date_range شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۳۰:۰۰ ب.ظ

کشتن یا مردن/ عربستان در یمن جنایت می‌کند، چه کسی پاسخگو است؟

کشتن یا مردن/ عربستان در یمن جنایت می‌کند، چه کسی پاسخگو است؟
منبع خبر: نامه نیوز

هدف قراردادن اتوبوس حامل کودکان دانش‌آموز یمنی در شهر ضیحان استان صعده که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از اطفال بی‌گناه شد، جنایتی جدیدی از جنایاتهای عربستان است.

عربستان در یمن در حال کشتن کودکان است و رسانه های غربی از کلمه مردن استفاده می کنند. عربستان در حال جنایت در یمن و تبدیل آنجا به آزمایشگاه سلاح های غربی است و غربی ها سکوت پیشه کرده اند. 
صبح پنجشنبه ٩ آگوست سال ٢٠١٨ میلادی، ساکنان شهر «ضحیان» استان صعده درحال تردد در مرکز بازار بودند و زندگی بی‌رمق اما پرامید خود پس از سه سال از حمله ائتلاف به رهبری عربستان را همچنان در ترس ادامه می دادند که ناگهان صدای مهیب حمله نظامی، شهروندان غیرنظامی را به گوشه‌ای پرتاب می‌کند. با فرونشستن گرد و خاک ناشی از انفجار، اتوبوس در حال سوختن خودنمایی می‌کند. فریادهای مردم واضح‌تر می‌شود: کودکانی که می‌سوزند.
تازه‌ترین قربانی ماجراجویی سعودی، اتوبوسی حامل بیش از ٥٠ کودک زیر ١٠ سال بود. روایت مرگ در یمن به گزارش عادی خبری تبدل شده است اما این‌بار سن پایین قربانیان توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. براساس آمار رسمی، این حمله ائتلاف سعودی بیش از ٥٠ کشته و ٧٠ زخمی برجاگذاشته است.
 «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در نخستین اقدام خواستار انجام «تحقیقات مستقل و فوری درباره این حادثه» شد و البته ٢٤ ساعت پس از ماجرا یعنی صبح روز جمعه، سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد هرگونه‌ حمله‌ای که مستقیما غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد، جنایت جنگی است.  اما ادامه بیانیه باز هم مملو از محافظه‌کاری است. در بیانیه‌ای که ٢٤ ساعت پس از کشتار کودکان در یمن صادر شده از طرف‌های درگیر خواسته شده که به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند البته در ادامه بیانیه تاکید شده که بیشترین قربانیان غیرنظامیان یمنی کسانی هستند که در حملات هوایی ائتلاف عربی به رهبری عربستان هدف قرار گرفته‌اند.
وقتی کشوری چون عربستان هم پول را داشته باشد هم سلاح و هم پشتیبانی بین المللی را چنین فاجعه ای رخ می دهد. سلاح های امریکایی در دست زنگی مستی چون بن سلمان با آرزوهایی دور و دراز و البته بدور از هر گونه منطق باعث شده است جنایتی چنین در یمن رخ دهد و ایالات متحده آن را رد می‌کند. سخنگوی فرماندهی مرکزی امریکا  در این باره می‌گوید: می‌توانیم تحقیقاتی برای مشخص شدن ابعاد قضیه انجام دهیم اما در این مقطع مشخص نیست که تسلیحات استفاده شما در یمن ساخته امریکا باشد. با این وجود «برنی سندرز» سناتور دموکرات امریکایی در واکنش به این حمله مرگبار ائتلاف سعودی، بار دیگر از دولت امریکا خواست حمایت از حملات به یمن را پایان دهد.

شرکای سعودی پاسخگو باشند

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جنایت جدید ائتلاف سعودی - اماراتی در هدف قرار دادن اتوبوس حامل کودکان دانش‌آموز یمنی در شهر ضیحان استان صعده که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از اطفال بی‌گناه شد را به‌شدت محکوم کرد. وی ضمن ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان این جنایت جنگی از مجامع بین‌المللی و حقوق بشری خواست به هر طریق ممکن مانع استمرار این جنایات از سوی کشورهای مهاجم به یمن شوند.قاسمی تاکید کرد که تشدید بمباران مناطق مسکونی و اهداف غیرنظامی نشان از شکست‌های پی‌درپی نیروهای ائتلاف در جبهه‌های جنگی داشته و با ابراز تاسف از استمرار حمایت تسلیحاتی برخی کشورهای مدعی حقوق بشر از عربستان و امارات، افزود: آنان شریک در این جنایات جنگی بوده و باید پاسخگو باشند.نمایش موجودیت‌ها