date_range شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۲۴:۰۰ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

ظریف دو چارچوب زمانی برای اروپا تعیین کرد

ظریف دو چارچوب زمانی برای اروپا تعیین کرد
منبع خبر: عصر مالی

وزیر خارجه ایران گفت: دو چارچوب زمانی برای اروپا تعیین و خواهیم دید چطور با آن دست و پنجه نرم می‌کند تا کاملا مطابق با آن پاسخ دهیم.

 

به گزارش پایگاه خبری «عصر مالی»،محمدجواد ظریف درخصوص تلاش روسیه، چین و اتحادیه اروپا برای متقاعد کردن ایران به ماندن در توافق هسته ای و نتیجه‌بخش بودن آن با یورونیوز به گفت و گو نشست که بدین شرح است :

بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌‌ای به نظر می‌رسد از روند مذاکراتی که با اتحادیه اروپا داشته‌اید رضایت ندارید .

ظریف: بسته‌ای دریافت کردیم که رضایت‌بخش نبود. اکنون در حال همکاری با اروپایی‌ها هستیم. در حالی که مشغول صحبت هستیم، همکاری‌ها در جریان است. برای آزمودن امکان حفظ توافق به اروپا فرصتی داده‌ایم. از سوی اروپا، شاهد تعهد سیاسی بوده‌ایم.همچنین شاهد اقدامات فنی بوده‌ایم که ارائه شده است. اما اینها کافی نیست. دو چارچوب زمانی مشخص وجود دارد. اولی، چارچوب زمانی اولین دسته از تحریم‌های آمریکاست که در ماه مرداد اجرا می‌شود و چارچوب زمانی دیگر، دومین دسته از تحریم‌های آمریکاست که در ماه آبان اجرا می‌شود و خواهیم دید که اروپا چطور با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کند و کاملا مطابق با آن، پاسخ خواهیم داد و برنامه‌ مشخصی برای آن داریم .

 

شما به چه تضمین‌هایی احتیاج دارید؟

ظریف: شاهد هستیم برخی از شرکت‌های اروپایی تحت فشار آمریکا و تحت فشار جو روانی که آمریکا سعی کرده به‌وجود بیاورد، شروع به خروج از ایران کرده‌اند. اروپایی‌ها باید با این مسئله مقابله کنند، البته اگر آنها واقعا علاقه‌مند به حفظ توافقند. اگر واقعا شرکای اروپایی چنین اعتقادی دارند و دنبال چنین موضوعی هستند باید برای حفظ آن آماده هزینه‌کردن باشند. ایران نباید تنها طرف حاضر در توافق باشد که هزینه کرده،باید شاهد فعالیت و تبادلات بانکی و افتتاح حساب باشیم. باید شاهد این باشیم که شرکت‌های متوسط و کوچک تجاری به ایران بیایند و با شرکا در بخش خصوصی تعامل کنند و موارد مشابه دیگر .

اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی چگونه می‌توانند این مشکل را حل کنند؟

ظریف: اگر آنها بر این باورند که در حقیقت می‌توانند نظام جهانی جدید را بپذیرند، در آن یک کشور تصمیم نهایی را می‌گیرد و دیگران از آن پیروی کنند و گاهی، احساس می‌کنید حتی یک کشور هم نیست، بلکه یک شخص یا گروهی از اشخاص هستند که تصمیم‌ها را براساس منافع شخصی یا برای منافع شخصی می‌گیرند و از همه انتظار پیروی دارند .

اکنون به‌خصوص بعد از دیدار ترامپ و پوتین، نگرانی‌هایی در آمریکا مشاهده می‌شود که ترامپ لزوما منافع ملی آمریکا را دنبال نمی‌کند. حتی اگر به‌ دنبال منافع ملی آمریکا می‌بود، آیا مردم اروپا می‌پذیرفتند که منافع ملی آمریکا بر روند تصمیم‌گیری در اقتصاد جهانی چیرگی داشته باشد؟ آیا آنها حاضرند این را بپذیرند؟ آیا آنها آمادگی ایستادن مقابل این را دارند؟ این سؤالی است که شرکت‌های اروپایی و دولت‌های اروپایی باید از خود بپرسند. وانگهی راه‌های گوناگونی برای همکاری وجود دارد. همه شرکت‌های اروپایی سهام‌دار آمریکایی ندارند. شرکت‌های اروپایی بسیاری وجود دارند که نه معامله‌ای با آمریکا دارند و نه تعلق و حضوری در آن کشور .

