date_range سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۲۳:۰۰ ق.ظ
تعداد 5 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

جابری‌انصاری: ادامه حضور نیروهای ایرانی متکی به توافق تهران و دمشق است

جابری‌انصاری: ادامه حضور نیروهای ایرانی متکی به توافق تهران و دمشق است
منبع خبر: خبرگزاری ملیت

«حسین جابری‌انصاری» دستیار ارشد وزیر خارجه ایران در امور سیاسی تاکید کرد که ادامه و نوع حضور نیروهای مستشاری ایرانی در سوریه تنها متکی به توافق تهران و دمشق است.

به گزارش ملیت به نقل از ایرنا، وی عصر دوشنبه پس از دیدار با «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان در جمع خبرنگاران در بیروت تاکید کرد: نیروهای ایرانی در سوریه «مستشاری» هستند و در هر کجا که باشند از جنوب و شمال تا غرب و شرق سوریه، بر اساس خواست دولت سوریه و نیاز آن برای مبارزه با تروریسم حضور دارند.

وی تصریح کرد: آینده حضور نیروهای ایرانی مشروط و متکی به توافقی است که بین دو دولت ایران و سوریه شکل می گیرد. دیپلمات ارشد ایران گفت که سوریه با دو نوع تروریسم دست به گریبان است؛ یک نوع آن تروریسم نهادینه شده دولتی رژیم صهیونیستی است که منجر به اشغال بخش هایی از خاک سوریه شده است و نوع دوم هم تروریسم افراط گراست.

جابری انصاری تاکید کرد که ایران در این نبرد دوگانه سوریه با تروریسم در کنار دولت و ملت این کشور خواهد بود.

*روند سیاسی در سوریه
وی در بخش دیگر سخنانش به تلاش های سیاسی برای پایان دادن به بحران در سوریه اشاره کرد و گفت که بزودی دهمین دور از گفت و گوهای موسوم به آستانه با محوریت سه کشور ایران، روسیه و ترکیه و سازمان ملل در سوچی برگزار خواهد شد. جابری انصاری تلاش برای تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی جدید و بازگشت آوارگان را از مهمترین اولویت های روند سیاسی در سوریه دانست.

*برجام
جابری انصاری با اشاره به اینکه حامل پیام ویژه رئیس جمهوری ایران به همتای لبنانی اش بوده است، گفت: این پیام شامل تشریح آخرین تلاش های ایران برای حفظ توافق هسته ای در عین تحقق منافع ایران بوده است. وی به عزم ایران برای مذاکره با بقیه شرکا برای حفظ برجام و جلوگیری از تحقق اهداف آمریکا اشاره کرد.

به گفته دیپلمات ارشد ایران، هدف از مذاکرات اخیر ایران با طرف های مختلف این بوده که سدی در برابر اقدامات یکجانبه گرایانه آمریکا ایجاد شود.

دیپلمات ارشد ایران به وجود اراده سیاسی کشورهای باقیمانده در برجام برای حفظ آن اشاره کرد و در عین حال اذعان کرد که این اراده سیاسی تبدیل به راهکارهای فنی نشده است. جابری انصاری ابراز امیدواری کرد که با ادامه رایزنی ها، راهکارهای فنی برای حفظ برجام به طوری که ایران از منافع آن برخوردار شود، ارائه شود.

دیپلمات ارشد ایران که امروز با «میشل عون» رئیس جمهوری، «نبیه بری» رئیس پارلمان و «جبران باسیل» وزیر خارجه دیدار کرد، گفت که این دیدارها فرصتی بود که بر روابط مستمر و نزدیک لبنان تاکید شود. وی تحولات در روابط دوجانبه، مسائل منطقه ای از جمله سوریه و یمن و برجام را مهمترین محورهای رایزنی هایش با مقام های لبنانی دانست.
نمایش موجودیت‌ها