date_range سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۱۰:۰۰ ق.ظ

ایران در خردادماه چندبار لرزید؟+آمار

ایران در خردادماه چندبار لرزید؟+آمار
منبع خبر: نامه نیوز

براساس آمار ماهیانه‌ای که مرکز لرزه‌نگاری ایران منتشر می‌کند، در خردادماه، ایران مجموعا 1130 بار به لرزه درآمده که قوی‌ترین زمین‌لرزه ماه پیش نیز با قدرت 50 ریشتر مربوط به استان کرمان است.

به گزارش نامه نیوز روزگذشته دو زلزله با قدرت ۵.۹ ریشتر استان‌های هرمزگان و کرمانشاه را متاثر از خود کرد و در این بین کرمانشاه با بیش از ۵۰ پس لرزه که ۹ بار آن قدرتی بیش از ۳ ریشتر داشته‌اند، رکوردار بوده است.

بنابر آمار مرکز لرزه نگاری ایران، روزگذشته سه استان کرمانشاه، کرمان و هرمزگان از ساعت ۲۲ شب گذشته تا ۹ صبح امروز، ۴۱ بار لرزیده‌اند که نشان از تمرکز زمین لرزه‌ها در این سه استان است. تمرکز زمین لرزه‌ها نشان دهنده کانونی بودن زلزله در این استان‌ها است و باید مسؤولین امر در خصوص مدیریت بحران این استان‌ها در خصوص وقوع زمین لرزه‌های قوی‌تر برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشند تا سردرگمی و هرج مرج امداد رسانی که در زمین لرزه سال گذشته کرمانشاه شاهد آن بودیم، تکرار نشود.

بر اساس آمار ماهیانه‌ای که مرکز لرزه نگاری ایران منتشر می‌کند، در خردادماه، ایران مجموعاً ۱۱۳۰ بار به لرزه در آمده که قوی‌ترین زمین‌لرزه ماه پیش نیز با قدرت ۵.۰ ریشتر مربوط به استان کرمان و حوالی «راور» است.
ایران در خردادماه چندبار لرزید؟+آمار
بنابر این گزارش شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری در خردادماه ۱۳۹۷، تعداد نزدیک به ۱۱۳۰ زمین‌لرزه رخ داده در ایران و نواحی مرزی را ثبت و تعیین محل کرده‌اند. نمودار فراوانی زمین‌لرزه‌ها براساس بزرگی و «رومرکز» زمین‌لرزه‌های ثبت شده در شکل‌های زیر نمایش داده شده‌است.

در این ماه تعداد ۱۷ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است. بزرگ‌ترین زمین‌لرزه در داخل کشور در تاریخ ۱۳۹۷/۰۳/۲۳ با بزرگی ۵.۰ حوالی راور واقع در استان کرمان، رخ داده است.


فراوانی زمین‌لرزه‌های ایران و نواحی مجاور بر اساس بزرگی در خردادماه ۱۳۹۷

بنابر گزارش این مرکز، پراکندگی زمین لرزه‌های ایران نیز طبق نقشه رومرکز بدین شکل است. طبق اطلاعات منتشره، بیشترین زمین لرزه‌هایی که در ایران به وقوع پیوسته است، قدرتی بین ۴.۰ تا ۵.۰ ریشتر داشته‌اند که در نقشه زیر با دایره‌های آبی رنگ مشخص شده‌اند. 


نقشه رومرکز زمین‌لرزه‌های ایران و نواحی مجاور در خردادماه ۱۳۹۷

ایران در خردادماه چندبار لرزید؟+آمار
منبع: فارس


تصویرها
ایران در خردادماه چندبار لرزید؟+آمار
ایران در خردادماه چندبار لرزید؟+آمار
نمایش موجودیت‌ها