date_range سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۱۷:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

فعالان سیاسی بررسی کردند سرنوشت پرابهام "پیروز حناچی" شهردار جدید تهران

فعالان سیاسی بررسی کردند سرنوشت پرابهام "پیروز حناچی" شهردار جدید تهران
منبع خبر: فرارو

زمان رای‌گیری نهایی شایعه‌هایی شنیده می‌شد که برخی از اعضای حزب اعتماد ملی نه با آقای آخوندی موافق بودند و نه با آقای حناچی و به این دلیل به آقای حناچی رای دادند، چون با توجه به ارتباطشان با وزارت کشور می‌دانستند که وزیر با آقای حناچی موافق نمی‌کند و اینگونه آن‌ها می‌توانند گزینه خودشان را مطرح کنند

فرارو- درست زمانی که همه گمان می‌کردند تکلیف شهرداری تهران مشخص شده است، اخبار ضد و نقیضی در خصوص مخالفت برخی افراد در داخل دولت و حتی شورای شهر با حضور پیروز حناچی در شهرداری تهران مطرح شد و زمانی این شایعه‌ها به واقعیت نزدیک شد که صدور حکم وی به تعویق افتاد.
 
از همان روز رای گیری نهایی در خصوص شهردار آینده تهران میان حناچی و عباس آخوندی شایعه‌هایی به گوش می‌رسید مبنی بر اینکه هیچ کدام از این دو نفر مورد تائید نهاد‌های ذیصلاح نیستند و هر کدام انتخاب شوند، حکمی برایشان صادر نخواهد شد. این شایعه را نخستین بار یکی از خبرگزاری‌های اصولگرا مطرح کرد و طی خبری عنوان کرد که مراجع ذیصلاح به شورای شهر اعلام کردند آخوندی و حناچی نمی‌توانند شهردار تهران شوند و باید شورای شهر تهران به دنبال گزینه‌های دیگری برای شهرداری باشند. این مخالفت به هیات رئیسه شورای شهر منتقل شده است.
 

اما بلافاصله این مسئله تکذیب شد و رای نهایی حاکی از ان بود که پیروز حناچی شهردار آینده پایتخت است. اما به نظر می‌رسید جریان مخالف حاضر نبود به راحتی از این مسئله عبور کنند و در شبکه‌های مجازی اخبار و ادعا‌های تازه‌ای مطرح شد. یکی از  این مسائل ارتباط برادر حناچی با گروهک منافقین بود و خیلی‌ها این را دلیل کافی برای رد وی می‌دانستند. اما سخنگوی شورای شهر اعلام کرد که این ماجرا هیچ ارتباطی به حناچی ندارد برای زمان‌های بسار دور است و مقامات دیگری هم چنین مشکلی داشتند.

اما گویا ماجرای حناچی و شهرداری تهران به مراتب پیچیده‌تر از این‌ها است. او که دوبار از حضور در شهرداری به عنوان شهردار جامانده بود حالا با وجود رای اکثریت شورای شهر با مانع دیگری مواجه است. برخی معتقدند که او مورد تائید وزارت اطلاعات نیست و برخی دیگر تاکید دارند وزیر کشور موافق حضور حناچی در بهشت نیست. البته با توجه به اظهارات اخیر علی مطهری مبنی بر اینکه وزیر اطلاعات گفته است که هیچ منعی برای حضور حناچی از سوی وزارت اطلات وجود ندارد، بنابراین به نظر می‌رسد ماجرا در خیابان فاطمی پیچیده شده است.

