date_range دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۲۰:۰۰ ب.ظ

رئیس‌کل بانک مرکزی: هیچ‌کس درصدد حذف صرافی‌ها از اقتصاد ایران نیست

رئیس‌کل بانک مرکزی: هیچ‌کس درصدد حذف صرافی‌ها از اقتصاد ایران نیست
منبع خبر: خبرگزاری رسا

سیف در دیدار با اعضای هیئت مدیره کانون صرافان ایران با تاکید بر نقش مهم صرافی‌ها در اقتصاد کشور گفت: قصد حذف و تعطیلی صرافی‌ها را نداریم.

به گزارش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، ولی الله سیف، رییس بانک مرکزی امروز در ادامه سلسله جلسات بانک مرکزی که با موضوع اجرایی شدن سیاست های اخیر دولت در حوزه ارز، میزبان اعضای هیات مدیره کانون صرافان ایران بود با اشاره به اهمیت تجربیات صرافان که به ویژه در دوره تحریم های بین المللی راهگشای مبادلات تجاری کشور بوده‌اند، تصریح کرد: مصالح ملی اقتضا می کند که از صرافی ها حمایت کنیم. آنها روابط کاری ارزشمندی در سطح بین المللی دارند که راهگشا بوده و هست.

وی خطاب به اعضای هیات مدیره کانون صرافان ایران، اظهار داشت: متاسفانه امروز صحبت هایی مبنی بر اینکه بانک مرکزی قصد حذف صرافی ها از فضای اقتصادی کشور را دارد شنیده می شود. من اطمینان می دهم که هیچ کسی نمی خواهد صرافی ها را از اقتصاد ایران حذف کند و بالعکس معتقدیم که صرافی ها نقش مهمی در اقتصاد ایران دارند و امروز این جلسه را برگزار کردیم تا با همکاری شما مدل فعالیت صرافی ها در فضای جدید را طراحی کنیم.

سیف با بیان اینکه بانک مرکزی در حال تکمیل و تدوین وظایف و مدل کاری جدید برای صرافی ها در شرایط فعلی است، افزود: صرافی های مجاز همکاران نظام بانکی هستند که مسؤولیت های خاصی را در تامین نیازهای اقتصادی کشور برعهده دارند و ایفای این نقش در دوره های مختلف به تجارت خارجی و ارتباطات اقتصادی کشور کمک کرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به اقدام ستاد اقتصادی دولت و بانک مرکزی در خصوص تک نرخی کردن ارز، صرافی ها باید خود را با فضای جدید تطبیق دهند و متناسب با نیازها فعالیت کنند.

رییس‌کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به راه اندازی سامانه نیما، خاطرنشان کرد: هدف این سامانه تخصیص «بهینه» منابع ارزی به مصارف ارزی کشور است. این سامانه یک بازار الکترونیکی است که برای صرافان مجاز که به دنبال فعالیت قانونمند و سالم هستند یک فرصت مناسب محسوب می شود.

رییس شورای پول و اعتبار درباره منع صرافی‌ها از خرید و فروش ارز بر اساس سیاست‌های جدید ارزی، عنوان کرد: تا اطلاع ثانوی فقط دو نقش عمده برای صرافی‌ها در نظر گرفته شده که یکی بحث انتقال ارز و دوم خرید ارز حاصل از صادرات غیر نفتی است.

وی با اشاره به دستوالعمل و مقررات ناظر بر فعالیت های صرافی ها تصریح کرد: این دستورالعمل یکی از معیارهای اساسی انضباط بخشی به شبکه صرافی های کشور است و بانک مرکزی بر پیاده سازی و اجرای کامل آن مصمم است.

سیف با بیان اینکه ابلاغیه بانک مرکزی و تصمیمی که به تک نرخی شدن ارز منجر شد بهترین و کارآمدترین تصمیم در شرایط فعلی بود، اظهار داشت: بر اساس این تصمیم، اقتصاد ایران در مقابل فضاسازی ها و التهابات مصون و نفوذ ناپذیرخواهد شد و بانک مرکزی نیز اشراف کاملی بر فضای بازار به دست خواهد آورد. البته همان طور که گفته شد این قیمت هم به هیچ وجه تثبیت شده نیست و با واقعیت های اقتصادی و روند متغیرهای اقتصادی تغییر خواهد کرد.

شایان ذکر است، اعضای هیات مدیره کانون صرافان ایران نیز در این نشست ضمن اعلام آمادگی برای همکاری متقابل با بانک مرکزی در شرایط جدید ارزی، راهکارها و نظرات خود در این خصوص را بیان کردند./878/د ۱۰۳/ق

نمایش موجودیت‌ها