date_range چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۱۰:۲۳:۰۰ ق.ظ

ترامپ: ایرانی‌ها دیگر "مرگ بر آمریکا" نمی‌گویند

ترامپ: ایرانی‌ها دیگر "مرگ بر آمریکا" نمی‌گویند
منبع خبر: فرارو

ترامپ: «ما این توافق را خاتمه دادیم. آنها (ایرانی‌ها) وقتی داشتند این توافق را امضا می‌کردند فریاد مرگ بر آمریکا سر می‌دادند. یادتان می‌آید؟ [می‌گفتند] مرگ بر آمریکا! شما چطور توافق امضا می‌کنیدوقتی فریاد می‌زنند مرگ بر آمریکا؟ الان دیگر اینطور صحبت نمی‌کنند. دیگر اینطوری صحبت نمی‌کنند. بهتر است اینطوری صحبت نکنند.»

ترامپ: ایرانی‌ها دیگر

فرارو- رئیس‌جمهور آمریکا بامداد چهارشنبه مدعی شد ایرانی‌ها هنگام »امضا کردن» توافق هسته‌ای برجام شعار «مرگ بر آمریکا» سر می‌دادند اما بعد از خروج آمریکا از این توافق «دیگر اینطور صحبت نمی‌کنند.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) در سخنانی در جمع هوادارانش در ایالت «آیووا» مدعی شد ایرانی‌ها دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر نمی‌دهند.

او بار دیگر «برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» را «توافق هسته‌ای فاجعه‌بار ایران» خواند و یادآوری کرد که آمریکا را از این توافق خارج کرده است. او بار دیگر مدعی شد دولت قبلی آمریکا در چارچوب این توافق ۱.۸ میلیارد دلار به ایران پول نقد تحویل داده است.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «من آمریکا را از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار ایران خارج کردم و این کار چه تفاوتی [در رفتار ایران] ایجاد کرده است. دولت قبل ۱۵۰ میلیارد دلار پول و ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد به ایران داد.»

وی اضافه کرد: «فکرش را بکنید: ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد که با هواپیما انتقال داده شد. مقادیر هنگفت پول. هیچ‌کس هنوز ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد را ندیده.»

پیش از این، کارشناسان این نکته را گوشزد کرده‌اند مبلغ ۱.۷ میلیارد دلار (که ترامپ معمولاً به اشتباه آن را ۱.۸ میلیار دلار ذکر می‌کند) در واقع پولی نیست که آمریکا به ایران به عنوان پیش‌کش داده باشد، بلکه پول خود ایران است که آمریکا از پرداخت آن امتناع کرده بود.

دولت آمریکا دی‌ماه سال ۱۳۹۴ اعلام کرد با پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار به ایران برای حل و فصل یک دعوای حقوقی قدیمی موافقت کرده است.

ماجرای ۱.۷ میلیارد دلار

ایران و آمریکا سال ۱۳۵۷، در بحبوحه تحولات انقلاب اسلامی توافق کرده بودند تمامی پرداخت‌های مربوط به قراردادهای تسلیحاتی فیمابین را متوقف و بسیاری از خریدهای باقی‌مانده را لغو کنند.

در این توافق همچنین مقر شده بود وجه هزینه‌نشده مربوط به برنامه فروش‌های نظامی خارجی آمریکا در یک حساب بانکی که سود به آن تعلق می‌گیرد قرار داده شود.

دولت «جیمی کارتر»، رئیس‌جمهور وقت آمریکا در همان سال پس از تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام (ره) تمامی دارایی‌های ایران در آمریکا را مسدود کرد.

ایران در سال ۱۹۸۲ شکایتی را علیه آمریکا در ارتباط با وجه امانی مربوط به برنامه فروش‌های نظامی خارجی آمریکا در یک دادگاه بین‌المللی مطرح کرد تا مناقشات مالی و بازرگانی سردرگم میان دو طرف در ارتباط با قراردادهای خرید سلاح حل و فصل شود.

