date_range چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۵۶:۰۰ ب.ظ

کلید بهشت به «حناچی» سپرده شد

آرمان -  یاسمین طالقانی: بالاخره سومین شهردار انتخابی شورای شهر پنجم تهران دیروز معرفی شد. اول شهریور سال گذشته بود که شورای شهر پنجم تهران فعالیت خودش را آغاز کرد. به‌طور طبیعی انتخاب شهردار از جمله دستورات اعضای شورای شهر است که این شورا در وهله نخست اقدام به معرفی محمدعلی نجفی کرد که حضور او در بهشت بسیار کوتاه بود، اما نجفی در مدت کوتاه حضورش در شهرداری اقدامات خوبی داشت که از جمله آنها فاش کردن تخلفات شهرداری در دوران مدیریت محمدباقر قالیباف بود. اعضای شورای شهر پس از خداحافظی نجفی، با رای خود محمدعلی افشانی را بر کرسی شهردار نشاندند که آن حضور هم 7 ماه دوام داشت و با ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان او هم غزل خداحافظی از بهشت را سر داد تا اینکه دیروز پیروز حناچی با رای اعضای شورای شهر به عنوان شهردار معرفی شد. البته باید در انتظار تایید وزارت کشور هم بود. کاندیدای دیگر آخوندی بود که 10 را کسب کرد. عباس آخوندی پس از اینکه رای لازم را برای تصدی سمت شهرداری تهران کسب نکرد پستی در کانال تلگرامی خود منتشر کرد.آخوندی نوشت:امروز اکثریت اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران دوست و همکار عزیزم آقای دکتر حناچی را به عنوان شهردار تهران برگزید. به ایشان تبریک می‌گویم و برای ایشان، شورای شهر و مردم تهران آرزوی موفقیت، بهروزی و سربلندی دارم. من نیز یاد گرفتم که برای تغییرات بنیادین و مبارزه با فساد نیاز به آگاهی و یکپارچگی بیشتر است. امروز آغاز یک راه است. برای ایران از پای نمی‌نشینیم.

تحلیل آرای حناچی

انتخاب سومین شهردار هم عاری از حاشیه نبود. از نکات قابل تامل دیروز رای اعضای حزب اعتمادملی، کارگزاران و مستقل‌ها به حناچی بود و این در حالی است که حزب اتحاد در انتخابات‌های قبلی برای انتخاب شهردار از حناچی به عنوان گزینه این حزب یاد می‌کرد. این سوال روز گذشته در اذهان شکل گرفت که چرا تنها علی اعطا از حزب اتحاد به حناچی رای داد و سایر اعضای این حزب در شورای شهر نام آخوندی را بر برگه‌های رای خود نوشتند! دبیرکل حزب اتحاد دیروز در حساب توئیتر خود نوشت: با رای اکثریت شورای شهر تهران شهردار جدید تهران انتخاب شد. انتخاب دکتر حناچی نتیجه مناسب‌تری برای این مرحله بود. علی شکوری‌راد همچنین نوشت: «شورا با رای‌آوری حناچی همگرایی و انسجام خود را بهتر حفظ خواهد کرد. به دکتر حناچی و شورا بابت این انتخاب شایسته تبریک می‌گویم و برایشان آرزوی موفقیت می‌کنم.» بجز رای علی اعطا عضو اتحاد به حناچی، رای سایر احزاب هم بدین نحو است که هاشمی، امانی، علیخانی و حبیب‌زاده از اعضای کارگزاران و امینی، نظری و حق‌شناس از حزب اعتمادملی و فراهانی، فخاری و الویری از مستقلان هم به حناچی رای دادند. از سوی دیگر میرلوحی، آروین، میلانی، نوری و خداکرمی از حزب اتحاد، سالاری، خلیل آبادی، مسجد جامعی، رسولی و ‌نژادبهرام به آخوندی رای دادند.

حضور افشانی تا 15 آذر در بهشت

پس از پایان جلسه دیروز شورای شهر رئیس این شورا عنوان کرد که افشانی می‌تواند تا ۱۵ آذر به عنوان شهردار تهران فعالیت کند. محسن هاشمی گفت: پس از انتخاب، معرفی‌نامه حناچی را به همراه اسناد مربوطه برای صدور حکم به وزارت کشور ارسال کردم و امیدوارم هرچه زودتر حکم شهردار منتخب از سوی وزارت کشور صادر شود. وی درمورد انتخاب سرپرست برای شهرداری تهران نیز گفت: در جلسه هم‌اندیشی امروز این موضوع مطرح شد، اما با توجه به بررسی حقوقی حقوقدانان شورا و کارشناسان به این نتیجه رسیدند که شهردار فعلی می‌تواند تا ۱۵ آذرماه در پست خود باقی بماند مگر اینکه افشانی بخواهد زودتر از صدور حکم شهردار جدید برود. هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا از سوی نهادهای مختلف برای انتخاب شهردار با شما تماس گرفته شده است یا نه، گفت: هیچ تماسی در این خصوص با بنده گرفته نشده است و همان روزی که پنج نفر کاندیدا برای تصدی پست شهرداری تهران انتخاب شدند به وزارت اطلاعات نامه زدم اما پاسخ مکتوبی به من ندادند و منتظر نظر وزیر کشور هستیم و امیدواریم حکم شهردار تایید شود. وی در پاسخ به این سوال که چرا آرای آخوندی از ۱۶ رای به ۱۰ رای ریزش یافت، تصریح کرد: حضور نامزدها در کمیسیون‌های تخصصی شورا حائز اهمیت است و روز دوشنبه دو نامزد شهرداری به کمیسیون‌ها رفته و به صورت تخصصی به سوالات اعضا پاسخ دادند و این مساله در رای دادن اعضا موثر بوده است. رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بر چه اساسی شهردار تهران تا ۱۵ آذر می‌تواند در شهرداری بماند، گفت: مصاحبه‌ای را از سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور دیدم که عنوان کرده بودند که تا ۱۵ آذر بازنشستگان می‌توانند در سمت‌های خود باقی بمانند و حقوقدان مجرب شورا یعنی آقای امینی نیز عنوان کرد که افشانی می‌تواند تا ۱۵ آذر در شهرداری بماند. سخنگوی شورای شهر تهران گفت: بر اساس قانون امروز مدارک پیروز حناچی به عنوان گزینه شهرداری تهران به وزارت کشور ارسال می‌شود. علی اعطا با بیان اینکه طبق قانون وزارت کشور 10روز فرصت دارد تا حکم شهردار منتخب شورا را صادر کند، ادامه داد: البته در قانون پیش‌بینی شده است که اگر به هر دلیلی وزارت کشور ظرف مدت 10روز حکم شهردار منتخب شورا را صادر نکرد موضوع به هیات حل اختلاف ارسال شود. اعطا درباره انتخاب سرپرست نیز گفت: ۴ تا ۵ روز فرصت باقی مانده است و امیدواریم در این فاصله حکم شهردار تهران زده شود؛ اما اگر لازم باشد سرپرست انتخاب می‌کنیم.

نمایش موجودیت‌ها