date_range یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۰:۰۶:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

60 میلیون دلار نفت سوخت تصادف تانکر نفتی؛ 30 ایرانی مفقود هستند/ احتمال زنده ماندن خدمه نفتکش

60 میلیون دلار نفت سوخت تصادف تانکر نفتی؛ 30 ایرانی مفقود هستند/ احتمال زنده ماندن خدمه نفتکش
منبع خبر: فرارو
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

بنابر بیانیه وزارت حمل و نقل چین، در پی این برخورد که شنبه حدود ساعت 20 به وقت محلی در سواحل شرقی چین روی داد، یک تانکر حامل 136 هزار تن میعانات بود که معادل حدود یک‌میلیون بشکه به ارزش حدود 60 میلیون دلار بر مبنای قیمت‌های کنونی نفت خام در بازار جهانی است. به‌طور کامل آتش گرفت و خدمه آنکه 32 نفر شامل 30 ایرانی و دو بنگلادشی بودند، در حال حاضر مفقود هستند.

60 میلیون دلار نفت سوخت تصادف تانکر نفتی؛ 30 ایرانی مفقود هستند/ احتمال زنده ماندن خدمه نفتکش

فرارو-   بر اثر برخورد یک نفتکش با یک کشتی باربری در سواحل شرقی چین دست کم ۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی مفقود شده‌اند.

وزارت حمل ونقل چین گزارش کرده که این نفتکش دچار آتش‌سوزی شده و با نشت نفت به دریا، یک لکه بزرگ نفتی ایجاد شده است. به گفته مقامات این وزارتخانه عملیات نجات و امداد در جریان است. تصاویر تلویزیون دولتی چین نشان می‌دهد که دود غلیظی از این نفتکش آتش گرفته در حال بیرون آمدن است.

خبرگزاری میزان به نقل از کسری نوری، سخنگوی وزارت نفت ایران، گزارش کرده است که "نفت‏‎کش آتش گرفته در سواحل شرقی چین متعلق به شرکت ملی نفتکش و در اجاره یک شرکت کره‌ای بوده است."

60 میلیون دلار نفت سوخت تصادف تانکر نفتی؛ 30 ایرانی مفقود هستند/ احتمال زنده ماندن خدمه نفتکش

این حادثه در ۲۹۶ کیلومتری شانگهای در سواحل شرقی چین رخ داده است.

گزارش شده که ۲۱ خدمه چینی کشتی باربری نجات یافته‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که این نفتکش در حال حمل نفت از ایران به کره جنوبی بوده است.

همچنین گزارش شده است که کره جنوبی برای کمک به عملیات امداد و نجات، کشتی و هلیکوپتر به منطقه اعزام کرده است.

به گزارش رویترز تانکر نفتی از جزیره "خارک" ایران به مقصد "داسان" در کره جنوبی در حرکت بود و بر اساس برنامه امروز یکشنه (۷ ژانویه/۱۷ دی) باید به مقصد می‌رسید.

همین خبرگزاری رویترز افزوده است که بار کشتی باربری حادثه در این حادثه غلات بوده که از آمریکا به مقصد استان گانگدونگ در جنوب چین درحال حرکت بوده است.

رویترز گفته است که ارزش نفت این کشتی براساس نرخ روز حدود ۶۰ میلیون دلار بوده است.

توضیحات قشقاوی از پی‌گیری‌های وزارت خارجه درمورد وضعیت۳۰ خدمه ایرانی ناپدید شده در آب‌های چین
معاون پارلمانی، کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه، به ارائه توضیحاتی در مورد پیگیری‌های دستگاه دیپلماسی کشورمان در مورد برخورد نفتکش ایرانی با یک کشتی باری چینی که طبق آخرین اخبار منجر به ناپدید شدن ۳۰ ایرانی شده، پرداخت.

حسن قشقاوی با بیان اینکه در این ارتباط با سفیر ایران در چین رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی داشته است، ادامه داد: با توجه به اینکه این اتفاق در ۱۶۰ مایلی شانگهای رخ داده با سرکنسول کشورمان در شانگهای نیز در ارتباط هستیم تا از جزئیات دقیق اتفاق رخ داده، اطلاع پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه طبعا هرگونه اطلاع رسانی از سوی وزارت خارجه در این زمینه مستلزم اطلاعات دقیق از این اتفاق است، اظهار کرد: دوستان ما در سفارت ایران در چین و همچنین کنسولگری کشورمان در شانگهای در ارتباط با مقامات چینی هستند تا به طور کامل از ابعاد قضیه اطلاع پیدا کنند.

این مقام مسئول در وزارت خارجه، در گفت‌وگو با رادیو ادامه داد: طبق آنچه که گفته شده این کشتی حامل مشتقات نفت خام و پتروشیمی بوده است و این تصادف در ۱۶۰ مایلی رودخانه یانگ‌تسه رخ داده است.

قشقاوی ادامه داد: در این کشتی ۳۰ خدمه ایرانی و چند نفر بنگلادشی حضور داشتند.

