date_range پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۴۸:۰۰ ق.ظ

سه روز عزای عمومی برای کردستان/ 11 مسافر اتوبوس سنندج زنده در آتش سوختند

سه روز عزای عمومی  برای کردستان/ 11 مسافر اتوبوس سنندج  زنده در آتش سوختند
منبع خبر: روزان
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

مهدخت قویدل - 11 مسافر اتوبوس (روایت رسمی) تهران - سنندج زنده زنده در آتش سوختند و 9 نفر مصدوم شدند. برخورد تانکر ترمز بریده حامل قیر با اتوبوس مسافربری حادثه ای تلخ را رقم زد که به خاطر آن در استان کردستان سه روز عزای عمومی اعلام شده است. عزایی که سالهاست تانکرهای حامل مواد سوختی به دل مردم این استان نشانده اند.
در شبکه های اجتماعی از قول شاهدان عینی تعداد کشته های حادثه را بین 15 تا 27 نفر تخمین زده اند. غیر از تعداد کشته ها که به دلیل سوختن کامل اجساد هنوز اتفاق نظری در مورد آن  وجود ندارد، این حادثه تلخ، حاشیه های دیگری هم داشت.
اعتراض مردم کردستان به سکوت خبرگزاری ها در مورد پوشش دیرهنگام و ناقص اخبار این حادثه تلخ یکی از این حاشیه هاست. اینکه تانکر مذکور عراقی بوده یا ایرانی یا سوخت قاچاق بوده هم مورد بحث بود. همچنین مردم منطقه که از دیدن صحنه سوختن اجساد در اتوبوس شوکه شده بودند، معترض بودند که چرا پیش از هر نهاد کمکی دیگری مثل اورژانس، پلیس ضد شورش در محدوده تصادف حاضر شده است!


انعکاس دیرهنگام خبر حادثه در رسانه ها

اما اینکه چرا در خبرگزاری های رسمی چندان به این خبر توجه نشد؟ واقعا آنطور که برخی در شبکه های اجتماعی گفتند، به معنی بی توجهی به مردم کردستان بود؟!    
حقیقت این است که در سال ها و مخصوصا چند ماه  اخیر آنقدر تعداد اخبار  مربوط به اتوبوس های واژگون شده و کشته شدن چند مسافر در این سوانح در رسانه ها تکرار شده که دیگر کسی از شنیدن این اخبار تعجب هم نمی کند. دقیقا یک روز قبل از حادثه سنندج، اتوبوس تهران- مریوان در کردستان خود به خود دچار آتش سوزی شد. اتوبوس کاملا در آتش سوخت اما مسافران شانس آوردند و همه سالم از آن خارج شدند.
شاید آنطور که رضا رشیدپور، مجری، در برنامه حالا خورشید گفت اگر این تعداد  کشته در یک سانحه هوایی به ثبت رسیده بود، صدا و سیما دنبال پخش زنده آن هم می رفت. ولی حوادث جاده  ای با این شدت در ایران آنقدر تکرار شده و آنقدر کسی برای بهبود وضعیت و اصلاح جاده ها کاری نکرده که دیگر رسانه ها هم نسبت به این اخبار  بی حس شده اند.


تانکر عراقی بود

اگرچه استاندارد کردستان اعلام کرده تانکر حامل قیر ایرانی بوده، اما سخنگوی شرکت ملی نفت تایید کرده که تانکر عراقی است.  فاطمه کاهی گفته است که از بابت این نفتکش ترمز بریده، مسئولیتی متوجه شرکت نفت نیست، زیرا "نفتکش حادثه‌دیده در حوزه فعالیت‌ها و عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نبوده و تابع قوانین بهداشت، ایمنی و محیط زیست ( HSE ) شرکت نیست.  این نفتکش گرچه پلاک کرمانشاه داشت، اما یک نفتکش عراقی است که نفت کوره را به سوی بندرامام منتقل می‌کرده است."

  تردد تانکرهای سوخت عراقی در جاده های غیر استاندارد کردستان، سالهاست که حادثه می آفریند. مهر ماه سال 95 هم نماینده کردستان در مجلس خبر داده بود که واژگونی تانکر سوخت عراقی جاده سنندج- مریوان،  چند خودرو در آتش سوختند و چند نفر کشته شدند. وی   هشدار داد که باید هرچه زودتر فکری به حال بهسازی جاده های منطقه شود.

طبق آمارها در ده سال گذشته، 186تریلی حامل تانکر  سوخت عراقی در جاده های استان کردستان واژگون شده اند. تانکرهایی که با واژگونی شان هم محیط زیست منطقه را نابود کرده اند هم باعث کشته شدن تعدادی از مردم استان شده اند. حالا شکایت از  بی توجهی مسئولان منطقه به اصلاح و تعریض جاده های این استان را باید به کجا برد؟
 

نمایش موجودیت‌ها