date_range پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۳۵:۰۰ ب.ظ

وزیر صمت: ذخایر استراتژیک بیش از نیاز کشور موجود است

وزیر صمت: ذخایر استراتژیک بیش از نیاز کشور موجود است
منبع خبر: ایمنا

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به حساسیتی که دولت برای تامین کالاهای اساسی دارد، امکانات مناسبی برای ذخیره‌سازی و تامین این نیازها در استان‌های مختلف کشور فراهم آمده است که بیش از فعالیت و انبارهای بخش خصوصی و کالاهای موجود در بازار است.

. به گزارش ایمنا به نقل از درگاه وزارت صمت، رضا رحمانی در بازدید از انبارهای کالای استراتژیک از اتخاذ تمهیدات لازم برای تامین مایحتاج ضروری مردم و توزیع کالاهای احتکاری خبر داد و اظهار کرد: این ذخایر بیش از نیاز کشور است .

وی افزود: با توجه به حساسیتی که دولت برای تامین کالاهای اساسی دارد، امکانات مناسبی برای ذخیره‌سازی و تامین این نیازها در استان‌های مختلف کشور فراهم آمده‌است که بیش از فعالیت و انبارهای بخش خصوصی و کالاهای موجود در بازار است .‎

وزیر صمت با بیان اینکه این انبارها صرفا برای اطمینان بخشی و تامین اقلام مورد نیاز مردم در ماه‌ها و سال‌های آتی پیش‌بینی شده‌است، اضافه کرد: خوشبختانه ظرفیتی که امروز در سوله‌ها و انبارها وجود دارد برای تنظیم بازار در هر منطقه‌ای قابل دسترسی بوده و علاوه بر این اگر مناطقی این امکانات را نداشته‌ باشند امکانات ریلی و حمل و نقل جاده‌ای نیز فراهم است و می‌تواند در مواقع ضروری همه کشور را تحت پوشش قرار دهد .

رحمانی تاکید کرد: با بازدید از محل ذخیره سازی کالاها، اطمینان از وجود این منابع را کسب کرده‌ایم و به مردم نیز این اطمینان را می‌دهیم که تمهیدات لازم در این مورد اتخاذ شده‌است .

فراتر از تحریم‌های اعمال شده تدابیر لازم در وزارت صمت پیش‌بینی شده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با تمهیدات وزارت صمت در شرایط تحریم با اشاره به روابط ایران با کشورهای همسایه، افزود: با اعمال تحریم‌ها از نظر واردات و صادرات کالاها بدون شک مشکل لاینحلی وجود نخواهد داشت و فراتر از تحریم‌های اعمال شده تدابیر لازم در وزارت صمت پیش‌بینی شده است .

رحمانی اضافه کرد: در حال حاضر روابط خوبی در زمینه‌های تجاری با همسایگان خود داریم و با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور، هدفگذاری‌هایی برای توسعه روابط، در نظر گرفته شده‌است .

وی از افزایش صادرات در نیمه دوم سال‌جاری خبر داد و گفت: در شش ماهه نخست امسال ۱۳ درصد رشد صادرات داشتیم که بی شک در شش ماهه دوم با رفع برخی موانع و استفاده از ظرفیت همه مناطق کشور صادرات بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

در تامین ارز کالاهای اساسی هیچ مشکلی وجود ندارد

  وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تامین ارز کالاهای اساسی تصریح کرد: در تامین ارز کالاهای اساسی هیچ مشکلی وجود ندارد و این نیاز ارزی به صورت کامل از محل درآمدهای دولت تامین شده‌ است.

وی در همین مورد توضیح داد: ارز مواد اولیه واحدهای تولیدی نیز تامین شده و ضرورت تامین آن به استان‌ها از طریق وزارت کشور به استانداری‌ها و فرمانداری‌ها ابلاغ شده‌است.

  رحمانی تاکید کرد: تامین مایحتاج مردم و مواد اولیه زنجیره‌های تولید جزء اولویت‌های دولت برای تامین ارز است و در حمایت از واحدهای تولیدی داخل و حفظ تولید و حفظ اشتغال هیچ محدودیتی وجود ندارد و حداکثر حمایت از این زنجیره‌های تولید در دستور کار دولت قرار گرفته است.

وزیر صمت با بیان اینکه در تهیه اکثر مایحتاج مردم، واحدهای تولیدی کشور بیش از مصرف داخلی ظرفیت تولید دارند، ادامه داد: به همین علت بر صادرات بسیاری از کالاها تاکید می‌شود، البته حفظ و تنظیم بازار داخلی در اولویت قراردارد و به همین علت از تمام همکارانم درخواست دارم که به حفظ زنجیره‌های تولید و تامین مواد اولیه آنها اهتمام ویژه‌ای داشته‌باشند .

رحمانی در رابطه با توزیع کالاهای مکشوفه احتکاری به بازار افزود: کشف، جمع‌آوری و توزیع کالاهای احتکاری یک فرآیند است که همه مراحل آن انجام خواهد شد و بی شک به زودی این کالاها در بازار توزیع خواهد شد.

کار دولت و خدمات به مردم روز تعطیل وعادی نمی‌شناسد

وزیر صمت در واکنش به سوال خبرنگاران برای بازدید در روز تعطیل، گفت: کار دولت و خدمات به مردم روز تعطیل وعادی نمی‌شناسد و برای مسئولین تفاوتی ندارد که روز است یا شب، چون اطمینان بخشی به مردم یک ضرورت برای وزارت صمت است به همین دلیل تصمیم گرفتیم امروز که حجم کار عادی کمتر است را برای بازدید انتخاب کنیم و اساسا من روزهای تعطیل را فرصتی برای بازدید از واحدهای تولیدی و نظارت از نزدیک در نظر گرفته‌ام .

نمایش موجودیت‌ها