date_range چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۴۹:۵۳ ق.ظ

سخنگوی دولت: دولت بدهی پیمانکاران به بانک‌ها را تسویه می‌کند

سخنگوی دولت: دولت بدهی پیمانکاران به بانک‌ها را تسویه می‌کند
منبع خبر: گسترش صمت
دسته خبری: اقتصاد|دولت

سخنگوی دولت از تسویه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بدهی فعالان اقتصادی، پیمانکاران و واحدهای تولیدی به بانک‌ها که از دولت طلب دارند، براساس مصوبه هیات وزیران خبر داد و گفت:

در جلسه تازه هیات دولت دو مصوبه درباره آیین‌نامه‌های اجرایی تبصره ۵ و ۱۸ قانون بودجه به تصویب رسید که این مصوبات تاثیراتی در اقتصاد ملی دارد. براساس مصوبه تبصره ۵، افرادی که از دولت طلبکار و به بانک‌ها نیز بدهکار هستند، اسناد تسویه خود را از دولت دریافت و به بانک‌ها بابت بدهی خود ارائه می‌کنند.


نوسازی بافت فرسوده
به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به جلسه رئیس‌جمهوری با استانداران و شهرداران کشور در زمینه اشتغال گفت: قرار است ۳۰۰ هزار فرصت شغلی از طریق ساخت‌وساز مسکن فراهم شود که از طریق نوسازی بافت فرسوده شهرها به‌ویژه شهرهای بزرگ خواهد بود. به‌گفته نوبخت در این نوسازی‌ها همه خانه‌ها تخریب و محل کاملا بازسازی می‌شود و براساس نقشه شهری، بیمارستان، کلانتری، پارک و دیگر نیازهای شهری مشخص و ساخته می‌شود. وی خاطرنشان کرد: همچنین دولت پذیرفته که به متقاضیان وام ۶درصدی پرداخت کند که عمده آنها هم خانه‌اولی‌ها هستند. سخنگوی دولت یادآور شد: به این ترتیب علاوه بر اشتغالزایی گسترده، از کالای داخلی هم حمایت می‌شود زیرا بیشتر مصالح استفاده شده در صنعت ساختمان، داخلی است که هم ارزان‌تر و هم با کیفیت‌تر است. علاوه بر این ۲۰۰ هزار واحد مسکونی که قرار است در بافت‌های فرسوده ساخته شود، حدود ۵۰هزار واحد مسکونی حمایتی در شهرها و به همین تعداد نیز در روستاها با تسهیلات ارزان نرخ ساخته می‌شود.


برنامه نوسازی ناوگان حمل‌ونقل
وی در بخش دیگری از این نشست خبری به برنامه دولت برای نوسازی ناوگان درون‌شهری و برون‌شهری اشاره و اظهار کرد: پیش از این برنامه دولت برای از رده خارج کردن ۹۰ هزار تاکسی فرسوده را اعلام کرده بودیم که از این تعداد تاکنون ۶۱ هزار و ۴۴۸ دستگاه از رده خارج شد. با این حال عمده مشکل در نوسازی ناوگان فرسوده بحث اتوبوس‌ها و کامیون‌ها است. وی همچنین گفت: سال گذشته نمایندگان مجلس در جریان بررسی تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۷ مقرر کردند که ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در این زمینه هزینه شود که آیین‌نامه اجرایی آن در جلسه روز یکشنبه به تصویب رسید. رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین بیان کرد: شرکت‌های صنایع خودرویی ما قطعات مورد نیاز خود را در قالب فاینانس از خارج وارد می‌کنند و دولت اصل و سود این منابع را از طریق سازمان برنامه و بودجه تضمین می‌کند. نوبخت با بیان اینکه بخشی از منابع از سوی صندوق توسعه ملی تامین می‌شود، اظهار کرد: این طرح علاوه بر اشتغالزایی، باعث نوسازی ناوگان فرسوده و مصرف کمتر سوخت و بهبود وضع هوا می‌شود.


تشریح گزارش خزانه‌داری
رئیس سازمان برنامه و بودجه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گزارش منتشر شده از سوی خزانه‌داری کشور، گفت: این گزارش نشان می‌دهد تا ۱۴ تیر ۹۷ کل منابع افزون بر ۸۲هزارو۶۰۰ میلیارد تومان بوده، در حالی که این رقم در سال گذشته ۵۱ هزارو۴۰۰ میلیارد تومان بود. به این ترتیب در ۱۰۷ روز نخست سال، مجموع دریافت‌های دولت ۶۱ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بودهاست.
وی تاکید کرد: درآمدهای مالیاتی و گمرکی حدود ۵ درصد افزایش یافته و ۶۸ درصد منابع اضافه شده، سهم نفت بوده است. سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در ۳ ماه نخست امسال به جای ۲میلیون‌و۴۱۰ هزار بشکه، حدود ۲میلیون‌و۵۵۰ هزار بشکه نفت فروخته شد و هر بشکه نفت در دو ماه اخیر به جای ۵۵ دلار با نرخ ۷۱ دلار فروخته شد؛ بنابراین هم به جهت ارزی وضعیت نسبت به سال گذشته بهتر است و هم از نظر ریالی زیرا در گذشته این اعداد در ۳هزارو۳۰۰ تومان ضرب می‌شد اما اکنون در ۴هزارو۲۰۰ تومان ضرب می‌شود. وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: براساس گزارش خزانه‌داری اعتبارات هزینه‌ای (جاری) ۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته که شامل حقوق‌ها، یارانه‌ها، معوقات افزایش سنواتی و پاداش بازنشستگی بود. رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: تا تاریخ ۱۴ تیر مبلغ پرداخت عمرانی ۲۳هزارو۲۶۰ میلیارد تومان بود.
نوبخت گفت: علاه بر این سال گذشته در مدت مشابه برای حوادث غیرمترقبه ۶۴میلیاردو۵۰۰ میلیون تومان اختصاص یافت اما امسال در این مدت ۸۳۱ میلیارد تومان پرداخت شده است.

 

نمایش موجودیت‌ها