date_range شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۵۰:۳۹ ب.ظ

◄ سکوت درباره فاز دوم اجرای استانداردهای خودرویی

◄ سکوت درباره فاز دوم اجرای استانداردهای خودرویی
منبع خبر: تین نیوز
دسته خبری: اقتصاد|خودرو

ابتدای تیرماه قرار بود با افزایش استانداردهای خودرویی به 63 مورد برسد و تعدادی از خودروهایی که قادر به رعایت این استانداردها نیستند از خط تولید خارج شوند.

ابتدای تیرماه قرار بود با افزایش استانداردهای خودرویی به 63 مورد برسد و تعدادی از خودروهایی که قادر به رعایت این استانداردها نیستند از خط تولید خارج شوند.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از ایسنا، اگر خودرویی نمی‌توانست تا ابتدای دی‌ماه پارسال ۶۱ مورد استاندارد تعیین‌شده را رعایت کند در اولین مرحله از اجرای مصوبه مربوطه با توقف خط تولید روبرو می‌شد، این در حالی است که قرار بر این بود که دو مورد استاندارد خودرویی دیگر نیز به این ۶۱ مورد از ابتدای تیرماه سال جاری اضافه شود و اگر خودرویی نتواند این دو مورد را رعایت کند با توقف خط تولید در تیرماه سال جاری روبرو گردد.

در فاز اول اجرای استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی، در ابتدای دی‌ماه سال گذشته، ۲۵ مدل خودروی سبک و سنگین غیراستاندارد با توقف خط تولید روبرو شدند و برای اجرای فاز دوم این طرح کمتر از یک ماه فرصت باقی است.

پیش‌ازاین نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در پاسخ به اینکه چه تعداد خودرو در فازهای دوم و سوم اجرای طرح ۸۵ گانه استاندارهای خودرویی مواجه می‌شوند، گفته بود که در فاز اول اجرای استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی ۲۳ مدل خودرو با توقف خط تولید روبه‌رو شدند و به ترتیب در فازهای دوم و سوم اجرا که در تیرماه و دی‌ماه سال ۱۳۹۷ اجرایی می‌شود، مجدداً برخی مدل‌های خودرویی خط تولیدشان متوقف خواهد شد.

او بابیان اینکه ما پیش‌بینی خود را انجام داده‌ایم، اما فعلاً قصد نداریم نام و تعداد این خودروها را اعلام کنیم، یادآور شده بود که بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته در فاز دوم رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرو که تیرماه سال ۱۳۹۷ اجرا می‌شود، دو مدل خودرو دیگر با توقف خط تولید روبرو شوند.

با این‌ حال موعد زمانی فاز دوم طرح استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی با آغاز تیرماه کلید خورده است اما خبری از اطلاع‌رسانی در مورد خودروهایی که به‌دلیل عدم رعایت ۶۳ مورد استانداردهای خودرویی با توقف خط تولید روبرو خواهند شد، نیست.

به‌نظر می‌رسد برعکس اظهارات نیره پیروزبخت درباره عدم عقب‌نشینی استاندارد در مورد زمان‌بندی اجرای استانداردهای خودرویی، این سازمان فعلاً دراین‌باره کمی عقب‌نشینی کرده است.

نمایش موجودیت‌ها