احتمال زنده ماندن خدمه نفتکش حادثه‌دیده ایرانی/ یکی از قایق‌های نجات از کشتی جدا شده است
مدیر عامل شرکت ملی نفتکش گفت: یکی از قایق‌های نجات نفتکش حادثه دیده سانچی از این کشتی جدا شده و این خود امیدواری کوچکی است مبنی بر اینکه احتمال زنده ماندن خدمه وجود دارد.

به گزارش مانا، سیروس کیان‌ارثی بیان کرد: هم اکنون کمیته اضطراری در شرکت ملی نفتکش ایران تشکیل شده و همه بخش‌های عملیاتی در آماده‌باش کامل هستند.

وی با بیان اینکه یک تیم از بخش عملیات در حال اعزام به چین و محل حادثه است، تصریح کرد: همه سازمان ها و دوائر مربوطه در داخل کشور با کمک و همراهی وزارت امور خارجه در حال پیگیری حادثه برای نفتکش سانچی هستند.

کیان‌ارثی همچنین از اعلام آمادگی چینی‌ها برای امدادرسانی به خدمه حادثه دیده کشتی سانچی خبر داد و گفت: «لی که چیانگ» نخست وزیر چین نیز در پیامی نسبت به امداد رسانی به حادثه دیدگان نفتکش سانچی از سوی دولت چین «با همه قوا» و با تمام امکانات اعلام آمادگی کرده‌ است.

مدیر عامل شرکت ملی نفتکش ایران با تاکید بر اینکه برای سلامتی خدمه بسیار نگران هستیم‌،گفت: در میان خدمه چهار نفر دانشجو، دو نفر با ملیت بنگلادشی و یک خانواده حضور دارند که امیدواریم همگی سالم باشند، چون یکی از قایق‌های نجات نفتکش حادثه دیده سانچی از این کشتی جدا شده و این کورسوی امید ما برای احتمال زنده ماندن خدمه است.

وی نفتکش سانچی را تحت مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران اعلام کرد و افزود: این کشتی در کشور پاناما ثبت شده است و تحت مالکیت شرکت ملی نفتکش نیست.

کشتی نفتکش سانچی روز گذشته در سواحل چین در برخورد با یک کشتی فله بر چینی دچار حادثه و حریق شد. این کشتی حامل یک میلیون بشکه نفت سبک بوده و 34 خدمه دارد.

تصویرها
60 میلیون دلار نفت سوخت تصادف تانکر نفتی؛ 30 ایرانی مفقود هستند/ احتمال زنده ماندن خدمه نفتکش
60 میلیون دلار نفت سوخت تصادف تانکر نفتی؛ 30 ایرانی مفقود هستند/ احتمال زنده ماندن خدمه نفتکش
نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  ناشناس

  دو چرخه نیست که بگوییم ندیدند دو تا کشتی با طول 100 متر به بالاست . یعنی ناخدای هیچکدوم همدیگر رو ندیدند ؟!!

  یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۳۵:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  چه بویی داره؟!! میعانات خریداری شده مال شرکت کره ای بوده و خسارت وارده شده از محل محموله، به شرکت کره ای و از محل کشتی به شرکت نفت کش که البته هر دو بیمه های لازم رو دارند و در نهایت بیمه خسارت رو پرداخت می کنه. بنا نیست هر اتفاقی رو یه جوری بوهای آنچنانی ازش استشمام کنیم

  یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۲۷:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  نفت خام تغلیظ شده؟!! مترجم محترم با صنعت نفت آشنایی کافی نداشته و کاندنسیت (condensate) رو تحت الفظی ترجمه کرده. بار این کشتی همان میعانات گازی بوده

  یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۱۲:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  واسه چی جو الکی می دی؟! این محموله از ایران بارگیری شده اما مال ایران نیست. وقتی فوب فروخته بشه مالکیت با خریداره و خسارت ناشی از محموله به عهده خریداره نه شرکت ملی نفت ایران

  یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۲۰:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  ببینید چطور با مصیبت نفت ملت ایران رو با ذلت و باقیمت پایین تر به کشورهایی مثل چین و کره میفروشیم تازه اگر بهمون دلار بدن یا ندن ؟؟!! نفتکش خارجی !! پرچم پاناما؟؟!! شرکت ایرانی اسم خارجی ؟؟!! همه چی بوداره !!!!! هنوز هم داریم تحریمهارو دور میزنیم با مدل ایرانی بازیهای خودمون!!!!!!!!!!!! تحریمها ورق پاره نبودند و نیستن!

  یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۳۳:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  نکنه مقصد کره شمالی بوده

  یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۰۴:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  داغم برای هموطنای از دست رفته اس، اما کافی بود این اتفاق زمان احمدی نژاد می افتاد تا کجاها که نمی رفت حرف و حدیثش، لعنت بر سیاست که پدر و مادر ندارد

  یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۰۱:۴۹:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  اگر بیمه داشته که مشکلی نیست! اما اگر بیمه نبوده 60 میلیون دلار و 30 ایرانی از دست رفته اند...

  یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۵۰:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  ایران همیشه باید بالاخره یه جوری در اخبار جهان باشه دیگه... فکر کنم دنیا هم دیگه از این همه خبر تو ایران خسته شده...

  یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۳۳:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  قضیه بو داره فرارو پیگیر باش چین هم این روزا بر علیه ایران شده

  یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۱۰:۰۰ ق.ظ