حناچی هیچ نکته منفی در کارنامه خود ندارد
در همین خصوص مهدی آیتی فعال سیاسی اصلاح‌طلب طی گفتگو با فرارو اظهار کرد: «بعد از انتخاب آقای حناچی، برخی گروه‌های اصولگرا در فضای مجازی یک سری مسائل مطرح کردند که در خصوص سوابق ایشان بود. البته این ماجرا از سوی همه جریان اصولگرا مورد حمایت قرار نگرفت. زیرا به عنوان مثال من وقتی برخی رسانه‌های جریان اصولگرا را مطالعه می‌کردم، دیدم که برخی از آن‌ها اتفاقا از انتخاب آقای حناچی حمایت کرده بودند و هرچند او را به عنوان یک فرد اصلاح‌طلبان می‌شناسند، اما وی را گزینه مناسبی برای شهرداری تهران می‌دانستند. دلیلش هم این بود که آقای حناچی در تمام دوره‌هایی که سمتی داشتند، هیچوقت حاشیه نداشتند و از خطوط قرمز عبور نکردند و نمی‌توان نکته منفی در کارنامه ایشان پیدا کرد. مثلا آقای حناچی مشهور به اصلاح‌طلبی و حمایت از میرحسین موسوی هست و حتی در ستاد ایشان هم فعالیت داشتند، اما هیچ‌گاه اقدامی انجام ندادند که به نوعی امتیاز منفی برای ایشان تلقی شود.»

وی ادامه داد: «با اینحال، اما جریان مخالف آقای حناچی مسئله‌ای که مطرح می‌کنند این است که می‌گویند ایشان یک سری پرونده دارند که مانع از این می‌شود که وزارت کشور حکم آقای حناچی را صادر کنند. هیچ توضیح واضحی هم نمی‌دهند. فقط می‌گویند پرونده دارند. یعنی اصلا مشخص نیست که این پرونده‌ها سیاسی است یا اقتصادی یا حتی مدرکی هم دال بر اینکه این پرونده‌ها وجود دارد هم ارائه نکرده اند. هرچند که با توجه به صحبت آقای علوی وزیر اطلاعات بعید است که ایشان پرونده خاصی داشته باشند. اما موضوع این است که جریان مخالف به شدت و با تمرکز بسیار سعی در تخریب و تضعیف آقای حناچی دارند.»
 

او تصریح کرد: «البته شرایط در داخل شورا هم خیلی مساعد نیست. زیرا به شدت فضای داخل شورا دوقطبی است و حتی دیدیم که آقای حناچی با یک رای بسیار شکننده موفق شدند رای اکثریت را به دست بیاورند. این نشان می‌دهند که داخل شورا هم وضعیت ایشان خیلی مطلوب نیست و برخی افراد و احزاب هستند که تمایلی ندارند ایشان شهردار تهران شوند؛ بنابراین بعید نیست که از سوی همین افراد یا احزاب هم فشار‌هایی به وزارت کشور وارد شده باشد که تا این لحظه صدور حکم آقای حناچی به تعویق بیافتد. البته آن‌ها این را عیان نمی‌کنند، اما به نظر من برخی در داخل شورا هستند که بدشان نمی‌آید یک منع قانونی برای آقای حناچی به وجود بیاید که ایشان در نهایت مجبور به کنارگیری شوند.»

این نماینده ادوار مجلس در پاسخ به این سوال که آیا میان وزارت کشور و شورای شهر تنشی وجود دارد که به این دلیل وزیر تمایلی به صدور حکم حناچی نداشته باشد، گفت: «ببینید اصلا مشخص نیست که دلیل مخالفت با آقای حناچی چیست. اما به نظر من اگر هم مخالفت می‌شود در راستای همان طرح پاکسازی نیرو‌های اصلاح طلب است. زیرا همانطور که میدانید در دولت دوازدهم بساری از اصلاح‌طلبان که در دولت یازدهم پست و جایگاهی پیداکرده بودند کنار گذاشته شدند و حالا هم به بهانه قانون منع به کارگیری بازنشستگان بخش دیگری از اصلاح‌طلبان در حال حذف شدن هستند.»

