date_range دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۴۸:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

نوریان در گفت‌وگو با ماین نیوز تاکید کرد: انتقال آب خلیج‌فارس تنها راه نجات کشور از بحران آب

نوریان در گفت‌وگو با ماین نیوز تاکید کرد: انتقال آب خلیج‌فارس تنها راه نجات کشور از بحران آب
منبع خبر: ماین نیوز
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

گروه معادن >سنگ آهن - مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از بی‌توجهی مسئولان کشور به حل بحران آب به وجود آمده در کشور به‌ویژه در فلات مرکزی ایران گفت: تنها راه‌حل نجات کشور از این بحران انتقال آب از نزدیکترین منبع در دسترس است که این منبع هم‌اکنون آب خلیج‌فارس است.

 
محمود نوریان در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به در پیش بودن پنجمین همایش بین‌المللی سنگ آهن ایران در 18 اردیبهشت ماه سال جاری توضیح داد: به نظر من موضوع آب و اهمیت آن باید در تمامی همایش‌های مرتبط و از جمله همایش سنگ آهن مطرح شود چرا که کشور در حال حاضر با بحران کمبود آب مواجه شده و مشکلات ناشی از این بحران در حال خودنمایی در استان‌های مختلف از جمله در اصفهان و یزد است.

وی گفت: همایش سنگ آهن جزو مهم‌ترین و معتبرترین همایش‌های معدنی و صنعتی کشور محسوب می‌شود و توانسته خانواده سنگ آهن کشور را زیر یک سقف جمع کرده و نظرات آنها را به گوش مسوولان برساند. شرکت چادرملو نیز قطعا حضور فعالی در این همایش خواهد داشت.

نوریان افزود: تنها راه نجات کشور، تامین آب از دریا است که متاسفانه مقامات دولتی هنوز این موضوع را جدی نگرفته‌اند. سه شرکت بزرگ معدنی و صنایع معدنی کشور همت کرده‌اند و در حال اجرای پروژه عظیم انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران هستند اما این پروژه با انواع و اقسام مشکلات و موانع روبرو است.

وی عنوان کرد: سرمایه‌گذاری در چنین پروژه عظیمی بدون همکاری سیستم بانکی امکان ندارد و سرمایه‌گذاران نمی‌توانند کل منابع مالی موردنیاز برای اجرای این پروژه را از جیب پرداخت کنند. تاکنون نیز این سه شرکت مقدار زیادی از دارایی‌های خود را به اجرای این پروژه اختصاص داده‌اند و حاضریم بخش دیگری از دارایی‌ها را نیز برای گرفتن تسهیلات وثیقه بگذاریم اما متاسفانه بانک‌ها همکاری نمی‌کنند.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تاکید کرد: وزارت نیرو و وزارت اقتصاد به عنوان دو وزارت مرتبط با موضوع باید دستورات اکید جهت همکاری سیستم بانکی با این پروژه بدهند اما متاسفانه ما تاکنون جدیتی در این زمینه ندیده‌ایم. در عمل شعار همکاری و حمایت داده می‌شود اما در عمل چیزی ندیده‌ایم. البته این پروژه هم‌اکنون نیز با استفاده از منابع داخلی شرکت‌ها در حال اجرا است اما اگر وام دهی سیستم بانکی آغاز شود سرعت اجرای پروژه بسیار افزایش خواهد یافت.

نوریان در پاسخ به سوال خبرنگار ماین نیوز درخصوص اینکه نظر شما درباره اختلافات شدید آبی به وجود آمده بین دو استان یزد و اصفهان به عنوان دو استان مطرح معدنی و صنایع معدنی کشور چیست؟ توضیح داد: با مردم نمی‌شود مقابله کرد و اگر مردم دچار بی‌آبی شوند می‌ایستند و هیچ حکومتی نمی‌تواند با مردمش آن هم در چنین شرایطی برخورد قهری کند. باید راه حل پیدا کرد و راه حل هم این است که آب از منابع آبی که در دسترس است منتقل شود و هم‌اکنون بهترین آب در دسترس برای ایران آب خلیج فارس است. همین طور که کشورهای حاشیه خلیج فارس همگی در حال استفاده از آب خلیج فارس هستند. این کشورها نیز در داخل کشورهای خود با کمبود و حتی نبود آب شیرین مواجهند و به همین علت از آب خلیج فارس استفاده می‌کنند.

عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران خاطرنشان کرد: نکته دیگر اینکه ما هرچقدر استفاده از آب خلیج فارس را به تاخیر بیندازیم ممکن است در آینده رژیم‌های بین‌المللی مستقر شوند که ما را برای بهره برداری از منابع آب دریا محدود کند که آن موقع دیگر انجام این کار بسیار سخت می‌شود. بنابراین سرعت هم در انجام این کار اهمیت دارد. در حال حاضر همه کشورهای حاشیه خلیج فارس این کار را انجام می‌دهند و فقط سر ایران بی کلاه مانده است.

نوریان یادآوری کرد: سال قبل در مجلس با حضور نمایندگان و وزرای نیرو و اقتصاد موضوع پروژه انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران مطرح و بر حمایت از اجرای این پروژه تاکید شد اما تاکنون هیچ اتفاق عملی در این راستا رخ نداده است. باید تاسف خورد که چرا مسوولان به فکر حل بحران آب نیستند چرا که مشکلات ناشی از این بحران کم کم در حال خودنمایی هستند.

تصویرها
نوریان در گفت‌وگو با ماین نیوز تاکید کرد: انتقال آب خلیج‌فارس تنها راه نجات کشور از بحران آب
نوریان در گفت‌وگو با ماین نیوز تاکید کرد: انتقال آب خلیج‌فارس تنها راه نجات کشور از بحران آب
نمایش موجودیت‌ها