تعداد کالاهای معاف از پرداخت مابه‌التفات نرخ ارز به 3637 رسید

تعداد کالاهای معاف از پرداخت مابه‌التفات نرخ ارز به 3637 رسید
منبع خبر: عصر اعتبار

عصر اعتبار- تعداد کالاهای معاف از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز به 3637 قلم افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری « عصر اعتبار » به نقل از ایسنا، گمرک ایران بر اساس فهرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت افزایش تعداد کالاهای مشمول معافیت از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی را به 3637 قلم کالا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد.

بر اساس این گزارش، با افزایش 173 قلم کالای دیگر تعداد کالاهایی که مشمول معافیت از پرداخت ارزی می‌شوند، به 3637 قلم کالا رسید که به این ترتیب، اقلام افزوده شده در گروه‌های کشاورزی، معادن، شیمایی، برق و الکترونیک، فلزی و لوازم خانگی، ماشین‌سازی و تجهیزات است.

گمرک ایران پیش از این واردات کالا بدون انتقال ارز را برای کالاهای موجود در انبارها پیشنهاد داده بود که مورد تصویب هیئت وزیران قرار گرفت.

بر این اساس به پیشنهاد گمرک ایران ثبت سفارش با اعتبار حداکثر یک ماه برای ترخیص جهت واردات کالا به استثنای خودرو که تا قبل از تاریخ تصویب این تصویب‌نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری _صنعتی و ویژه اقتصادی باشند، بدون انتقال ارز و با ارز متقاضی از سوی هیات وزیران بلامانع اعلام شده است.

همچنین ترخیص کالاهایی که تاریخ صدور ثبت سفارش آن‌ها اول مرداد ماه سال جاری است، بدون رعایت سقف ارزشی واردات بلامانع است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر 3637 قلم کالا مشمول معافیت از پرداخت مابه‌التفاوت ارز شده‌اند، بنابراین در زمان ترخیص این کالاها که به تفکیک کد تعرفه هر کالا به گمرکات ابلاغ و اطلاع رسانی شده است نیازی به تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان یا تعهد بانکی نیست. در عین حال، اگر کالایی مشمول فهرست معافیت‌ها نبود، واردکننده کالا می‌تواند به بانک مراجعه و با ارائه تعهد و اخذ کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص 100 درصد کالای خود از گمرکات اقدام کند.

گمرک ایران همچنین از واحدهای تولیدی درخواست کرد تا از تسهیلات ترخیص نسیه، ترخیص کالا با نگهداشتن بخشی از کالا به ازای حقوق و عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده یا ترخیص درصدی کالا، تسهیلات جدید ورود موقت و استرداد حقوق ورودی نهایت استفاده را انجام دهند.

نمایش موجودیت‌ها