آیتی در پایان تصریح کرد: «با همه این تفاسیر، اما مستنداتی وجود ندارد که دولت با آقای حناچی مخالف باشد. ما عکس این مسئله را در خصوص آقای آخوندی دیدیم. زیرا همان زمانی که ایشان یکی از گزینه‌های شهرداری بودند گفته می‌شد دولت تمایلی ندارد آقای آخوندی به عنوان شهردار انتخاب شود. زیرا آقای روحانی به تازگی ایشان را کنار گذاشته بودند و دیگر تمایلی نداشتند آقای آخوندی در یک پوشش دیگر وارد دولت شوند. زیرا می‌دانید که شهردار هم در هیات دولت شرکت می‌کند و اگر قرار بود شورای شهر آقای آخوندی را انتخاب کنند به نوعی دهن‌کجی به آقای روحانی تلقی می‌شد و به همین دلیل قاعدتا دولت با انتخاب ایشان موافق نبود، اما در خصوص آقای حناچی اصلا وضعیت به این شکل نیست و واقعا مشخص نیست چرا و چه کسی با حضور ایشان مخالف است.»

شاید پای اعتماد ملی در میان باشد
همچنین علی محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران هم تا حدودی دیدگاه آیتی را تائید کرد و در گفتگو با فرارو اظهار کرد: «واقعیت این است که سوال شما برای ما هم یک پرسش بود و آن را با دوستان در داخل شورای شهر مطرح کردیم. زیرا به هرحال از حزب کارگزاران افرادی مثل آقای هاشمی و خانم امانی پور در داخل شورا هستند و وقتی از آن‌ها پرسیدیم، پاسخ روشنی نداشتند. یعنی حتی برای اعضای شورای شهر هم مشخص نیست که چرا با شهردار شدن آقای حناچی مخالفتی صورت می‌گیرد و تا این لحظه صدور حکم ایشان به تعویق افتاده است.»
 

وی در پاسخ به این سوال که آیا کارگزارانی در حالی رایزنی با وزارت کشور هستند یا خیر گفت: «ما به صورت مستقیم پیگیر این مسائل نیستیم، اما اعضای حزب که در شورا هستند سعی دارند پیگیر این مسئله شوند. اما گویا به آن‌ها هم جواب مشخصی داده نشده است؛ لذا منتظر هستیم ببینیم در نهایت تصمیم وزیر کشور چیست. زیرا آقای علوی گفتند که مانعی برای حضور آقای حناچی در شهرداری وجود ندارد الان همه چیز بستگی به نظر آقای رحمانی فضلی دارد. واقعیت این است کاری هم از دست اعضای شورا بر نمیاید و آن‌ها تنها کاری که می‌توانستند انجام دهند این بود که رای بدهند. الان همه منتظر تصمیم آقای رحمانی فضلی هستیم. البته برخی معتقدند که که شاید مسئله عضویت بردار ایشان در گروهک‌ها ممکن است مانع از حضور ایشان در شهرداری شوند اما ما مقامات دیگری را داریم که خانواده‌هایشان در این گروهک‌ها عضویت داشتند و الان مشغول به کارند؛ لذا بعید است که دلیل تاخیر وزارت کشور این باشد.»

او در خصوص جلسه شب دوشنبه که کارگزارانی‌ها در خصوص مسئله شهردار شدن حناچی برگزار کردند، گفت: «ما در این جلسه همین مسائل را مطرح کردیم، اما واقعا هیچ خبر تازه‌ای نیست و اطلاعات جدیدی به دست نیاوردیم. حتی اینکه گفته می‌شود برخی در داخل شورا ممکن است خیلی مایل نباشد آقای حناچی شهردار شوند هم حرف خاصی زده نشد. البته زمان رای گیری نهایی شایعه‌هایی شنیده می‌شد که برخی از اعضای حزب اعتماد ملی نه با آقای آخوندی موافق بودند و نه با آقای حناچی و به این دلیل به آقای حناچی رای دادند، چون با توجه به ارتباطشان با وزارت کشور می‌دانستند که وزیر با آقای حناچی موافقت نمی‌کند و اینگونه آن‌ها می‌توانند گزینه خودشان را مطرح کنند. البته این صرفا یک سری شنیده است و نمی‌دانم تا چه اندازه درست بود.»
نمایش موجودیت‌ها