date_range چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ access_time ۰۹:۵۲:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

دادستان شیراز خواستار شد: زمینه جذب پزشکان قانونی فراهم شود

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس خواستار فراهم شدن زمینه‌ای برای جذب پزشکان قانونی و نیروی انسانی بیشتر در مجموعه پزشکی قانونی استان به جهت تسریع در اعلام نظرهای قضایی شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، علی صالحی چهارشنبه ٤ اردیبهشت در سی وهفتمین همایش پزشکی قانونی سراسر کشور بیان کرد: پزشکی قانونی نقشی مسلم، محرز و مشخص در امور جنایی و قضایی دارد .

وی به حمایت رئیس شورای قضایی فارس از پزشکی قانونی استان و مداخله آنها در پیچیدگی برخی دعاوی که صرفا با امور قضایی امکان حل و فصل پرونده‌ها وجود ندارد اشاره و خاطرنشان کرد: نقش کارشناسی و فنی پزشکی قانونی در امور جنایی حائز اهمیت است .

دادستان استان فارس ادامه داد: گاهی مرتکبین جرائم خشن با امکاناتی که در اختیار دارند، کمتر ردی از خود به جای می‌گذارند که به راحتی نمی‌توان به آثار آن پی برد .

صالحی با تصریح بر اینکه رد پای پزشکی قانونی در اکثر پرونده‌های قضایی مشخص است، گفت: پزشکی قانونی در بیش از ٦٠ درصد از پرونده‌ها نقش دارد .

وی اضافه کرد: نقش پزشکی قانونی در حقوق مدنی، خانواده، جزایی، امور حقوقی و ...بر دستگاه قضایی پوشیده نیست و بیش از دیگر ساختارهای قضایی در پرونده‌ها نقش دارد .

دادستان عمومی و انقلاب فارس با بیان اینکه پزشکان قانونی در کشور همگام با دولت و نظام در پرونده‌های مهم مانند سانچی نقش مسلم خود را نشان داده‌اند، گفت: یکی از موارد در فرآیند آیین دادرسی و کیفری موضوع حضور پزشکی قانونی در صحنه جرم است که امروزه با توجه به اینکه آثاری از جرم در صحنه باقی می‌ماند پزشکی قانونی بلافاصله نسبت به کشف جرم و تعیین علت فوت، جراحت، چرایی و نحوه فوت و ... اقدام می‌کند .

صالحی اعلام نظر در سلامت روانی متهم و تعیین مجازات‌ها با براساس شخصیت متهمان را از دیگر مواردی عنوان کرد که پس از بررسی‌های پزشکی قانونی رای قاضی محرز می‌شود .

وی همچنین پیشنهاد کرد که برگزاری جشنواره نظریات پزشکی قانونی، ارائه آموزش‌های لازم و به روز در پزشکی قانونی، توسعه بانک اطلاعات هویت ژنتیکی درحوزه پیشگیری و شناسایی کشف جرم در دستور کار پزشکی قانونی کشور قرار گیرد .

دادستان عمومی و انقلاب فارس به اطاله دادرسی‌ها و نارضایتی‌های مردمی در این باره هم اشاره و گفت: باید زمینه‌ای فراهم شود که با تامین نیروی انسانی مورد نیاز در اظهار نظر پزشکی قانونی تسریع شود .

صالحی همچنین سازمان پزشکی قانونی را به رعایت اخلاق پزشکی و حفظ اسرار پرونده‌ها، تکریم ارباب رجوع و حفظ استقلال توصیه کرد .


انتهای پیام
نمایش موجودیت‌ها