پوتین و ترامپ جلسه‌ای در فنلاند داشتند و آن‌طور که در اخبار آمده دو کشور به توافقی در مورد آنچه در سوریه می‌گذرد، رسیده‌اند. آیا در این باره نگران هستید یا نه؟

 

ظریف: ایران و روسیه به مردم سوریه کمک کرده‌اند و ما این کار را تا زمانی که ضروری باشد ادامه می‌دهیم اما در پایان، این سوری‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند.روابط و همکاری خوبی با روسیه و دولت سوریه داریم و به این کار ادامه می‌دهیم. هدف در اینجا کاملا مشخص است، هدفی که هدف فدراسیون روسیه هم هست. هدف، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی است. امروز اگر ترامپ می‌خواهد اعتباری به نام خود ثبت کند، باید آن را در حمایت از داعش جست‌وجو کند، کاری که آمریکا و متحدان در تمام این مدت انجام می‌داده‌اند. این واقعیت که تسلیحات آمریکایی در دستان داعش و دیگر سازمان‌های افراط‌گرا کشف شده، توسط منابع غربی مستند شده است .

در اخبار شاهد بودیم برخی مقامات روس به‌ویژه وزیر انرژی این کشور گفته‌اند حاضرند در مقابل نفت به ایران کالا بدهند .

ظریف: اینها بخشی از بسته بزرگ‌تری از همکاری ایران و روسیه است که شامل فعالیت‌های بسیار و سرمایه‌گذاری توسط روسیه در بخش انرژی ایران، مشارکت این کشور در فعالیت‌های زیرساختی ایران و تعامل بین دو طرف در حوزه تجارت و نفت می‌شود. این بسته همکاری بزرگی است که با روسیه داریم. اما بر این باور نیستم که بخشی از آن بسته، فروش یا دادن نفت به روسیه و دریافت کالا در قبال آن است. این بسته بسیار بزرگ‌تری است و شامل موارد دیگری می‌شود از جمله امکان همکاری در حوزه انرژی بین ایران و روسیه و همچنین امکان اینکه ایران پول نقد دریافت کند .

ایران در برهه‌های زمانی مختلفی گفته پایان برجام و حذف توافق هسته‌ای عواقب سنگین و خطرناکی برای امنیت منطقه دارد. نظرتان چیست؟

ظریف: البته، این نقطه‌نظری است که بیشتر اروپا ابراز کرده چراکه معتقدند برجام یک سند مهم در حوزه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است و فقدان آن احتمال افزایش تنش‌ها در منطقه را تشدید می‌کند. همواره برای امنیت به مردم ایران متکی هستیم. امنیت برآمده از داخل است نه خارج. اما نشان داده‌ایم مردم جلوی تهاجم می‌ایستند و نمی‌پذیرند کسی ایران را مرعوب یا تحقیر کند یا بدتر از آن به ایران حمله کند یا به امنیت و تمامیت ارضی‌ ضربه بزند .

به یاری هر کسی که در منطقه تحت تهدید بوده، شتافته‌ایم. بنابراین، دوستان و همسایگان در منطقه همواره احساس کرده‌اند از سوی ایران تهدید نمی‌شوند. برخی کشورها ممکن است به منظور پیشبرد امور داخلی خاص یا منطقه‌ای پروپاگاندا و تبلیغات سیاسی ایجاد کرده باشند که البته چیزی هم عاید آنها نشده است.بهترین راه برای مقابله با این مسائل و تامین امنیت منطقه خلیج فارس گفت‌وگوست. گفت‌وگو، امنیت همه همسایگان درجه‌یک منطقه را تضمین می‌کند.

 

نمایش موجودیت‌ها