date_range شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۱۱:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

عوامل مهم و تاثیرگذار بر بازار امروز کدامند؟

عوامل مهم و تاثیرگذار بر بازار امروز کدامند؟
منبع خبر: عصر مالی
دسته خبری: اقتصاد|بورس

شاخص کل بورس تهران در آستانه ورود به کانال 183000 واحدی قرار گرفته است. تمدید مهلت به ایران درخصوص FATF باعث ایجاد جو مثبت در بورس تهران خواهد و برهمین اساس، انتظار می‌رود امروز شاهد بازاری مثبت باشیم.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از (اماکو)، بازار بورس در هفته گذشته در حالی سپری شد که در ابتدای هفته شاهد افت شاخص کل بودیم. همین افت شاخص و کاهش قیمت ها باعث جذاب شدن قیمت ها و نزدیک شدن شاخص به محدوده حمایتی آن شد که در نتیجه در اواسط هفته شاهد روند صعودی در شاخص بودیم. در پایان هفته گذشته خبر تحریم 20 شرکت ایرانی توسط آمریکا منتشر شد که در این بین اسامی تعدادی از شرکت های بورسی از جمله کروی، فولاد، فاسمین و بانک ملت به چشم می خورد اما رفتار مناسب حقوقی ها و اردرهای حمایتی آنها باعث شد تا قبل از پیش گشایش بازار شاهد کاهش حجم صف های فروش بوده و کاهش شاخص کل در ساعات ابتدایی بازار در نهایت با افزایش نزدیک به 100 واحدی به پایان رسد.همین موضوع را می توان نشانه ای مثبت در راستای حمایت از بازار و نقش حقوقی ها در تعدیل رفتارهای هیجانی دانست. همانطور که گفته شد در هفته گذشته کاهش قیمت ها باعث جذاب شدن سطوح قیمتی در برخی نمادها شد به طوری که در خودرویی ها و به خصوص در خساپا شاهد صف خرید در آخر هفته گذشته بودیم. از دیگر گروه های مورد توجه بازار گروه بانکی و به ویژه نماد وبملت بود. البته در این بین افزایش قیمت دلار باعث شد تا گروه های فولادی و پتروشیمی نیز از خود عملکرد خوبی به جای بگذارند و شاهد افزایش قیمت در نمادهایی همچون فولاد و زاگرس باشیم. ناگفته نماند انتظارات مثبت از گزارش های فصلی شرکت ها در شکل گیری روند صعودی بورس در چند روز اخیر بی تاثیر نبوده است.

اما در خبرها مهمترین خبر مربوط می شود به تمدید تعلیق ها از سوی FATF که به منظور تامین خواسته های خود فرصت 4 ماهه ای را به ایران داد. مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خبری گفت که نرخ بیش از 8 هزار تومان برای دلار بازی دلالان است. وی همچنین بیان کرد که دولت باید نرخ ارز را رها کند تا عرضه و تقاضا قیمت آن را مشخص کند.

در کدال همچنان شاهد ارسال گزارش های فصلی از سوی شرکت ها هتسیم. فایرا در دوره 6 ماهه منتهی به  31 شهریور به ازای هر سهم 394 ریال سود محقق کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 2527 درصدی را نشان می دهد. اما دزهراوی در یک گزارش ناامید کننده در همین دوره به ازای هر سهم 1389 ریال زیان محقق کرد این در حالی است که این شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم 1161 ریال سود محقق کرده بود. حتاید در همین دوره به ازای هر سهم 557 ریال سود محقق کردنسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 123 درصدی را نشان می دهد. تامین سرمایه امید در دوره 9 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه به ازای هر سهم 267 ریال سود محقق کرد که رشد 24 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد.

در بازارهای جهانی قیمت اوره به 326 دلار/تن و قیمت متانول به 424 دلار/تن رسید. در بازار فلزات هم روی با رسیدن به قیمت 2626 دلار/تن به کار خود پایان داد مس نیز در محدوده 6220 دلار/تن هفته گذشته را به پایان رساند. نفت که تا حوالی 79 دلار در هر بشکه کاهش یافته بود نیز با اندکی افزایش به قیمت 80 دلار در هر بشکه رسید. با توجه به ارسال گزارش های فصلی از سوی شرکت ها و عملکرد قابل قبول از سوی آنها و از آن مهمتر حمایت از بازار در روز چهاشنبه با توجه به تحریم های جدید آمریکا و فرصت 4 ماهه FATF به ایران به نظر می رسد بازار امروز مثبت و صعودی باشد و در این بین گروه خودرویی و بانکی نسبت به سایر گروه ها معاملات بهتری را تجربه کنند.

نمایش موجودیت‌ها