date_range سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۳۰:۵۸ ق.ظ

◄ جهرمی تکذیب کرد: استعفا نداده‌ام

◄ جهرمی تکذیب کرد: استعفا نداده‌ام
منبع خبر: تین نیوز

اعلام نظرات کارشناسی لزوما به معنای استعفا نیست. چالش‌های فیلترینگ را مستند و مستدل اعلام کرده‌ایم. مراجع تصمیم‌گیر نظرات ما را شنیده‌اند و تصمیم گرفته‌اند.

در پی انتشار اخباری مبنی بر استعفا محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، او با تکذیب این خبر گفت: اعلام نظرات کارشناسی لزوماً به معنای استعفا نیست. چالش‌های فیلترینگ را مستند و مستدل اعلام کرده‌ایم. مراجع تصمیم‌گیر نظرات ما را شنیده‌اند و تصمیم گرفته‌اند.

وزیر ارتباطات گفت: در مورد فیلترینگ ما بارها اعلام کرده‌ایم که فیلترینگ تنها راه‌حل نیست و در مورد چالش‌های آن نیز نظرات را مستدل و مستند به مراجع مربوطه اعلام کرده‌ایم. شواهد حاکی از بروز مشکلاتی در فیلتر تلگرام  در روسیه نیز هست و ممکن است این‌گونه مشکلات در ایرآن‌هم رخ دهد. درهرحال به نظر می‌رسد فراتر از بحث امروز باید سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری کشور در مورد رسانه‌های نوین را سریع‌تر به نتیجه رساند تا دیگر شاهد این‌گونه چالش‌ها نباشیم.

به گزارش ایسنا، این اظهارات جهرمی در حالی است که او صبح امروز با انتشار تولیتی درباره فیلتر شدن پیام‌رسان تلگرام توضیحاتی به شرح زیر ارائه کرد:

1_ دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف‌ناپذیر است؛ هرچند استفاده از یک نرم‌افزار متوقف شود. نرم‌افزارهای بدیل، شناسایی و جریان آزاد اطلاعات، مجدداً فعال و در گردش خواهد بود. این خاصیت و لازمه‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.

2_ فناوری به‌خودی‌خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ این بشر است که با استفاده نادرست از آن، جرم یا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان‌که در فضای واقعی نیز چنین می‌کند که امری است گریزناپذیر و علی حده.

3_توسعه فناوری نیز پیوسته و توقف‌ناپذیر است، چراکه مکث در این مسیر پرجذب و جوش لایتناهی، آن‌هم در روزگار سرعت تکنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود تحریمی از دنیای نوین عقب‌ماندگی را به دنبال خواهد داشت.

4_ سیاست‌گذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آن‌ها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نیازمند اقدامی عاجل است که تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.

5_ در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم‌افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس‌العمل حاکمیت‌ها امری غیرطبیعی و غیرمعقول نمی‌نماید.

فیلترینگ تلگرام روز گذشته با حکم قضایی انجام شد و در حال حاضر توسط دو اپراتور اصلی تلفن همراه اجراشده است.

نمایش موجودیت‌ها