افزایش کالاهای مشمول معافیت از پرداخت ما به‌التفاوت ارزی

گمرک ایران براساس فهرست جدید وزارت صمت، افزایش تعداد کالاهای مشمول معافیت از پرداخت ارزی را به 3 هزار و 637 قلم کالا ابلاغ کرد.

با افزایش ۱۷۳ قلم کالای دیگر تعداد کالاهایی که مشمول معافیت از پرداخت ارزی می شوند به ۳۶۳۷ قلم کالا رسید؛ ­­بر اساس این گزارش، اقلام افزوده شده در گروههای، کشاورزی، معادن، شیمایی، برق و الکترونیک، فلزی و لوازم خانگی، ماشین سازی و تجهیزات است.

گمرک ایران در راستای اهداف عالی خود که استفاده از همه ­­­ظرفیت ها و ارائه تسهیلات به فعالان اقتصادی، واردکنندگان و صادرکنندگان است، پیش از این پیشنهادی را­ برای­ واردات کالا بدون انتقال ارز ­به­ کالاهای موجود در انبارها داد­­ که مورد تصویب هیئت وزیران قرار گرفت.­

بر این اساس به پیشنهاد گمرک ایران ثبت سفارش با اعتبار حداکثر یک ماه برای ترخیص جهت واردات کالا به استثنای خودرو که تا قبل از تاریخ تصویب این تصویب نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری _ صنعتی و ویژه اقتصادی باشند بدون انتقال ارز و با ارز متقاضی از سوی هیئت ­وزیران بلامانع اعلام شده است.

همچنین ترخیص کالاهایی که تاریخ صدور ثبت سفارش آنها اول مرداد ماه سالجاری است، بدون رعایت سقف ارزشی واردات موضوع تبصره ۳ اصلاحی بند ۲ ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون مقررات واردات و صادرات موضوع تصویب نامه شماره ۴۹۷۵۱/ت ۵۵۵۴۹ ه بلامانع است .

بر اساس این گزارش، در حال حاضر 3 هزار و 637 قلم کالا مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارز شده اند ، بنابراین در زمان ترخیص این کالاها که به تفکیک کد تعرفه هر کالا به گمرکات ابلاغ و اطلاع رسانی شده است نیازی به تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و یا تعهد بانکی نیست. اگر کالایی مشمول فهرست معافیت ها نبود، وارد کننده کالا می تواند به بانک مراجعه و با ارائه تعهد و اخذ کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص ۱۰۰ درصد کالای خود از گمرکات اقدام­ کند.

گمرک ایران همچنین از واحدهای تولیدی درخواست کرد تا از تسهیلات ترخیص نسیه؛ ­ ترخیص کالا با نگهداشتن بخشی از کالا به ازای حقوق و عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده یا ترخیص درصدی کالا، تسهیلات جدید ورود موقت و استرداد حقوق ورودی نهایت استفاده را کنند.

گمرک ایران تاکید کرده است؛ این سازمان فقط­­ مجری مقررات و تصمیمات سایر سازمان ها است و هر تصمیمی در خصوص ترخیص کالا قبل از اینکه به گمرکات ابلاغ شود در سازمان دیگری سیاستگذاری و تصمیم گیری شده و فقط برای­ اجرا به گمرک ابلاغ می شود.
نمایش موجودیت‌ها