date_range دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۰۵:۰۰ ب.ظ

وزیر نیرو: 8 هزار مگاوات کمبود تولید در پیک‌بار 98 نیازمند سرمایه‌گذاری است

وزیر نیرو: 8 هزار مگاوات کمبود تولید در پیک‌بار 98 نیازمند سرمایه‌گذاری است
منبع خبر: ایمنا
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

وزیر نیرو به حدود 8 هزار مگاوات کمبود تولید در اوج بار سال 98 اشاره کرد و افزود: این میزان کسری تولید، نیازمند سرمایه‌گذاری است. بخشی از آن در ارتباط با شبکه‌های انتقال است که در این رابطه برنامه‌ریزی تفصیلی انجام شده و به دنبال تامین منابع مالی مورد نیاز هستیم.

به‌گزارش ایمنا به نقل پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان در حاشیه برگزاری سی و سومین کنفرانس بین‌المللی برق در خصوص برنامه‌ریزی برای تامین برق تابستان سال آینده و افزایش ظرفیت نیروگاهی نقش بخش خصوصی در این زمینه را مهم ارزیابی و اظهار کرد: اکنون حدود ۶۰ درصد برق تولیدی توسط بخش خصوصی عرضه می شود و این بخش، جزو جدانشدنی از پیکره صنعت برق به‌شمار می‌آید.

وی با تاکید بر کاهش فشارهای مالی در بخش خصوصی بیان کرد: وزارت نیرو به‌منظور گشایش و کاهش فشارهای مالی در بخش خصوصی، از مکانیزم‌های تبصره‌های بودجه سال ۹۷ استفاده کرده تا از تهاتر بدهی‌ها بین شرکت‌های بخش خصوصی و بانک مرکزی به صورت قانونی بهره‌مند شود.

اردکانیان گفت: ۲۵ نیروگاه حرارتی با ظرفیت پنج‌هزار و ۲۰۰ مگاوات در دست تکمیل و حدود ۶۵۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر هم در دست ساخت است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه حدود ۲۰۰ مگاوات نیروگاه آبی در برنامه داریم، افزود: حدود سه‌هزار مگاوات برنامه مدیریت مصرف داریم و این بخش خود شامل ۱۱ زیربرنامه بوده که اصلاح تعرفه یکی از آنهاست.

اردکانیان همچنین از تعویض ۱۵ میلیون لامپ در سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف دولتی و غیردولتی به‌عنوان برنامه پیش‌رو خبر داد و گفت: مدیریت روشنایی معابر بدون ایجاد اختلال در خدمت‌دهی و به منظور کاهش میزان برق مصرفی در دستور کار است.

وی حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزارت نیرو در بودجه سال ۹۸ را خواستار شد و خاطرنشان کرد: امیدواریم با حمایت مجلس در بودجه سال ۹۸، امکان دسترسی به‌موقع وزارت نیرو به منابع مالی داخلی همچون سال‌های گذشته فراهم شود.

عرضه آب و برق یارانه‌ای به معنای بهره‌مندی بیشتر "بدمصرف‌ها" از یارانه دولتی است

وزیر نیرو با تاکید بر اهمیت تداوم خدمت‌رسانی و پایداری عرضه آب و برق گفت: عرضه آب و برق یارانه‌ای در حالی که الگوی صحیح مصرف در بخش‌های مختلف رعایت نشود، به معنای بهره‌مندی بیشتر "بدمصرف‌ها" از یارانه دولتی است.

اردکانیان افزود: این موضوع یک بی‌عدالتی محض است و بی شک اثرش را روی خدمتگزاری به افرادی که الگوی مصرف را رعایت کرده و تمکن مالی کمتری دارند، خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: طرح موضوع اصلاح قیمت برای پرمصرف‌ها، بیش از آنکه نقش یک منبع مالی را داشته باشد، می‌بایست نقش بازدارنده را ایفا کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه بی شک این تغییر قیمت‌ها به سرعت اتفاق نخواهد افتاد، تصریح کرد: در این زمینه باید کار بیشتری صورت گیرد، از نظر نخبگان بهره‌گیری شود و مطالعه اجتماعی صورت گیرد تا به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شود؛ در آن زمان همه در یک ردیف قرار خواهیم گرفت.

نمایش موجودیت‌ها