date_range جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۱۹:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

پارلمان انگلیس علیه برگزیت

پارلمان انگلیس علیه برگزیت
منبع خبر: نامه نیوز

یک نماینده پارلمان انگلیس با تاکید بر اینکه هیچ اکثریتی درباره هیچ‌یک از سناریوهای برگزیت در پارلمان انگلیس وجود ندارد تاکید کرد که مادر این‌باره گرفتار بن‌بست شده‌ایم.

به گزارش نامه نیوز، "دانیل دالتون"، از نمایندگان انگلیسی پارلمان اروپایی در مصاحبه ای با روزنامه اتریشی "کوریر" اظهار داشت که انتظار رای منفی پارلمان انگلیس به توافق برگزیت را دارد.

وی تاکید کرد که در روزی که انگلیس اتحادیه اروپا را ترک کند نمایندگان انگلیسی دیگر شغلی در پارلمان اروپا ندارند. ما دیگر هیچ نماینده ای در پارلمان این کشور نخواهیم داشت. ما دیگر نقشی را در اینجا ایفا نخواهیم کرد.

دالتون در پاسخ به این پرسش که آیا این امکان وجود دارد که انگلیس اتحادیه اروپا را ترک نکند گفت: هفته آینده در پارلمان انگلیس درباره توافق خروج رای گیری می شود. در حال حاضر بعید به نظر می رسد که با این توافق موافقت شود. اگر این اتفاق بیفتد ما این انتخاب را داریم که بدون یک توافق از اتحادیه اروپا خارج شویم و یا جای امیدواری است که با اتحادیه اروپا همچنان به مذاکرات ادامه داده و توافق بهتری را به دست آوریم؛ یا اینکه ما می توانیم روز مقرر برای خروج را به تعویق بیاندازیم.

مذاکره‌کنندگان برگزیت در اروپا و انگلیس بالاخره چندی پیش به توافقی در این باره دست یافتند، اما هیجانات و نگرانی‌ها درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد. اروپا و لندن با نگرانی در انتظار رای پارلمان انگلیس به این توافق هستند که البته امیدی به آن هم نمی‌رود.

"ترزا می" نخست وزیر انگلیس در تلاش است تا پیش‌نویس توافق برگزیت با رهبران اروپایی را به‌تصویب پارلمان برساند.

رهبران اتحادیه اروپا لندن را برای پذیرفتن توافق برگزیت تحت فشار قرار داده‌اند. اکثر رهبران اروپایی بر این مسئله تاکید کرده‌اند که هیچ گونه مذاکرات مجددی درباره برگزیت اتفاق نخواهد افتاد.

توافق برگزیت برای تصویب نهایی نیاز به 320 رای مثبت از 650 نماینده پارلمان خواهد داشت. هنوز سرنوشت نهایی توافق برگزیت به‌درستی مشخص نیست. سناریوهایی که ممکن است طی روزهای آینده رخ دهد شامل این موارد است: توافق برگزیت در نهایت موفق به کسب حمایت پارلمان خواهد شد، بریتانیا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد یا حتی یک همه‌پرسی دیگری درباره برگزیت برگزار شود.

دالتون درباره توافق اخیر برگزیت اتحادیه اروپا با لندن گفت: مسائلی در این توافق وجود دارد و کامل نیست.

این نماینده پارلمان اروپا در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این پرسش که اگر توافق برگزیت شکست بخورد چه اتفاقی می افتد گفت: به احتمال زیاد یک رای گیری دوم در پارلمان بعد از ادامه بحث ها با اتحادیه اروپا وجود خواهد داشت و از آنجایی که این رای گیری دوم خیلی به تاریخ خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نزدیک است برخی نمایندگان پارلمان می توانند به منظور جلوگیری از خروج سخت رای خود را تغییر دهند. وی وضعیت سیاست انگلیس را در حال حاضر به سختی قابل پیش بینی دانست.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می تواند متوقف شود گفت: خیر، ما در سال 2016 یک همه پرسی داشتیم و نتیجه آن این بود که ما باید از اتحادیه اروپا خارج شویم. دولت حالا تلاش می کند تا بدون اکثریت در پارلمان آن را اجرایی کند. هیچ اکثریتی برای توافق برگزیت در پارلمان انگلیس وجود ندارد. هیچ اکثریتی برای یک خروج بدون توافق هم وجود ندارد و هیچ اکثریتی برای ماندن در اتحادیه اروپا هم وجود ندارد. پس ما در یک بن بست گرفتار شده ایم که اما قبل از پایان ماه مارس از آن خارج می شویم. فقط اینکه چگونه این اتفاق خواهد افتاد مسئله ای است که در حال حاضر هیچ کس نمی تواند درباره آن چیزی بگوید.

وی درباره عواقب خروج سخت انگلیس از اتحادیه اروپا نیز گفت: در کوتاه مدت عواقب آن دراماتیک خواهد بود و ما باید بدون شرط از آن جلوگیری کنیم. در دراز مدت این سناریو از دید ما کم تر بد است تا زمانی که ما خود را برای مناسبات تجاری جدید با اتحادیه اروپا آماده کتیم. اما مسئله این است که عدم توافق بر سر برگزیت به چه معناست؟

این نماینده پارلمان اروپا دلیل عدم پیشرفت در مذاکرات برگزیت را عدم انعطاف پذیری اتحادیه اروپا عنوان کرده و گفت: بروکسل انگیزه پشت نتیجه همه پرسی برگزیت در انگلیس را نفهمیده است. اینجا در بروکسل این مسئله کاملا غلط تعبیر می شود. بسیاری از اروپاییان فکر می کنند انگلیسی ها به دلیل مسئله مهاجرت و یا در اعتراض به دولت به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای داده اند.

این نماینده پارلمان اروپا دلیل اصلی این مسئله را نارضایتی و نگرانی بالای شهروندان انگلیسی درباره یک اتحادیه اروپای منسجم تر بود. مردم انگلیس خواهان قوانینی هستند که در انگلیس تصویب می شود ولی این مسئله در بروکسل درک نمی شود.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این پرسش که آیا آینده انگلیس خارج از اتحادیه اروپا بهتر خواهد بود گفت: من می خواستم ما در اتحادیه اروپا باقی بمانیم. اما ما این همه پرسی را برگزار کردیم و باید پیش برویم.

وی همچنین گفت که مسئله این است که اتحادیه اروپا در مسیر غلطی گام بر می دارد. در بروکسل پاسخ هر بحرانی اروپای بیشتر است اما اکثر انسان ها در اکثر کشورهای اروپایی اروپای کمتر را می خواهند. آن ها فکر می کنند که اتحادیه اروپا باید موثرتر اقدام کند نه اینکه امور بیشتری را تنظیم کند.

 

نمایش موجودیت‌ها