date_range یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۵۱:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

افزایش مدیریت ریسک در بازار سرمایه

افزایش مدیریت ریسک در بازار سرمایه
دسته خبری: اقتصاد|بورس

رئیس سازمان بورس: این بازار فرصت‌های سرمایه‌گذاری را برای افرادی که دنبال بازده‌های بالاتر از حد معلول هستند، فراهم می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، شاپور محمدی که در مراسم آغاز به کار قرارداد‌های آتی سبد سهام سخن می‌گفت، افزود: معاملات آتی بر روی سبد سهام از امروز رسما آغاز خواهد شد البته این موضوع سالهاست که در بورس تهران دنبال می‌شود و در گذشته بازار تک سهم سهام اجرایی شده بود، اما استقبال از آن بازار کم بود، اما راه اندازی معاملات آتی بر روی سبد سهام این کمبود در سبد آتی تک سهم را برطرف خواهد کرد.

وی ادامه داد: محاسبات مربوط به ریسک‌ها نیز در این ابزار درنظر گرفته شده که البته باید توجه داشت که مباحث نظارتی نیز در سازمان بورس دنبال می‌شود و کمیته فقهی سازمان بورس نیز فعالیت حائز اهمیتی دارد و بررسی‌های بسیار دقیقی را انجام می‌دهد.

محمدی گفت: ابزار قرارداد‌های آتی سبد سهام تایید کمیته فقهی را دارد و مزیت آن برای افرادی است که دنبال بازده‌های بالاتر از حد معمول هستند اگرچه فرصت‌های این چنینی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در بازار تعادل ایجاد می‌کند.

وی افزود: قرارداد‌های آتی روی سبد سهام یک ابزار بسیار مهم برای تعادل بخشی به بازار سرمایه و ایجاد فرصت برای سرمایه گذاری در کنار مدیریت ریسک است و در برنامه ریزی‌های سازمان بورس با همکاری ارکان بازار سرمایه تلاش می‌شود ابزار فروش استقراضی و وارانت تا پایان سال راه اندازی شود که در نهایت به لحاظ ابزار‌های اطلاعاتی جعبه ابزار بورس تهران تکمیل می‌شود.
رئیس سازمان بورس اوراق بهادار خاطرنشان کرد: نهاد‌های مالی رشد خوبی داشته اند و امسال تا پایان سال به ۶۵۰ نهاد مالی خواهد رسید که همه در کنار ابزار‌ها عملیاتی شدن ابزار‌ها و برنامه‌ها را قوام می‌بخشد.

افتتاح بورس ارز بعد از بازار نقدی ارز
رئیس سازمان بورس گفت: بعد از افتتاح بازار نقدی ارز در بازار پول ازجانب بانک مرکزی ،شرایط افتتاح بورس ارز نیز فراهم است.

شاپور محمدی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مبنی بر راه اندازی بورس ارز گفت: بانک مرکزی معتقد است که ابتدا باید بازار نقدی ارز را در بازار پول راه اندازی کند و پس از آنکه این بازار در بخش نقد آغاز به کار کرد و قابلیت دریافت نرخ های مرجع برای ارز فراهم شد، آن گاه می توان قراردادهای آتی ارز را نیز راه اندازی کرد، این در شرایطی است که سازمان بورس بعد از اعلام نظر بانک مرکزی و تعیین نرخ مرجع، آمادگی راه اندازی بورس ارز را هم دارد.

وی در خصوص آخرین وضع فروش نفت در بورس انرژی گفت: برای عرضه محموله های جدید نفت در بورس انرژی منتظر اعلام رسمی وزارت نفت هستیم و از سمت سازمان بورس مشکلی برای برقراری مجدد فروش نفت در بورس انرژی وجود ندارد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در عین حال مذاکراتی در حوزه فروش ریالی نفت در بورس انرژی صورت گرفته تا این فروش ها صرفا با ریال انجام شود، در حالی که هم اکنون فروش ها به صورت ارزی- ریالی است.
نمایش موجودیت‌ها