date_range دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۵۱:۰۰ ق.ظ

یونکر: ظرف چند هفته دیگر بر سر برکسیت به توافق قطعی می‌رسیم

یونکر: ظرف چند هفته دیگر بر سر برکسیت به توافق قطعی می‌رسیم
منبع خبر: طلانیوز

طلانیوز: رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از پیشرفت در مذاکرات برگزیت خبر داده امامی‌گوید این پیشرفت کند است.

 

 

به گزراش یورونیور،"ژان کلود یونکر" در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه ۲۰ آبان از شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ پخش شد، گفت: «احساس من این است که داریم به آهستگی اما با اطمینان به سمت یک توافق قطعی بر سر برگزیت پیش می‌رویم و طی هفته‌های آینده به نتیجه خواهیم رسید.»

 

آقای یونکر برای شرکت در مراسم صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول به فرانسه سفر کرده است.

 

رئیس اتحادیه اروپا در حالی امیدوارانه از رسیدن به «توافق قطعی» سخن می‌گوید که دولت بریتانیا با بحران سیاسی در این زمینه روبروست. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز یکشنبه بار دیگر از سوی منتقدانش تحت فشار قرار گرفت تا طرح خود برای برگزیت را تغییر دهد.

 

استیو بیکر، عضو پیشین کابینه بریتانیا و رهبر «حزب اتحادگرای دموکراتیک» و سامی ویلسون، نماینده این حزب در مجلس عوام، در مقاله مشترکی که روز یکشنبه در روزنامه ساندی تلگراف منتشر شد، نوشتند: «اگر دولت همان اشتباه تاریخی مبنی بر اولویت دادن اتحادیه اروپا به بریتانیای مستقل را مرتکب شود، متاسفانه ما مجبوریم به طرح پیشنهادی دولت در مجلس رای منفی بدهیم.»

 

حزب اتحادگرای دموکراتیک مهم‌ترین حزب طرفدار وحدت ایرلند شمالی و جنوبی است. ایرلند جنوبی عضو اتحادیه اروپاست و مخالفان برکسیت می‌گویند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا سبب می‌شود میان دو ایرلند «مرز سخت» به وجود آید.

 

دردسرهای ترزا می به مخالفت این حزب کوچک محدود نمی‌شود، زیرا طرح پیشنهادی او برای برکسیت باید به زودی در مجلس به رای گذاشته شود و مخالفان او از هم اکنون یکی پس از دیگری سر برآورده‌اند.

 

استعفای وزیران کابینه خانم می نیز بر بحران سیاسی موجود در این کابینه افزوده و کار تصویب طرح برگزیت را دشوار کرده است. بعد از آن که بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا از سمت خود استعفا داد، برادر کوچک او جو جانسون نیز روز جمعه ۱۸ آبان در اعتراض به طرح پیشنهادی نخست‌وزیر برای برگزیت، کناره‌گیری خود از سمت وزارت ترابری این کشور را اعلام کرد.

نمایش موجودیت‌ها