می فرستند، اسلحه و قدرت نظامی را به رخ می کشند و زمانی که صحبت از گفت و گو و مذاکره می کنند، همگی این پیام را به ما منتقل می کند که می توانیم با اتکا به نیرو، ظرفیت و سیاست ها و برنامه های درونی و راهبردهایی که رهبر معظم انقلاب تدوین می کنند، دشمن را وادار کنیم در مقابل ملت ایران سر تعظیم فرود آورد.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه مکرر از بحث دروغی که اینها در سطح بین المللی مطرح کردند، دیده و شنیده ام، افزود: اینها بیش از ۲۰ سال است که ادعا می کنند ایران به دنبال سلاح هسته ای است و می خواهد بمب اتم بسازد.

جهانگیری گفت: تحریم های مختلف وضع کردند و فشارهای متعدد آوردند، به شورای امنیت و سازمان ملل رفتند، آژانس بین المللی انرژی اتمی مکرر از تاسیسات ما بازدید کرد، راه بازدید برای آنها باز شد. گفت و گوهای وسیعی انجام گرفت، توافق شد و ۶ قدرت بزرگ دنیا قبول کردند که در چارچوب یک توافق که انجام گرفته، ایران سمت بمب اتمی نمی رود.

وی ادامه داد: باز مشاهده می کنیم که امروز ترامپ در ژاپن می گوید که اگر ایرانی ها به بمب هسته ای بگویند «نه» ما همه درها را به روی آنها باز می کنیم.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: این ملت متمدن و تاریخ ساز در دوران جنگ تحمیلی قربانی سلاح شیمیایی شد، اما حاضر نشد علیه دشمن خود سلاح شیمیایی استفاده کند و حتی یکبار حاضر نشدیم از سلاح کشتار جمعی استفاده کنیم.

جهانگیری گفت: اینها با وجود آنکه ساختار حکومتی ما را خیلی خوب شناخته و درباره آن مطالعه کرده اند، هنوز قادر به درک و فهم آن نیستند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب به عنوان یک مرجع و یک فقیه فتوا دادند و حکم حکومتی صادر کردند که نگهداری و به کار بردن سلاح هسته ای حرام شرعی است. معنای یک حکم حکومتی و فتوای شرعی این است که احدی در کشور حق و اجازه ندارد به سمت بمب هسته ای برود، شما این را می دانید و این فتوا در سازمان ملل به عنوان سند منتشر و ثبت شده است.

جهانگیری ادامه داد: اصلا نتیجه مذاکرات هسته ای این بود که آژانس به عنوان تنها سازمان بین المللی به ایران بیاید و تاسیسات ایران را بازدید و کنترل کند و گزارش دهد. آژانس تاکنون ۱۴ گزارش داده که ایران هیچ حرکت انحرافی به سمت سلاح هسته ای نداشته و شما این مطلب را می دانید و باز تکرار می کنید چراکه می خواهید با یک ملتی که قدرتمند، تاریخ ساز و تمدن ساز است درگیر شوید که حتما هم پشیمان خواهید شد چرا که این منطقه جز با قدرت، حضور و توانمندی ایران اسلامی آرامش ندارد.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه به حضور گروه های ترویستی در منطقه اشاره کرد و یادآور شد: این گروه های تروریستی که شما درست کردید در نتیجه قدرت ایران و همراهی مردم منطقه، زمین گیر و نابود شدند.

جهانگیری افزود: البته امیدواریم که آمریکایی ها سر عقل بیایند، بگذارند منطقه آرام و امن باشد و بگذارند ما مسیر توسعه کشور را به خوبی ادامه دهیم.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: این کشور نیروی جوان تحصیل کرده دارد که معجزه می کند و در همین نمایشگاه کمیته امداد بخش هایی از توانمندی جوانان را دیدیم.

جهانگیری تاکید کرد: ما باید فرصت های جدید خلق کنیم، ما یعنی همه دولت، بخش خصوصی و دانشگاه ها، باید فرصت های جدید خلق کنیم، بخصوص در دانشگاه می توانیم این فرصت ها را برای کشور خلق کنیم تا مسیر توسعه را طی و فشار از دوش مردم برداشته شود.

وی به فعالیت های کمیته امداد نیز اشاره کرد و گفت: کمیته امداد در بخش مسایل توسعه ای کشور و رسیدگی به محرومین و مستضعفین یکی از مهمترین یادگارها و میراث های ماندگار حضرت امام (ره) است. امام راحل وقتی انقلاب را شروع کرده و ندای کمک به محرومین را سردادند، فریاد زدند که این انقلاب، انقلاب محرومین است.

معاون اول رییس جمهوری افزود: دولت با منابع محدود خود سعی کرده به موضوع کمک به محرومین توجه بیشتری کند. این که از سال ۹۶ تا الان یارانه و مستمری مستمندان تحت پوشش کمیته امداد امام(ره) و بهزیستی بیش از ۳ برابر شده، تعهدی بود که دولت داشت و انجام داد.

جهانگیری گفت: دولت در زمینه اعتبارات اشتغال زا همچنان فعال است و کمک می کند و از اعتبار روستایی که حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان بود، کمیته امداد سهم خوبی دارد و آیین نامه تبصره ۱۸ نیز دیشب در دولت تصویب شد. تبصره ۱۸ ظرفیت های زیادی دارد.

معاون اول رییس جمهوری افزود: ما در جلسه شورای‌ عالی اقتصاد که با حضور سران سه قوه تشکیل می شود تصویب کردیم یک میلیارد دلار اعتبار جدید از صندوق توسعه ارزی برای تثبیت اشتغال موجود و ایجاد شغل جدید اختصاص داده شود که به تایید رهبر معظم انقلاب هم رسیده است.

جهانگیری ادامه داد: این اطمینان را به دوستان کمیته امداد می دهم که با همه دغدغه ای که دولت دارد نخواهیم گذاشت افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی در این شرایط سخت زندگی تنها بمانند و از هر کجا که باشد منابع موردنیاز را تامین می کنیم.

معاون اول رییس جمهوری افزود: درهمین ارتباط برخی از سبدهای حمایتی دولت نه تنها برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، بلکه برای ۱۶ میلیون نفر از جمعیت کشور توزیع شده و این روند همچنان ادامه دارد.

نمایش موجودیت‌ها