بخشی از بدهی‌های دولت آمریکا به ایران بابت لغو یک قرارداد تسلیحاتی ایران از آمریکا در دهه ۱۹۷۰ بود که مبلغ اصلی آن چهارصد میلیون دلار بود. دولت آمریکا پس از حدود ۳۷ سال از گذشت این پرونده مالی سال ۲۰۱۶ موافقت کرده بود که اصل این پول به همراه سود بانکی آن را که جمعا حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برآورد شده بود به ایران پرداخت کند.

اخیراً جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا در فصل هجدهم کتاب خود که به موضوع ایران و مذاکرات با این کشور اختصاص دارد درباره پرداخت مبلغ ۱.۷ میلیارد دلار به ایران توضیح داده و تصریح کرده در صورتی که این مبلغ پرداخت به ایران پرداخت نمی‌شد ممکن بود واشنگتن به پرداخت ۱۰ میلیارد دلار محکوم شود.

ادعای ترامپ درباره شعار مرگ بر آمریکا

ترامپ در سخنانش بامداد چهارشنبه درباره خروج از برجام گفت: «ما این توافق را خاتمه دادیم. آنها (ایرانی‌ها) وقتی داشتند این توافق را امضا می‌کردند فریاد مرگ بر آمریکا سر می‌دادند. یادتان می‌آید؟ [می‌گفتند] مرگ بر آمریکا!»

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «شما چطور توافق امضا می‌کنید وقتی فریاد می‌زنند مرگ بر آمریکا؟ الان دیگر اینطور صحبت نمی‌کنند. دیگر اینطوری صحبت نمی‌کنند. بهتر است اینطوری صحبت نکنند.»

دولت ترامپ ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و تحریم‌های معلق‌شده به موجب این توافق را علیه ایران احیا کرد. این تحریم‌ها از مردادماه و آبان‌ماه سال گذشته اجرایی شده‌اند.

تصمیم ترامپ برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی به مخالفت با آن برخاسته‌ است.

دولت آمریکا ادعا می‌کند هدف از تحریم‌ها اعمال فشار بر حکومت ایران است، اما ترامپ ساعاتی قبل‌تر، هنگام سوار شدن به هواپیما برای عزیمت به ایالت آیووا اعتراف کرد که هدف اصلی تحریم‌ها نشانه گرفتن معیشت مردم ایران است.

تصویرها
ترامپ: ایرانی‌ها دیگر "مرگ بر آمریکا" نمی‌گویند
نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  ناشناس

  اگه اینا خواهان جنگ باشند معطل نمی کردن و به بهانه مرگ بر آمریکا و با حمایت پول عربها وارد جنگ می شدند ولی چون طبل توخالی ترامپ به جز رجزخوانی چیز دیگری نبوده و دنبال منافع اقتصادی هست که اگر تامین بشه رجزخوانی ادامه پیدا کرده و درغیر اینصورت از روشهای دیگر اقدام خواهد کرد.

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۰۷:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  فرید

  مرگ بر امریکا انقلاب رو زنده نگه داشته و محرم و صفر اسلام رو

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۵۲:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر سیاست آمریکا ترامپ پامپئو بولتون دالتون : ))

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۵۲:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  دستمان راخوانده اند اهل شعاریم نه عمل

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۵۰:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  دلت خیلی سوخته بهت ویزا ندادن؟؟؟ شاید شرایطش رو نداشتی

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۴۲:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  وقتی دلار سه تومن مونده بود و قیمت ماشین و لوازم خونگی ثابت مونده بود وایه همین پولا بود دبگه.

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۱۲:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  درست بنویس و زبان پارسی را پاس بدارید. کاش آمریکا مانده بود. نه بوده بود!!!!

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۱۹:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  ولی خوب الان داره خودش هم همینکارو میکنه! ببین نمیخوام بگم این شعار درسته یا نه ، ولی طرف قرارداد رسمی یک کشور دیگه رو پاره کرده، مردمش هر چی که بگن باهاش معامله کرده بودن ، الان توقع داره مردم ایران بگن مرسی که هستی؟

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۱:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  حرف های دکتری

  تمام کشورهای دنیا نمی خواهند ما زندگی و پیشرفت کنیم . مرگ بر تمام کشورها

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۳۰:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  دیوید دیوید او اس آ اینم به زبون خودشون گفتم که بفهمن

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۱:۵۱:۰۰ ب.ظ